Accessibility
Режим ЧБ:
Розмір шрифта:
A
A
A
Notifications

Банкрутство: все, що потрібно знати підприємцю та фізичній особі

Зміст:
Що таке банкрутство і коли воно настає?
Законодавство про банкрутство в Україні
Процедура банкрутства фізичної особи
Процедура банкрутства юридичної особи
Банкрутство підприємця (ФОП): особливості
Як уникнути банкрутства: поради для бізнесу та фізосіб
Висновок

Тимчасову фінансову скруту можна подолати за рахунок реструктуризації своїх доходів та витрат або оформлення додаткової позики на покриття критично важливих кредитів. Проте існують ситуації, у яких термінове перекредитування вже не допоможе, або у ньому буде відмовлено через прострочення заборгованостей. В окремих випадках особі загрожує процедура банкрутства з повним анулюванням рахунків та примусовим відчуженням майна. Пропонуємо розібратися у особливостях статусу банкрута, процесі його присвоєння, а також способах відновлення платоспроможності фізичної особи та підприємств. 

Що таке банкрутство і коли воно настає?

Банкрутство – це фінансовий стан особи, за якого вона не здатна розрахуватися із своїми кредиторами та виконувати фінансові зобов’язання. Отриманню цього статусу передує тривала процедура обґрунтування та перевірок з метою встановлення причин неможливості сплачувати свої борги. Її особливості відрізняються для громадян, фізичних осіб-підприємців та підприємств.

Законодавство про банкрутство в Україні

Після втрати чинності Законом «Про банкрутство» у 2019 році, нормативною базою для розгляду справ щодо визнання особи неплатоспроможною є:

  • Кодекс України з процедур банкрутства;
  • Господарський процесуальний кодекс України;
  • Цивільний кодекс України.

Справи про банкрутство у першій інстанції розглядає Департамент з питань банкрутства. До його компетенцій входить сприяння відновленню платоспроможності боржників, підготовка документів для розгляду в арбітражних судах, розробка плану реструктуризації та санації, упорядкування реєстру банкрутств. Рішення, ухвалу щодо питань банкрутства виносить Господарський суд України.

Процедура банкрутства фізичної особи

Для визнання фізичної особи банкрутом можуть бути враховані такі передумови:

  1. Загальна сума заборгованості становить понад 30 мінімальних заробітних плат без урахування штрафів та пені;
  2. Планові платежі прострочені більше ніж на 50% за місячними платежами, а період без сплат становить понад 2 місяці;
  3. Складне фінансове становище через тимчасову втрату працездатності, медичне лікування, народження дитини тощо;
  4. Ризик виникнення неплатоспроможності через інвалідність, повну втрату працездатності.

Процедуру банкрутства фізичної особи ініціює сам боржник, обираючи таким чином свідомий та відповідальний спосіб вирішення конфліктних питань.

Як оформити банкрутство фізичної особи?

Справа про банкрутство може бути відкрита лише для осіб, що не були притягнуті до відповідальності у зв’язку із неплатоспроможністю, не мають майна під заставою, боргів з аліментів, ЄСВ та відшкодувань шкоди здоров’ю, заподіяної третім особам. Також боржник повинен авансово сплатити винагороду арбітражному керівнику на 3 місяці, за які той організовуватиме відшкодування кредиторам та закриття боргів замовника.
У разі виконання всіх необхідних умов, боржник може розпочинати справу про банкрутство, яка охоплює такі етапи:

  1. Подання заяви до Господарського суду.
  2. Подання декларації про майновий стан боржника та плану реструктуризації боргів.
  3. Призначення арбітражного керівника.
  4. Комунікація з кредиторами, реструктуризація боргів.

Закриття справи у разі позитивних рішень щодо усіх причетних осіб, задоволення вимог кредиторів, або визнання банкрутом фізичної особи і ухвала суду про банкрутство із подальшим списанням боргів.
Незалежно від розміру заборгованості, кредиторам доречно йти на компроміс із арбітражним керівником, погоджуючись на запропоновані ним варіанти відшкодування. Оскільки у разі відмови та наполяганні на виконанні першочергових домовленостей, вони можуть залишитись взагалі ні з чим у випадку, якщо майна боржника буде недостатньо для відшкодування.

