Що таке публічна оферта та коли потрібен публічний договір?

Взаємодія продавця товару чи послуги з клієнтом має регламентуватися договором. Такий документ є запорукою чіткого і однозначного розуміння умов співпраці — правил, норм, строків, тарифів, обов’язків, прав та відшкодувань за порушення та прострочення. Для того, щоб компанії з багатотисячним оборотом клієнтів могли спростити умови офіційного оформлення ділових відносин, створена публічна оферта. Це уніфікований договір у відкритому доступі для всіх клієнтів, підписання якого автоматизовано для загальної зручності. 

Що таке публічна оферта?

Публічна оферта розповсюджена в торговельній, фінансовій, будівельній, транспортній сферах, обслуговуванні та інших видах економічної діяльності. Кожен майже щодня стикається з узгодженням публічної оферти, проте рідко концентрує на ній увагу, оскільки переважно прийняття її умов здійснюється онлайн шляхом натискання кнопки «погоджуюся» або «приймаю». Водночас така згода має важливе юридичне значення, а тому розібратися у понятті публічної оферти не лише цікаво, а й корисно. 
Для полегшення розуміння терміну спершу варто розібратися, що таке оферта. Від латинського «offero» — це пропозиція вчинити певну дію. В юридичній та діловій практиці офертою називають пропозицію укласти певну угоду. Відповідно публічна оферта — це юридичний документ, що містить публічну пропозицію укладання договору, розраховану на велику кількість клієнтів.

Що таке договір публічної оферти?

Договір оферти — це спосіб пришвидшення взаємодії надавача послуги чи товару з його клієнтурою, який надає вичерпну інформацію про умови співпраці, проте не потребує особистої зустрічі представників сторін для укладання договору.
Договір публічної оферти — це інструмент юридичної практики, що використовується в економічних відносинах в усіх сферах діяльності. Особливо він поширений серед компаній, що надають послуги масового характеру — банківські, страхові установи, а також серед торговельних інтернет-підприємств, які реалізують товари масового вжитку. З юридичного боку, для здійснення кожного продажу їм потрібно отримати згоду покупця на умови співпраці — вартість, якість, умови постачання, оплати, спосіб вирішення спірних питань у разі невідповідності певних параметрів зазначених в угоді.
Згідно з умовами публічної оферти, для всіх клієнтів діють єдині умови пропозиції. Проте отримувач товару чи послуги може частково змінювати умови співпраці, обираючи потрібний обсяг, різновид товару / послуги, спосіб отримання, доставки оплати. В окремих випадках оферент може йти на певні поступки та дозволяти більш глобальні зміни в умовах співпраці.
Договір публічної оферти розміщується у відкритому доступі для споживачів — на сайті компанії та її фізичних філіях. Він може бути сформований у класичному, текстовому вигляді, або креативно — у вигляді блок-схем, таблиць, що одночасно виконують рекламну функцію при ознайомленні потенційного клієнта з пропозицією компанії.
Головна умова — чіткість викладення сутнісних положень співпраці та простий доступ до документа. На офіційних сайтах він зазвичай розміщується у кінці головної сторінки або за посиланням, у філіях — на дошці інформації, стійці реєстрації, біля каси.
Вимога отримання особистої згоди від кожного покупця чи клієнта призвела б до колапсу та зупинки бізнесу. Натомість договір публічної оферти дозволяє діяти в межах чинного законодавства без надмірного бюрократичного тиску на жодну з сторін. Проте у окремих випадках надавач послуг зобов’язаний оформити із клієнтом угоду у паперовому вигляді та підписати її. Зокрема така практика поширена у банківській сфері.

Що таке оферта та акцепт в укладенні договору?

Договір публічної оферти про надання послуг містить два сутнісних елементи — оферту та акцепт. Оферта — це сама пропозиція, тобто інформація про предмет договору, умови його передачі замовнику, вартість, термін надання послуг та інші аспекти.
Акцепт оферти — це прийняття покупцем, клієнтом запропонованих умов. Він зазначається шляхом підписання договору або підтвердження згоди за допомогою ідентифікації, кодування у випадку оформлення електронної угоди. Згідно з нормативами акцепт може бути виражений в таких формах:

  • усно;
  • письмово;
  • за допомогою дій, що демонструють намір домовитися, здійснених у термін подання відповіді на пропозицію (наприклад надання послуг чи відвантаження товарів).

