Accessibility
Режим ЧБ:
Розмір шрифта:
A
A
A
Notifications

Мінімальна заробітна плата в Україні: головні факти та поради

Заробітна плата – основний стимул для працівників виконувати свої функції. Її рівень часто стає основною конкурентною перевагою роботодавця при запрошенні перспективного спеціаліста на роботу. Важливу роль у формуванні рівня оплати праці відіграє мінімальна заробітна плата. Цей показник встановлюється на державному рівні та щорічно переглядається відповідно до зміни економічної ситуації в країні.

Що таке мінімальна заробітна плата?

Мінімальна заробітна плата – це гарантована державою мінімальна оплата праці, яка встановлюється за виконану працівником місячну (або погодинну) норму роботи. Вона застосовується до всіх працівників, незалежно від форми власності підприємства, але враховує специфіку норм законодавства.
Нормативно визначено, скільки годин потрібно відпрацювати на мінімальну зарплату, а саме 40 годин на тиждень. Це стандарт для 5-денного 8-годинного робочого тижня із двома вихідними днями.

Що входить до мінімальної зарплати?

Що таке мінімальна заробітна плата у бухгалтерському розумінні? Крім основного окладу до неї включені премії та надбавки за успіхи у роботі, доплата за суміщення професій та розширення сфери діяльності на суміжні зони обслуговування, збільшений обсяг роботи. Також при розрахунку враховуються доплати за заміщення тимчасово відсутнього працівника.

Якою є мінімальна зарплата в Україні у 2024-2025 роках?

Аналіз динаміки та фактичного рівня мінімалки допоможе спрогнозувати зміни на наступний рік. Орієнтуватися у них необхідно бізнесу, щоб скласти реалістичні бюджети, а також фізичним особам, щоб заздалегідь попіклуватися про своє фінансове забезпечення. У разі негативних економічних процесів можна розглянути альтернативні джерела створення фінансової подушки, зокрема оформити кредит онлайн. Він допоможе згладити диспропорцію між витратами та рівнем доходу без екстремальних змін рівня життя. При цьому потрібно пам'ятати, що будь-які залучені кошти доведеться з часом повертати. Тому важливо заздалегідь визначити свою кредитоспроможність, на основі якої розрахувати оптимальний розмір позики. 

Поточний розмір мінімальної заробітної плати

Дізнатися, яка зараз мінімальна заробітна плата в Україні можна за Законом України «про Державний бюджет України на 2024 рік». У ньому закріплено суму 7100 грн на період з січня по квітень 2024 року, а також 8000 грн на друге півріччя. Погодинна мінімальна зарплата відповідно становить 42,60 грн та 48,00 грн.
На питання, чи може бути оклад менше мінімальної зарплати, чинне законодавство відповідає заперечно. У разі порушення рівня виплати протягом кількох місяців роботодавець зобов’язаний здійснити перерахунок та доплатити нестачу у наступні періоди.

Прогнози на 2025 рік: чого очікувати?

Представники бюджетного комітету спростовують розробку програми підвищення мінімальної заробітної плати у 2025 році. Це аргументується надмірним навантаженням на бюджет, левова частка якого наразі спрямована на стратегічно важливі галузі економіки.
Проте, зважаючи на те, яка зараз мінімальна зарплата в Україні та як вона співвідноситься із рівнем інфляції, економісти стверджують, що мінімальна зарплата 2025 року має бути хоча б на 10-15 % вищою.

Динаміка змін мінімальної зарплати за останні 5 років

З 2020 по 2024 роки мінімальна заробітна плата в Україні зросла у 1,7 раза. Щороку протягом військової агресії її рівень зростає в середньому на 20%. Зважаючи на складні та нестабільні економіко-політичні та соціальні процеси, таку динаміку можна вважати помірною. Поступове підвищення мінімальної заробітної плати підтримує купівельну спроможність громадян на достатньому рівні, при цьому не перенасичує фінансову систему надлишковою грошовою масою, що лише призведе до девальвації національної валюти.

Як впливає мінімальна зарплата на економіку?