Які борги можна списати, а які – ні?

Списанню в результаті визнання банкрутом підлягають всі борги фізичної особи, крім:

  • боргів за аліментами, податками та штрафами;
  • ЄСВ;
  • витрати, пов’язані із відшкодуванням шкоди здоров’ю чи майну третім особам.

Вище перераховані боргові зобов’язання підлягають обов’язковій сплаті.

Наслідки банкрутства фізичної особи

Для покриття боргів фізичної особи може бути переважна більшість її майна. Рішення щодо частини, призначеної для покриття заборгованості, приймає арбітражний керівник. Він проводить інвентаризацію, визначає кредиторів та розподіляє майно для відшкодування.
У власності банкрута можуть залишитися:

  1. Квартира площею до 60 кв. м або приватний будинок площею до 120 кв. м з розрахунку 13,65 кв. м на кожного члена сім’ї, за умови, що це житло є єдиним прихистком родини.
  2. Житлова нерухомість, що перебуває під іпотечною заставою.
  3. Грошові накопичення у Пенсійному фонді та Фонді соціального страхування.
  4. Майно обмеженої вартості, яка регулярно переглядається, неліквідного характеру, необхідне для забезпечення нагальних потреб банкрута чи його сім’ї. 

Позитивною рисою процедури банкрутства фізичної особи є лояльний підхід до розподілу майна, за якого у боржника залишаються необхідні засоби для існування та поступового відновлення своєї платоспроможності. Проте існують і негативні наслідки банкрутства фізичної особи. Впродовж наступних після процедури 5 років фізична особа не має права повторно клопотати про банкрутство та зобов’язана повідомляти всіх своїх поручителів та кредиторів про визнання банкрутом.
Протягом 3 років особа, що визнана банкрутом, має негативну ділову репутацію, яка може стати на заваді працевлаштуванню на певних посадах та напрямках, зокрема у юриспруденції та фінмоніторингу, а також бути причиною відмови у кредитуванні. 

Процедура банкрутства юридичної особи

Банкрутство юридичної особи, порівняно із визнанням банкрутом фізособи, є складнішим і тривалішим процесом. Процедура стосується підприємств всіх організаційно-правових форм, крім банків, інститутів спільного інвестування, емітентів іпотечних облігацій.
Банкрутство підприємства може бути спричинене внутрішніми та зовнішніми факторами. В першу чергу платоспроможність компанії залежить від якості управління, фінансової стратегії. Негативно вплинути на фінансовий стан можуть помилки організаційного характеру (неповоротка структура компанії, завеликий штат, порушення комунікаційних зв’язків та відповідальності тощо), недоліки планування із непередбачуваним зростанням виробничих витрат, технологічних порушень, слабкий аналіз ринку та невиконання планів реалізації. Зовні на компанію впливають економічні та політичні чинники, що можуть гальмувати її розвиток та призводити до неплатоспроможності.
У результаті з’являться перші ознаки банкрутства, зокрема: відбудеться зупинка виплат із внутрішньої та зовнішньої заборгованості, зупинка виробництва, скорочення продажів із появою значного дефіциту балансу. 

Види банкрутства підприємств

Виділяють такі види банкрутства юридичних осіб:

  1. Фіктивне банкрутство – незаконне ухвалення рішення про визнання юридичної особи банкрутом з метою омани кредиторів та забезпечення вигоди у вигляді відстрочки чи знижки у погашення кредиторської заборгованості.
  2. Реальне банкрутство – повна фактична нездатність компанії розраховуватися за своїми зобов’язаннями та продовжувати господарству діяльність через внутрішні чи зовнішні чинники, повну або часткову втрату капіталу.
  3. Технічне банкрутство – ситуація, за якої розмір зобов’язань перевищує розмір активів компанії. Передбачає проведення санації, визнання банкрутом відбувається у виключних випадках.
  4. Навмисне банкрутство – різновид фінансових махінацій, спрямованих на завдання підприємству збитків в інтересах бенефіціарів, передбачає адміністративну та кримінальну відповідальність.

