Поради для клієнтів банку на час воєнного стану

Корисні поради для українців, котрі переміщуються до Польщі 

Багато наших колег та знайомих вже перетнули кордон, шукаючи безпечне місце для жінок та дітей. 
Ми зібрали їхній досвід із основних питань, поради Нацбанку  та наші рекомендації – про те, які фінансові рішення доступні в новій країні. 


Фінансова підготовка до від’їзду 

Зняти валюту зі свого валютного рахунку в Україні можна в сумі до 30 тис. грн в еквіваленті в день. До прикладу, у вас є доларовий рахунок – ви можете зняти з нього трохи більше тисячі доларів в день, якщо рахунок в євро – тоді зняти можна близько 900 євро в день.

Офіційний курс гривні до долара – 29,25 грн/$, курс гривні до євро – 33,17 грн/євро (зафіксований на 24.02.2022). Готівковий курс у Польщі може становити до 50 грн/$.

Купівля іноземної валюти поки заборонена (заборона діє з 24 лютого 2022 року). Виняток (з 8 березня) –  купівля валюти у відділеннях банків, які розташовані на територіях, що перебувають під загрозою окупації державою агресором (у разі наявності валюти).

Не потрібно вивозити із України готівкову гривню – ви або взагалі не зможете обміняти її за кордоном, або зможете обміняти по дуже невигідному курсу.

Готівкову гривню краще завчасно зарахувати в Україні на свій картковий рахунок. Це можна зробити: у працюючому відділенні банку, маючи з собою паспорт; через платіжні пристрої з функцією приймання готівки – термінали самообслуговування, банкомати з функцією приймання готівки. А далі за кордоном розраховуватися карткою. 

 

Перетин кордону. Які документи потрібно мати 

Дорослі: український паспорт / ID-карту; закордонний паспорт (якщо є);

Діти: свідоцтво про народження, якщо їде мама з дитиною віком до 16 років,  дозвіл батька не потрібен.

Тварини: собаки, кішки, тхори повинні мати мікрочіп і вакцинацію, решта (гризуни, кролики, амфібії, рептилії, декоративні водні тварини, безхребетні) без обмежень. 

Авто: рішення щодо перевезення приймаються при перетині кордону Управлінням національних доходів. 

 

Спосіб перетину кордону : авто, пішки, автобус, поїзд

Інформація про завантаження українсько-польського кордону у чаті Viber: Granica/Кордон PL-UA 

Автомобіль:. Найбільш комфортно для виїзду. Можливість взяти найбільше речей, їжі. Можливість комфортно  утримати дітей та старших в дорозі. 

Втім, це і найдовший час очікування. Немає туалету. Авто рухаються повільно, але постійно. Немає можливості водію спати. До кордону потрібно під’їхати з максимально заправленим баком, оскільки повільне просування сильно знижує запас пального. 

Поліс «Зелена карта» при перетині кордону не потрібен. У самій Польщі всім українцям відкривають один місяць «Зеленої карти» безкоштовно. 

Піший прохід.  Це найшвидший спосіб. Втім, можна взяти тільки рюкзак і сумку. У разі затору автомобілів прийдеться йти пішки 2-5 км до кордону. Можна знайти людей, які надають послуги – підвозять до кордону. Шукайте у своїх містах

Автобус (бус). Має перевагу - проїзд повз автомобільний затор. Втім, можна взяти тільки рюкзак і сумку. Може застрягнути в заторі. Нема туалету.

Поїзд Гарантований доїзд до Перемишля та Хелма (транспортні хаби в Польщі). Втім, поїзди переповнені. На українських вокзалах тиснява.. Деколи нема можливості дійти до туалету, оскільки всі проходи забиті сумками і людьми. Поїзди часто зупиняються перед самим кордоном і час очікування інколи становить до 8-10 годин

Інформація про актуальні поїзди у чатботі Укрзалізниця в Телеграм

 

Перетинаємо кордон. Фінансові обмеження. 