Мінімальний розмір заробітної плати – це індикатор економічного розвитку та стабільності в країні. її рівень повинен суттєво перевищувати прожитковий мінімум, щоб виводити основну частину населення понад межу бідності. Вплив цього показника на економіку проявляється за трьома основними напрямами.

Ріст цін на продукти та побутові товари

Паралельно із підвищенням мінімальної зарплати зростають ціни на всі основі товари. Внаслідок цього виробники намагаються перекрити витрати на забезпечення належного рівня оплати праці. Підвищення мінімалки для багатьох підприємців створює ризик зниження прибутковості, або й виходу у збитки.
Таким чином, на фоні зростання розміру мінімальної заробітної плати, індексації зарплат в усіх галузях при одночасному здорожчанні товарів та послуг грошова маса в обігу збільшується, проте реальна купівельна спроможність споживачів знижується.

Податкове наповнення бюджету

Зі зростанням рівня мінімальної зарплати та вимушеним підвищенням реальної зарплати зростають суми обов’язкових державних податкових відрахувань. Їхнім коштом здійснюється фінансування оборонної медичної, освітньої та інших класично дотаційних галузей економіки.
Підвищення заробітної плати
Розуміння того, що таке заробітна плата, дозволяє зрозуміти механізм управління нею роботодавцями та об'єктивно оцінити рівень оплати праці кандидатами на посаду при пошуці роботи. Підняття мінімальної заробітної плати спонукає роботодавців індексувати зарплати у своєму підприємстві, щоб увідповіднити їх із реаліями ринку та залишитися конкурентоспроможними для найманих працівників.
Однозначно охарактеризувати вплив зростання мінімальної заробітної плати на економіку складно. Позитивний ефект від цього тимчасовий, проте швидко призводить до зростання інфляції та зниження рівня життя населення до попереднього рівня, лише із більшою грошовою масою у гаманці.

Як правильно розрахувати зарплату?

Оцінюючи, якою є мінімальна зарплата по Україні, важливо пам’ятати, що законодавчо затверджена сума не враховує відрахування із заробітної плати. Щоб розрахувати реальну суму, яку працівник отримає на руки, потрібно відняти від затвердженого рівня податки з мінімальної зарплати.

Що таке ПДФО, ЄСВ та інші податки із зарплати

Відповідно до чинного законодавства, із мінімальної, так само як і реальної заробітної плати, вираховуються такі обов’язкові державні платежі:

  • ПДФО – податок на доходи фізичних осіб у розмірі 18 %;
  • ЄСВ – єдиний соціальний внесок, що включає виплати соціального страхування у розмірі 22%;
  • військовий збір – виплата на утримання оборонної галузі країни, ставка якої була збільшена з 1,5% до 5% від рівня мінімальної заробітної плати.

Тільки після вирахування всіх зазначених платежів можна визначити реальну мінімальну заробітну плату, на основі якої роботодавці сформують фонд оплати праці в своїй компанії.

Рекомендованi статтi
Рахунок заблоковано: що робити для зняття арешту?Рахунок заблоковано: що робити для зняття арешту?
З проблемою блокування рахунків стикаються, як фізичні особи, ФОП, так і підприємці. Це може статися у випадку фінансових порушень, на період розгляду судових справ або навіть помилково. Дізнавшись про обмеження доступу до свого рахунку головне не панікувати. Ми розповімо, що робити якщо виконавча…
Яка найдорожча валюта у світі?Яка найдорожча валюта у світі?
Зміст:Що визначає вартість валюти?ТОП-10 найдорожчих валют у світіЯк змінюється рейтинг найдорожчих валют? Ознакою кожної суверенної держави є національна валюта. Вона може бути представлена у формі монет чи банкнот, а у сучасних умовах також мати віртуальну форму обігу. Світовий валютний ринок…
Що таке депозит: які є види депозитів?Що таке депозит: які є види депозитів?
Ми підготували цей матеріал про депозити, щоб ви змогли більше дізнатися про таке: Що таке депозит і процентна ставка? Який обрати депозит? Що перевіряти у депозитному договорі? Роль депозитів у фінансовій системі Практичні поради   Що таке депозит і процентна ставка?   Депозит - це…