Дивіденди: що це таке та які їхні особливості?

Заробляти без зайвих зусиль прагне кожен. Це продиктовано не лише бажанням збагачення, а й об’єктивною потребою у створенні резервного джерела доходу. Одним із перспективних напрямів є інвестування у розвиток підприємств. За участь у формуванні корпоративного капіталу вкладники претендують на отримання дивідендів — своєрідної винагороди, премії, що вираховується із прибутку компанії. Що таке дивіденди, як почати отримувати дохід від інвестицій у бізнес, кому варто спробувати себе у ролі акціонера, розповімо у цьому матеріалі.

Що таке дивіденди?

Дивіденди — це частина прибутку, яка виплачується інвесторам компанії пропорційно до їхньої частки у статутному капіталі. Її можуть отримувати фізичні та юридичні особи, які вклали кошти, викупивши таким чином певну частину корпоративних акцій та зберегли їх до моменту виплати дивідендів.
Нарахування дивідендів здійснюється як прямим учасникам — працівникам, керівникам, якщо вони вклали кошти у його капітал, так і непрямим — пасивним інвесторам, що не мають безпосереднього стосунку до операційної діяльності компанії. Такий підхід приваблює фізичних вкладників, створюючи для них перспективне джерело пасивного доходу. Якщо інвестувати у розвиток компанії, яка досягне успіху, винагорода за фінансову участь виправдає понесені витрати та очікування.
Проте механізм інвестування у цінні папери компаній досить складний, а процес ризикований. Бажаючим спробувати свої сили фінансові експерти рекомендують діяти через брокерів — спеціальних фінансових агентів, які моніторять корпоративний ринок та обирають найменш ризикові та найбільш ризикові проєкти для інвестування, супроводжують цінні папери вкладника протягом всього періоду участі у бізнесі.
Вони працюють за комісію від майбутніх дивідендів, тому особисто зацікавлені у результаті роботи. Знайти брокера можна у банках та на фінансових біржах, де вони діють як незалежні агенти з широкими повноваженнями. Свого представника на фондовому ринку потрібно обирати ретельно та виважено, враховуючи:

  • досвід роботи;
  • обсяг успішних кейсів;
  • репутацію за відгуками клієнтів;
  • особисту симпатію і довіру до людини.

Фінансові питання не люблять як зволікання, так і поспіху, тому квапитися з підписанням договору про співпрацю та вкладати кошти з опалу не варто. Особливо вкладникам без фінансової освіти, що повністю у ділових питаннях покладатимуться на брокера, а не власний досвід, потрібно пересвідчитися, що мають справу з професіоналом, який спрямує кошти у вигідну справу та примножить заощадження. 

Виплата дивідендів: коли і як це відбувається?

Виплата дивідендів здійснюється щоквартально або раз на рік — графік обирає підприємство відповідно до свого виробничого циклу та швидкості фінансового обороту. Розмір премії визначається відповідно до суми інвестиції, вкладеної кожним акціонером у статутний капітал компанії. Виплата дивідендів засновнику є пріоритетною, подальший розподіл прибутку відбувається у порядку черги інвесторам від найбільшої до найменшої частки.
Наявність цінних паперів компанії не є запорукою беззаперечного отримання дивідендів, оскільки законодавчо закріплені такі положення:

  • дивіденди — це право, а не обов’язок підприємства, тому їх виплата може не здійснюватися у разі, якщо фактична прибутковість виявиться нижчою за планову;
  • неприбуткові організації не уповноважені виплачувати дивіденди;
  • виплата дивідендів може відбуватися у довільний період, але строк таких виплат повинен бути кратним кварталу;
  • премія інвесторам може бути виплачена, як у грошовій, так і натуральній формі, проте остання має обмеження щодо акціонерних товариств, або для інвесторів, що є платниками єдиного податку.

Вкладники можуть розраховувати на отримання винагороди протягом 6 місяців з моменту вкладення коштів для простих акцій, та у період до 6 місяців від закінчення звітного року для привілейованих. Премія може виплачуватися не регулярно та напряму залежить від рівня економічного розвитку компанії, її успіху у конкурентній боротьбі.

