«Гроші люблять рахунок» — так звучить відома приказка, яка залишається актуальною в усі часи. Особливе значення ведення обліку витрат і доходів має для родин, оскільки тут важливо не залишитися без коштів і даху над головою. Підготували матеріал, де розповідаємо, що таке бюджет сім'ї, як планувати сімейний бюджет та які види сімейного бюджету бувають.
Сімейний бюджет — це фінансовий план витрат і доходів сім'ї на певний період (місяць, рік або кілька років). Ведення сімейного бюджету передбачає як аналіз поточних витрат і доходів, так і складання плану майбутніх рухів грошових коштів. Головна мета тут — ефективне використання наявних ресурсів.
Переваги фінансового планування:
Так, планування сімейного бюджету за правильного підходу дасть змогу за тих самих доходів отримувати більше, відкладати та досягати своїх цілей: наприклад, якщо ви бажаєте придбати житло, бюджетування допоможе розрахувати, що буде вигіднішим — кредит на частину суми, іпотека або відкладання та інвестування власних коштів. Кредит на житло в Idea Bank — це до 500 тисяч гривень позики під 33,33%+ річних. Користуйтеся кредитом, купуйте та живіть у житлі зараз, а розплачуйтеся пізніше.
Навіть якщо мети купівлі чогось дороговартісного поки що немає, сімейний бюджет стане в пригоді і для простого планування фінансів. Щонайменше, це допоможе зрозуміти, чи достатньо ви заробляєте, як багато витрачаєте, чи можна зменшити витрати і як накопичити гроші на відпустку або створити фінансову подушку, наприклад.
Важливість створення бюджету ми вже обговорили, а значить час докладніше розібратися з тим, як планувати бюджет сім'ї. Насамперед почати варто з аналізу видів сімейного бюджету і вибору одного з них. Класифікація типів бюджетів сім'ї ґрунтується на тому, хто з членів сім'ї платить і створює цей бюджет. Отже, розрізняють такі види сімейного бюджету:
Як бачимо, сімейний бюджет буває різним, а тому тут головне обрати такий вид бюджету, який підійде і вам, і вашій другій половинці.
Визначилися з типом бюджету? Настав час дізнатися, як правильно планувати сімейний бюджет. Для цього розглянемо варіанти ведення сімейного бюджету, серед яких методи 5 конвертів сімейного бюджету, 7 конвертів сімейного бюджету, формула 60 на 40 і формула 50-30-20.
Метод полягає в розподілі коштів за 5 «конвертами», тобто 5 статтями витрат — харчування, транспорт, проживання (оренда та/або комунальні), розваги та заощадження. Відсоток коштів, які йдуть у кожен із конвертів, залежить від стилю життя: як правило, співвідношення в цьому випадку становить 30-15-15-30-10. Категорії можуть змінюватися: наприклад, розподілити гроші можна і таким чином:
Головне правило — не брати гроші з одного «конверта» на фінансування витрат, для яких є інший «конверт». Раз на місяць можна переглядати витрати і перерозподіляти гроші по-іншому, проте важливо чекати дня отримання зарплати або доходів. Гроші з конвертів, що залишилися наприкінці місяця/року, можна або витратити, або (найкраще) відкласти в п'ятий конверт.
Спосіб, ідентичний попередньому. Відрізняється лише тим, що тут виокремлюють уже 7 конвертів: харчування (20%), проживання (30%, оренда, комунальні, інтернет, телефон), відпустка та відпочинок (10%), накопичення (10%), купівля речей (20%, одяг, техніка), витрати на дітей (10%) і конверт, куди відкладають гроші, що залишилися з інших конвертів. Якщо ж узяти кошти з конверта для оплати інших витрат все ж довелося, запишіть цю суму і за можливості «поверніть» її назад у конверт.
Формула, де 60% доходу спрямовується на фінансування обов'язкових витрат (проживання, харчування, купівля одягу, наприклад), а 40% — рівномірно на накопичення, великі майбутні витрати, подорожі та розваги. Спосіб схожий на метод 5 конвертів, проте тут немає чітких обмежень щодо розподілу цих 40% доходу.
Ведення сімейного бюджету за цією формулою передбачає розподіл 50% доходів на поточні обов'язкові витрати, 30% — на необов'язкові витрати (подорожі та розваги), і 20% — на накопичення. Відсоток, який потрібно відкладати, тут досить високий, що дає змогу швидше накопичити потрібну суму.
Який би метод ведення бюджету ви не обрали, важливо дотримуватися правил фінансового планування витрат і доходів сім'ї. Ділимося основними такими правилами нижче:
Плануйте, рахуйте свої гроші, досягайте цілей і підкорюйте нові фінансові рівні!