Взяли кредит за втраченим паспортом. Що робити?

Ми підготували даний матеріал для того, щоб ви могли більше дізнатися про наступне:

  • Як шахраї можуть оформити на вас кредит?
  • Які паспортні дані не можна надавати?
  • Що робити, якщо на вас взяли кредит без вашого відома?
  • Які схеми шахрайства найчастіше використовуються?
  • Як уберегти себе від шахраїв?

 

Як шахраї можуть оформити на вас кредит?

Шахраї можуть використовувати різні методи для оформлення кредиту на вас без вашої згоди.
Нижче наведено деякі з найпоширеніших методів, які вони можуть використовувати:

 

Крадіжка особистих даних


Шахраї можуть спробувати отримати доступ до ваших особистих даних, таких як ім'я, адреса або дані паспорта. Ці дані можуть бути використані для подання неправдивої заявки на кредит від вашого імені.

 

Фішинг


Шахраї можуть надіслати вам електронний лист, смс-повідомлення або зателефонувати, прикидаючись представником банку або іншої довіреної організації. Вони можуть попросити вас надати свої особисті дані або перейти за посиланням, яке може направити вас на підроблений веб-сайт, де вони можуть зібрати вашу інформацію.

 

Крадіжка пошти


Шахраї можуть перехопити вашу пошту, включаючи виписки з банківських рахунків або пропозиції про кредитні картки. Це дозволяє їм отримати доступ до ваших фінансових даних і використовувати їх для шахрайських цілей.

 

Крадіжка документів


Шахраї можуть вкрасти особисті документи, такі як паспорт або водійське посвідчення. Це дозволяє їм здійснювати шахрайські дії, представляючись вами.

 

Зламування онлайн-акаунтів


Якщо ваш онлайн-аккаунт в банку або іншої фінансової організації зламаний, шахраї можуть отримати доступ до ваших фінансових засобів і використовувати їх для оформлення кредиту.

Які паспортні дані не можна надавати?


При обробці особистих даних, включаючи паспортні дані, слід дотримуватися основних принципів конфіденційності та безпеки. Зазвичай рекомендується обмежувати розкриття таких паспортних даних:

  • Повне ім'я

Необхідно бути обережним при наданні повного імені, особливо у комбінації з іншою конфіденційною інформацією.

  • Серія та номер паспорта

Дані про серію та номер паспорта можуть використовуватися для підробки документів або зловживання особистими даними.

  • Дата та місце народження

Ці дані можуть бути використані разом з іншою інформацією для підтвердження особи та доступу до конфіденційних рахунків або послуг.

  • Реєстраційний номер та дата видачі паспорта

Ці дані також можуть бути використані для зловживання особистими даними та шахрайства.

 

Що робити, якщо на вас взяли кредит без вашого відома?

 

Якщо ви виявили, що на вас було взято кредит онлайн без вашої згоди або відома, рекомендується терміново зробити наступні кроки:

  • Зв'яжіться з банком або кредитною установою

Повідомте їх про випадок шахрайства і про те, що на вас був оформлений кредит без довідки про доходи без вашої згоди. Надайте їм усі докази та інформацію, які у вас є, та попросіть блокування рахунку або картки, щоб запобігти подальшим фінансовим втратам.

  • Зверніться до поліції

Зв'яжіться з місцевими правоохоронними органами та повідомте про те, що сталося. Надайте їм усі подробиці та докази шахрайства, включаючи копії повідомлень, електронного листування або інших документів, пов'язаних із кредитом.

  • Моніторинг кредитної історії

Запитайте копію своєї кредитної історії та моніторте її на предмет підозрілої активності. Якщо на вас було оформлено кредит без вашої згоди, це може вплинути на кредитну репутацію. Якщо ви помітите неправомірні записи, зверніться до кредитного бюро, щоб оскаржити їх та видалити зі своєї кредитної історії.

  • Захист особистих даних

Підвищіть рівень безпеки ваших особистих даних. Змініть паролі на своїх онлайн-акаунтах, будьте обережні при наданні особистої інформації та не діліться нею з ненадійними джерелами.

  • Консультація з юристом

Розгляньте можливість звернутися за юридичною консультацією для захисту своїх прав та отримання рекомендацій щодо подальших дій. Юрист зможе оцінити вашу ситуацію та надати необхідні рекомендації, ґрунтуючись на місцевому законодавстві та правових процедурах.

Важливо реагувати на такі випадки негайно, щоб мінімізувати фінансові збитки та захистити карту від шахраїв, свої права та інтереси.

 

Які схеми шахрайства найчастіше використовуються?


Національний банк України регулярно проводить інформаційні кампанії #ШахрайГудбай, спрямовану на поліпшення обізнаності громадян та нагадування про основні правила безпеки під час безготівкових розрахунків, особливо в мережі Інтернет. 
За інформацією НБУ нині найпоширенішими схемами шахрайства є злам акантів у соціальних мережах, СМС від шахраїв від імені банку та шахрайства під виглядом соціальних виплат. 

Важливо! Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел!

Також, як і раніше, залишаються поширеними й інші шахрайські схеми, а саме:

  • Телефонне шахрайство - це вид шахрайства, коли шахрай телефонує і переконує жертву повідомити особисту, фінансову чи конфіденційну інформацію або переказати гроші.
  • Шахрайство з використанням технології спуфінг (технологія, коли шахраї маскуються під офіційне надійне джерело (наприклад, банк, державну установу тощо) для отримання доступу до конфіденційних даних, що дає змогу потім викрасти кошти.)
  • Шахрайство з використанням фінансового номеру, коли шахрай телефонує та представляється працівником мобільного оператора. Під різними приводами випитує в абонента смс-код від мобільного оператора, що дає шахраю змогу перевипустити віддалено сім-картку.
  • Небезпечний онлайн-шопінг в т.ч. в Instagram, коли шахраї після отримання передоплати за неіснуючий товар намагаються привласнити всі кошти з рахунку покупця.

 

Як уберегти себе від шахраїв?

 
Закликаємо вас бути обачними і вчасно інформувати про випадки шахрайства!
У разі виникнення подібних випадків, проінформуйте нас через контакт-центр за номером 0 800 502 030 або напишіть лист нашу адресу info@ideabank.ua.
Також, якщо Ви стали жертвою шахраїв, напишіть заяву до Кіберполіції за цим посиланням, або повідомте про Ваш випадок за телефоном – 0 800 505 170.
 

Рекомендованi статтi
Що таке бюро кредитних історій?Що таке бюро кредитних історій?
Ми підготували даний матеріал для того, щоб ви могли дізнатися про наступне: Бюро кредитних історій: що це таке? Чим займається бюро кредитних історій? Які бюро кредитних історій є в Україні? Що таке кредитна історія? Для кого потрібна ваша кредитна історія? Звідки дані потрапляють до бюро…
Як уберегтися від шахрайських схем у воєнний час? + поради по захисту конфіденційної інформаціїЯк уберегтися від шахрайських схем у воєнний час? + поради по захисту конфіденційної інформації
Чи з’явились нові шахрайські схеми в умовах дії воєнного стану?  Чи є жертви нових шахрайських сценаріїв серед клієнтів Ідея Банку? Куди може звернутися громадянин, з яким стався шахрайський випадок? Які є способи  захисту конфіденційної інформації? Час читання: 3 хвилини З даної статті Ви…