

Зміст:
Що таке банківська гарантія та як вона працює?
Основні види банківських гарантій
Для чого потрібна банківська гарантія?
Умови отримання банківської гарантії
Законодавче регулювання банківських гарантій
Переваги та ризики банківських гарантій
Як отримати банківську гарантію: покрокова інструкція
Як перевірити та повернути банківську гарантію?
Для підвищення довіри між контрагентами та успішної участі у тендерних закупівлях знадобиться банківська гарантія забезпечення виконання договору. Її оформлення є стандартом ведення ділових перемовин та може знадобитися підприємцям будь-якої галузі та масштабів діяльності. Саме тому бізнес-новачкам та досвідченим підприємцям доречно знати, що таке банківська гарантія, та як її оформити.
Банківська гарантія – це письмове зобов’язання банку виплатити визначену суму коштів на користь бенефіціара (одержувача гарантії) у випадку, якщо контрагент (позичальник) не виконає своїх договірних зобов’язань.
Існують такі види банківських гарантій:
За умовами надання розрізняють відкличні та безвідкличні зобов’язання, а за способом покриття – покриті, непокриті та бланкові.
Банківська гарантія – універсальний інструмент бізнес-комунікації, корисний при оформленні договорів за домовленістю та на основі відкритих торгів. Банківська гарантія забезпечення тендерної пропозиції є основою для допуску компанії для участі у торгах. Наявність такого документа знижує ризики порушення умов договору, несвоєчасної оплати за товари та послуги.
Форма банківської гарантії та умови її надання кожна установа-гарант формує самостійно в межах нормативів чинного законодавства. Зобов’язання за документом можуть надаватися у національній та іноземній валюті, а подати запит на нього мають право резиденти та нерезиденти України.
Вартість наданої гарантії здебільшого становить до 5 % від вартості предмета договору. Термін дії документи може становити від 30 діб до 6 місяців. Тендерні гарантії можна продовжувати до 12 місяців на період виконання договірних зобов’язань.
Процес надання банківських гарантій комерційними банками регулюється законодавчо. Основним нормативним документом є постанова НБУ № 82 від 03.08.2021 «Про затвердження форми та умов банківської гарантії».
Законодавство щодо банківської гарантії тісно пов’язане також із тендерним регулюванням, адже з метою здійснення закупівель за відкритими торгами, компанії-учасники мають представити гарантії забезпечення тендерної пропозиції.
Банківська гарантія виконання договору має такі переваги для бізнесу:
Помірна вартість банківської гарантії робить її доступною для невеликого бізнесу, а також знижує ризики отримання збитків у разі неможливості задоволення умов договорів. Водночас банківська гарантія в публічних закупівлях є запорукою допуску до участі у торгах, що забезпечує можливості для розвитку та презентації компанії на бізнес-арені.
Банківську гарантію можна замовити онлайн або у фізичному відділенні банку. Обрати постачальника послуги можна на основі його тарифів та умов обслуговування, з якими зазвичай можна ознайомитися на сайті. Найпростіше клієнту подати заявку онлайн та дочекатися дзвінка менеджера, з яким можна обговорити деталі співпраці та підготувати договір для оформлення.
Для участі у тендері також стане в пригоді електронна банківська гарантія, яку можна оформити за таким алгоритмом:
Після її розгляду зателефонує працівник банку та узгодить деталі оформлення гарантії.
Надана банківська гарантія для тендера має бути оформлена відповідно до чинного законодавства. У ній мають бути заповнені, як основні, так і допоміжні реквізити. Пересвідчитися у її легальності можна, перевіривши ліцензію банку-гаранта на актуальність, наявність довіреності та електронного підпису.
Після успішного завершення тендеру без настання гарантійного випадку замовнику потрібно звернутися до банку із запитом на повернення банківської гарантії.