При перетині кордону діє вимога декларувати валютні цінності на суму більше 10 тис. євро на одну особу та надавати підтверджувальні документи про зняття готівки з власних рахунків та придбання банківських металів на суму більше 10 тис. євро (ця вимога повернута з 13 березня).

Для виїжджаючих на автомобілі – поліс страхування "зелена картка" не обов’язковий (Польща, Словаччина, Угорщина і Молдова). 

"Ковідні" документи та медична страховка при перетині кордону не перевіряються. Проте можуть вимагатися в країнах призначення. 

 

Після перетину кордону. Як дізнатися основну інформацію 

Зверніться до рецепційного центру. Тут можна отримати інформацію про перебування в Польщі, тимчасове житло, гаряче харчування, напої, базову медичну допомогу та місце для відпочинку

Інформація: https://www.gov.pl/web/ua

 

Реєстрація у Польщі

Уряд прийняв новий закон про спрощену процедуру реєстрації PESEL. УВАГА! Ситуація з оформленням PESEL – катастрофічна. Черги формуються з 3-4 ранку. Дуже низька прохідність. Поляки відкривають додаткові точки оформлення. У Варшаві живі черги по 100 людей в день у кожному з 18 пунктів прийому документів. У маленьких містах електронний запис в чергу вже становить 29 Квітня – 1 травня. Потрібно завчасно робити фото 3,5*4,5 У Польщі таке фото коштує 50 Злотих. Увага! реєстрація Pesel відбувається тільки для тих громадян, котрі перетнули українсько-польський кордон.

 

Житло

Проблема з житлом наростає. У великих містах Польщі немає можливості поселити людей. Почались поселення за орендну плату, але поляки дуже стурбовано відгукуються на поселення українців. Почастішали випадки недобросовісного  ставлення українців, тому  господарі або відмовляють, або піднімають ціни. Тепер орендарі сплачують: комісії рієлторам, гарантійний депозит і перший внесок. Близько 3 місяців оплати. Середня ціна у Варшаві 2000-3000 злотих на місяць. У великих містах ціни на такому ж рівні, у менших - на 10-20% менші.

Тому краще не їхати у Краків, Варшаву, Люблін, Вроцлав. Вони переселені українцями і ситуація ускладнюється. Натомість варто звернути увагу на маленькі міста та містечка, села.

Знайти житло можна, заповнивши заявку на платформі eu4ua  

https://ua.eu4ua.org/

 

ЯК УКРАЇНЦЯМ ЗНАЙТИ РОБОТУ В ПОЛЬЩІ

Щоб підтримати співвітчизників за кордоном, команда Дія.Бізнес створила спеціальну  сторінку на https://business.diia.gov.ua/poland-assistance

Тут є інфо та поради з таких питань.

  • інформацію про працевлаштування та вакансії,
  • гарячу лінію інформаційної допомоги,
  • корисні посилання,
  • поради з відкриття бізнесу в Польщі, навіть якщо у вас немає польського громадянства,
  • відповіді на поширені запитання: від документів, які підтверджують законність перебування, до термінів дії дозволів на проживання.

 

Так зокрема, громадяни України можуть скористатись з безкоштовною допомогою у відділі зайнятості повіту чи воєводства, де ви знаходитеся, (powiatow yurząd pracy lub wojewódzki urząd pracy). Можна сконстатувати телефоном, а можна прийти та отримати консультацію.  

 

 Корисні веб-сайти для працевлаштування:

  • https://www.gov.pl/web/granica — інформація про польську державну допомогу біженцям з України (у тому числі українською)
  • https://lang-psz.praca.gov.pl/uk — інформація про допомогу служби зайнятості доступна українською мовою, контактні дані служби зайнятості
  • https://zielonalinia.gov.pl/zielona-linia-wersja-rosyjska-34234 — інформація про пропозиції вакансій, про допомогу служби зайнятості
  • https://oferty.praca.gov.pl/ — база вакансій роботи (включаючи деяку інформацію українською мовою)
  • https://eures.praca.gov.pl — база вакансій роботи в Європі (доступний переклад українською)

 

https://stor.praca.gov.pl/portal/#/kraz/wyszukiwarka

  Перелік агентств працевлаштування, до яких можна звертатись за допомогою в пошуку роботи 

 

Розраховуємося за кордоном. 