При цьому відсутність відповіді чи будь-яких дій з боку акцептанта (отриманої сторони) не вважається акцептом. Відповідаючи позитивно на оферту, акцептант безумовно погоджується з усіма перерахованими у ній умовами та не може їх змінити.

Хто такий оферент?

Оферент — це фізична чи юридична особа, що надає оферту, тобто продавець товару чи постачальник послуги.

Які умови повинна містити оферта?

Щоб переконатися у надійності постачальника та прозорості співпраці, яку він пропонує, потрібно ретельно вивчити договір оферти про надання послуг, а саме: знати, які умови повинна містити оферта:

  • інформацію про надавача послуг/товарів та способи комунікації з ним — юридичні реквізити, контакти;
  • інформацію про товар та послугу — їх сутнісні ознаки, якісні характеристики;
  • порядок обміну та повернення товару, відшкодування у якості надання неякісних послуг;
  • гарантії;
  • способи оплати, доставки;
  • інформацію щодо способу оподаткування та включення податків у розрахунок вартості товару, послуги;
  • відомості про ліцензію у випадку наявності такої.

Важливість чіткого викладення всіх зазначених позицій — запорука успішних економічних відносин між клієнтом та постачальником. Адже що таке публічний договір оферти — це юридичний захист сторін угоди від непорозумінь, помилок, зловживань іншої сторони та, як наслідок фінансових та моральних втрат.

Порядок розірвання договорів оферти

Розірвання договору оферти можливе лише за згодою сторін або у судовому порядку за позовом однієї із сторін у випадку сутнісного порушення умов договору іншою стороною. Завчасно припинити дію договору можна на основі загальних положень, визначених законодавчо. Також оферент може доповнити загальний перелік умов специфічними, що стосуються його виду діяльності та способу надання послуг.
При розірванні договору обов’язки сторін припиняються, проте учасники угоди можуть вимагати відшкодування збитків у разі порушення умов однією стороною, або повернення товару, коштів, отриманих в результаті укладання угоди.

Що таке договір приєднання?

Договір приєднання — це різновид договору оферти, за яким акцептант не має можливості впливати на умови співпраці, на відміну від публічної оферти. Акцептант може лише погодитися на пропозицію в цілому або повністю від неї відмовитися у разі незадоволення якимись умовами. Винятком слугує лише вибір асортименту товару чи послуг, що будуть надані за договором.
Договір приєднання використовується у сферах з уніфікованою пропозицією — надання комунальних послуг, зберігання, транспортування. Жорстка форма взаємодії між сторонами обмежує застосування такого юридичного інструменту, адже вимагає від оферента підтвердження повноцінного доведення до акцептанта всіх аспектів договору, їх вірного однозначного тлумачення та дотримання. У іншому випадку є ризик порушень, оскаржень дій сторін у суді зі складним доведенням правоти.

Рекомендованi статтi
Як планувати сімейний бюджет: варіанти ведення сімейного бюджетуЯк планувати сімейний бюджет: варіанти ведення сімейного бюджету
«Гроші люблять рахунок» — так звучить відома приказка, яка залишається актуальною в усі часи. Особливе значення ведення обліку витрат і доходів має для родин, оскільки тут важливо не залишитися без коштів і даху над головою. Підготували матеріал, де розповідаємо, що таке бюджет сім'ї, як планувати…
Як уберегтися від шахрайських схем у воєнний час? + поради по захисту конфіденційної інформаціїЯк уберегтися від шахрайських схем у воєнний час? + поради по захисту конфіденційної інформації
Чи з’явились нові шахрайські схеми в умовах дії воєнного стану?  Чи є жертви нових шахрайських сценаріїв серед клієнтів Ідея Банку? Куди може звернутися громадянин, з яким стався шахрайський випадок? Які є способи  захисту конфіденційної інформації? Час читання: 3 хвилини З даної статті Ви…