Банкрутство підприємства – це не завжди фактична втрата платоспроможності, а й шахрайський інструмент подолання тимчасових фінансових складнощів чи заохочення зацікавлених осіб. Саме ця особливість визначає складність процедури розгляду клопотань про банкрутство юридичних осіб та супроводжується тривалими ретельними аудиторськими перевірками.

Як відбувається ліквідаційна процедура?

Процедура банкрутства юридичної особи складається з таких стадій:

  1. Подання заяви до Господарського суду боржником або його кредиторами разом із майновими документами та доказами неплатоспроможності, квитанцією про сплату судового збору та винагороди арбітражному керівник.
  2. Встановлення факту банкрутства – фінансовий аудит боржника.
  3. Затвердження вимог кредиторів.
  4. Запуск реструктуризації чи санації.
  5. Визнання боржника банкрутом у разі, якщо попередні процедури не були ефективними.

Окрім як подати на банкрутство до суду, підприємство може самостійно оголосити себе банкрутом, щоб пришвидшити розгляд справи. При цьому розподіл майна відбуватиметься у судовому порядку. Арешту із можливістю відчуження підлягають всі активи, що перебувають на балансі підприємства.
Порядок відшкодування боргів побудований у такій черговості:

  1. Заробітна плата та заборгованості перед працівниками.
  2. Збитки Держбюджету, заборгованість за договорами страхування, витрати, пов’язані із справою банкрутства.
  3. Відшкодування шкоди здоров’ю та життю третіх осіб.
  4. Податки та збори.
  5. Борги, не забезпечені заставою.
  6. Внески членів трудового колективу до статутного капіталу.
  7. Всі інші борги.

Після визнання юридичної особи банкрутом та погашення першочергових боргів проводиться аукціон, на якому розпродається його майно. Після цього проводиться ліквідація юридичної особи у разі неможливості виходу із кризового стану, або запускається процедура санації та реструктуризації для відновлення господарської діяльності.

Банкрутство підприємця (ФОП): особливості

Справа з банкрутства ФОП подібна до розгляду діяльності юридичної особи, проте має певні відмінності. Заяву для розгляду Господарським судом може подати виключно сам боржник за наявності таких передумов:

  1. Прострочені зобов’язання перед кредитором у розмірі понад 30 мінімальних заробітних плат.
  2. Припинення кредитних виплат впродовж 2 місяців у розмірі понад 50% місячних платежів за кожною позикою.
  3. Ухвалена постанова за результатами виконавчого провадження щодо відсутності майна для стягнення.
  4. Наявність об’єктивних обґрунтувань обставин, що унеможливлюють поновлення виплат та виконання своїх фінансових зобов’язань боржником у найближчій перспективі.
  5. До заяви боржник додає фінансові документи, опис майна із правом власності на нього, перелік кредиторів та боргових зобов’язань, інші документи, необхідні для проведення фінансового аудиту та розрахунку кредитних відшкодувань.

Фізособа-підприємець може скористатися послугами консалтингових агентств з метою супроводу розгляду своєї справи. Те, скільки коштує процедура банкрутства, залежить від кількості кредиторів та їх складу (приватні чи державні установи, резиденти чи нерезиденти), наявності застави, поручителів, кількості майна та його типів. У вартість послуг входять накладні виплати на сплату державного мита, публікації оголошень, оплати послуг арбітражного керівника, витрат на проведення оцінки майна, переоформлення прав власності тощо. Розгляд справ з процедур банкрутства ФОП триває близько 5-8 місяців, залежить від наявності оскаржень рішень кредиторами.

Чи можна закрити ФОП із боргами?