Нарахування та розрахунок дивідендів (приклад)

Щоб зрозуміти, як розрахувати дивіденди, потрібно знати організаційно-правову форму підприємства та кількість його інвесторів. Розглянемо розрахунок дивідендів на прикладі акціонерного товариства, у якому задіяні два інвестори — А і Б, які між собою утримують 300 акцій. Вкладник А володіє 100 акціями, що становить 33% від загальної кількості акцій компанії. Учасник Б, відповідно, має 200 акцій, або ж 67%. Відповідно до отриманого прибутку компанія виділила на дивіденди 1 млн грн.
Таким чином вкладники отримають:
А: 1 000 000 * 33% = 330 000 грн;
Б: 1 000 000 * 67% = 670 000 грн.
Проте інвесторам потрібно пам’ятати, що вони мають сплачувати податок з дивідендів, як будь-якого виду доходів, тому кінцева сума, отримана на руки, буде нижчою.

Оподаткування дивідендів: що треба знати?

Тип та розмір податку на дивіденди залежить від статусу юридичної особи, що їх нараховує, та фізичних чи юридичних інвесторів, що їх отримують. Умови їх взаємодії регламентовані нормативними документами податкової та бухгалтерської звітності, стосуються правил обліку та оподаткування.
Виплата дивідендів фізичним особам здійснюється простіше, адже вимагає врахування лише податку на прибуток та військового збору, як у випадку оподаткування заробітної плати працівників компанії, у розмірах, передбачених для резидентів та нерезидентів. Оподаткування дивідендів юридичних осіб вимагає врахування їх правового статусу та форми оподаткування. Для кожного випадку передбачені специфічні бухгалтерські проводки, рахунки та формули для визначення суми відрахувань. Детально з ними можна ознайомитися на бухгалтерських порталах.
Інвесторам доречно заздалегідь уточнити правила нарахування та виплати премії, щоб пересвідчитися у ефективності вкладень, спланувати свої доходи на майбутні періоди або вчасно скорегувати напрям інвестування на більш вигідний.

Особливості виплати дивідендів

Виплати фізичним особам здійснюється з урахуванням податку на доходи фізичних осіб у розмірі 5% та 9%, а також військового збору (1,5%). Якщо вкладник відмовляється від отримання коштів на користь реінвестування у статутний капітал для його збільшення, податки не стягуються. Виплата дивідендів нерезиденту здійснюється після вирахування ПДФО у розмірі 9%.
Оподаткування дивідендів для юридичних осіб передбачає урахування ПДВ та авансового внеску. ПДВ нараховується на виплату в натуральній формі для ТОВ за умови, що оцінка активів, що видаються у якості дивідендів, рівна або перевищує ціну їх придбання, ціну виготовлення або балансову вартість.
Якщо платник і отримувач дивідендів є платниками податку на прибуток та при реінвестуванні дивідендів визначається авансовий внесок. Він зараховується як сплата податку на прибуток у фінансовій звітності, проте не зменшує суму премії до виплати.
Авансовий внесок не сплачується фізичним особам, платникам ЄП, материнською компанією у разі, якщо сума сплачених дивідендів менша за отримані нею дивіденди від дочірніх компаній.

Рекомендованi статтi
Як планувати сімейний бюджет: варіанти ведення сімейного бюджетуЯк планувати сімейний бюджет: варіанти ведення сімейного бюджету
«Гроші люблять рахунок» — так звучить відома приказка, яка залишається актуальною в усі часи. Особливе значення ведення обліку витрат і доходів має для родин, оскільки тут важливо не залишитися без коштів і даху над головою. Підготували матеріал, де розповідаємо, що таке бюджет сім'ї, як планувати…
Як уберегтися від шахрайських схем у воєнний час? + поради по захисту конфіденційної інформаціїЯк уберегтися від шахрайських схем у воєнний час? + поради по захисту конфіденційної інформації
Чи з’явились нові шахрайські схеми в умовах дії воєнного стану?  Чи є жертви нових шахрайських сценаріїв серед клієнтів Ідея Банку? Куди може звернутися громадянин, з яким стався шахрайський випадок? Які є способи  захисту конфіденційної інформації? Час читання: 3 хвилини З даної статті Ви…