Для розрахунків за кордоном віддавайте перевагу безготівковим розрахункам: гривневі та валютні платіжні картки, платіжні застосунки ApplePay та GooglePay. 

За кордоном в банкоматах можна знімати готівкову валюту як із валютних, так і з гривневих платіжних карток.

Вигідно: конвертація за такими операціями відбуватиметься за курсом, установленим міжнародною платіжною системою (а не курсом готівкового обміну).

ВАЖЛИВО: Національний банк України не встановлював жодних обмежень на безготівкові розрахунки як всередині країни, так і за кордоном.

Курс польських злотих до гривні останнім часом дещо виріс і становить приблизно 6,9–7,1 грн/PLN. До початку війни курс становив 6,3–6,5 грн/PLN.

 

Якщо картки немає з собою, можна оформити цифрову 

У разі, якщо звичайна пластикова картка недоступна, після ідентифікації в банку можна відкрити цифрову картку, додати її до  GooglePay чи ApplePay та користуватися як повноцінним платіжним інструментом. 

 

Як відкрити банківський рахунок за кордоном?

За інформацією українського Forbes, багато європейських банків вже пропонують українцям спрощену процедуру відкриття банківського рахунку та зарахування коштів на нього. 

Польский банк Pekao SA українцям, що приїхали до Польщі після 24 лютого, відкриває мультивалютний рахунок Konto Przekorzystne. До безкоштовних послуг входить обслуговування рахунку та картки, перекази до та з українських банків, конвертація при оплаті карткою. Можна вільно знімати та вносити готівку в касах банку, усіх банкоматах Польщі та за кордоном. Пропозиція дійсна для повнолітніх громадян України до 30.06.2022 р. Безкоштовне обслуговування триватиме 24 місяців із дня відкриття рахунку. Крім того Pekao SA запровадив обслуговування через гарячу телефонну лінію українською мовою, розробив український інтерфейс онлайн банкінгу Pekao24 та додатку PeoPay. 

Гривню польські банки не приймають, проте валюту можна покласти у сумі до 15 000 євро без підтвердження доходу

PKO Bank Polski, акціонер українського Кредобанку, теж підготував для українців спеціальний пакет «Рахунок без кордонів». Відкриття та обслуговування цього рахунку є безоплатним 12 місяців з дня відкриття. Клієнти отримують тимчасову картку. Отримати її можна в окремих відділеннях (повний перелік на сайті PKO Bank Polski) або ж банк відправить картку поштою. 

Банк скасував комісію за швидкий переказ до Кредобанку та за виконання іноземного переказу в будь-який банк України. Зняти готівку у банкоматах PKO Bank Polski можна без жодних комісій. Комісії за поповнення та зняття готівки теж відсутні. 

У Credit Agricole в Польщі відкриття та обслуговування банківського рахунку для громадян України є безкоштовним, достатньо предʼявити паспорт або інший документ, що посвідчує особу. Клієнт повинен надати документи, що підтверджують походження коштів, якщо сума становить понад 100 000 злотих, повідомляє прес-служба банку.

 

Чи можна перерахувати гривню з рахунку українського банку в польский? 

Поки що такої можливості немає, оскільки банки в Польщі не мають банківських рахунків у гривні. Проте найближчим часом Національний банк Польщі планує організувати інтервенційну купівлю гривні, повідомили в прес-службі банку Credit Agricole в Польщі.

 

Загальна допомога та інформація для українців у Польщі

Весь транспорт для українців у Польщі безкоштовний (міський і міжміський, крім міжнародного авіаційного).

На заправках в Польщі можуть бути черги або обмежений доступ (20 літрів). Але ситуація покращується щодня. Ціна на паливо 6.80 злотих за 95 бензин. В околиці кордону може бути проблема з заправкою. Від 100 км далі кордону проблем немає. 

У східних містах в Польщі спеціально збільшують доставку в супермаркети.