Наявність боргів може спричинити арешт рахунків, що унеможливить виконання поточних фінансових операцій, розрахунків. Тому перед закриттям важливо ретельно перевірити стан рахунків, сплатити податкову заборгованість та розрахуватися з контрагентами. Прострочення платежів супроводжуватиметься нарахуванням пені та штрафів, борги зростатимуть, і їх все одно доведеться погашати, оскільки ФОП відповідає за бізнес усім своїм майном та коштами.

Відновлення платоспроможності ФОП

Протягом розгляду справи про банкрутство боржник не має право відчужувати майно. Після завершення розгляду справи про банкрутство ФОП втрачає можливість повторно подавати подібне клопотання протягом 5 років. Впродовж 3 років після ухвали судового рішення ділова репутація особи вважається небездоганною, що неодмінно позначиться на результатах господарської діяльності.

кредит готівкою

Як уникнути банкрутства: поради для бізнесу та фізосіб

Неплатоспроможність – це стан, що виникає у більшості випадків поступово, внаслідок неефективної діяльності, безвідповідального управління. Погіршення фінансів до кризової межі можна попередити, діагностувати, відстежити та зупинити. Щоб не дізнатися, що таке банкрутство та які його наслідки, підприємцям та фізособам варто:

  1. Уважно ставитися до своїх фінансів, складати бюджет та періодично переглядати його структуру.
  2. Контролювати видатки, ліквідуючи необґрунтовано витратні напрями виробництва (діяльності).
  3. Диверсифікувати діяльність, інвестуючи у різні напрями для зниження ризиків невдачі.
  4. Відповідально ставитися до своєї кредиторської заборгованості, чітко виконувати вимоги кредитних договорів та своєчасно користуватися інструментами реструктуризації та перекредитування для підтримки фінансового стану.

Для уникнення банкрутства потрібно регулярно підвищувати управлінську кваліфікацію, контролювати фінанси, не нехтувати цілепокладанням та впровадженням стратегії розвитку, не допускаючи ситуативного управління.

Висновок

Банкрут – це особа, визнана, неплатоспроможною, та чиє майно підлягає використанню з метою відшкодування боргів. Отримати такий статус може громадянин, приватний підприємець або юридична особа. Наслідки визнання боржника банкрутом – втрата ділової репутації, припинення діяльності у певних галузях. Проте у деяких випадках оголошення банкрутства – єдиний спосіб розрахуватися із боргами, позбутися будь-яких зобов’язань та почати діяльність з чистого аркуша. Це складна і тривала процедура, але за відсутності інших варіантів нею варто скористатися. Кваліфікований юридичний супровід полегшить процес встановлення факту неплатоспроможності та сприятиме її відновленню.

Рекомендованi статтi
Що таке банківська гарантія?Що таке банківська гарантія?
Зміст:Що таке банківська гарантія та як вона працює?Основні види банківських гарантійДля чого потрібна банківська гарантія?Умови отримання банківської гарантіїЗаконодавче регулювання банківських гарантійПереваги та ризики банківських гарантійЯк отримати банківську гарантію: покрокова інструкціяЯк…
Що таке еквайринг і як він працює: просте пояснення для бізнесуЩо таке еквайринг і як він працює: просте пояснення для бізнесу
Зміст:Що таке еквайринг?Як працює еквайринг?Види еквайрингуЯк бізнесу підключити еквайринг?Які переваги еквайрингу для бізнесу?POS-термінали: як обрати та використовувати?Інтернет-еквайринг: як приймати платежі онлайн?Висновок Швидкість та якість сервісу сьогодні є однією з ключових конкурентних…
Цифрова валюта (CBDC) та її вплив на сучасну фінансову системуЦифрова валюта (CBDC) та її вплив на сучасну фінансову систему
Зміст:Що таке CBDC (цифрова валюта центрального банку)?Чому країни впроваджують цифрові валюти?Е-гривня: цифрова валюта НБУЯк CBDC впливає на банки та бізнес?Як цифрова валюта вплине на звичайних громадян?Висновок Цифрові валюти впевнено захоплюють лідерські позиції у монетарних системах провідних…