Історія валют: історія американського долара

Долар — валюта США, відома в кожній країні світу. Цю грошову одиницю часто використовують і в Україні для купівлі житла або авто, оплати послуг і зберігання накопичених коштів. Але звідки взявся долар і чому деякі країни відмовляються від власної валюти, впроваджуючи долари? У матеріалі дізнаєтеся, яка історія долара, чим підкріплений долар і чому долар називають бакс.

 

Як з'явився долар?

Американські гроші беруть свій початок у 1792 році, коли було засновано монетний двір, де карбували перші срібні, золоті та мідні доларові монети. До цього в США, після проголошення незалежності, ходили іспанські песо, іменовані «доларами». Лише через 7 років назва валюти залишилася, а ось песо — вже ні.
Коли з'явився «долар», а саме сама назва валюти? Слово «долар», як не дивно, походить від німецького слова «Йоахімсталер», що в перекладі означає долина Йоахіма, де в шахті добували срібні монети 16-го століття. Пізніше назву «Йоахімсталер» скоротили до «талер», і в різних країнах цю назву вимовляли по-різному: в Англії називали такі монети «доларами», звідки й пішла назва сучасної валюти США.
Отже, повернемося до історії: 1792 року почали випускати доларові монети, а банкноти — аж після Громадянської війни, 1861 року. Називали ці папери «грінбеками», що означало «зелена спинка», і навіть після зміни забарвлення купюр назва грінбек збереглася. Конгрес обіцяв міняти грінбеки на золото, але обіцянки своєї не дотримав, що і поклало початок паперовим грошам, які не розміняють на золото і срібло.
До Першої світової війни стан економіки США був далеко не на найкращому рівні: Штати були винні іншим країнам близько 5 млрд доларів, а тому прийняли рішення дати 2 млрд доларів у борг тим, хто брав участь у Першій світовій війні. Вступивши у війну, США виділяла кредити, які незабаром становили вже 10 млрд доларів, але більша частина цих коштів ішла на купівлю зброї та техніки якраз у США, що зробило інші країни залежними від Америки.
Під час війни золотий стандарт США, прийнятий 1900 року, зберігався, на відміну від інших країн, що дозволило долару витіснити фунт стерлінгів і стати світовою валютою. Свою позицію долар протримав до 1933-го, коли золотий стандарт був вимушено скасований.
Ситуація змінилася за часів Другої світової війни: США захопили золотий запас Польщі та норвезьке золото, завдяки чому золоті запаси Штатів зросли до 18 млрд доларів. Уряд Америки почав видавати країнам гроші в борг під відсотки, а також змушувати боржників купувати лише товари американського виробництва. Зрештою в 1946 році, на Бреттон-Вудській конференції, закріпилася гегемонія долара. Долар замінив золото, ставши універсальним світовим платіжним засобом.
Сьогодні економіка США є найкращою у світі, хоча зовнішній борг країни становить уже понад 22 трлн доларів. Відбувається так тому, що долар є найбільш використовуваною резервною валютою світу, через що ніхто у світі не зацікавлений у падінні американської грошової одиниці. Долари складно підробити, вони надійні, майже не падають у ціні та мають прозорий курс щодо інших валют.
Актуальний курс валют, зокрема й долара, знайдете в Idea Bank. Тут доступні як карткові, так і готівкові курси, а також конвертер валют, що дозволяє за кілька секунд розрахувати потрібну суму.

 

Хто зображений на доларах?

У наші часи в США випускаються як монети, так і банкноти із зображенням різних діячів, символів і будівель. Розповідаємо, хто зображений на доларах, а саме на банкнотах США:

  • 1 долар — Джордж Вашингтон;
  • 2 долари — Томас Джефферсон
  • 5 доларів — Авраам Лінкольн;
  • 10 доларів — Олександр Гамільтон;
  • 20 доларів — Ендрю Джексон;
  • 50 доларів — Улісс Грант;
  • 100 доларів — Бенджамін Франклін.

Розглядаючи долар, хто зображений на ньому і те, як він зроблений, можна помітити, що з одного боку банкноти зображається історична постать, важлива для США та значуща в її історії, а з іншого — різноманітні будівлі, як-от Білий дім, Капітолій або Індепенденс-хол. Сам папір виготовлений із суміші 25% льону і 75% бавовни. Портрети на доларах, хто зображений на них і який їхній номінал — усе це визначає Федеральна резервна система США.

 

Вирішення проблеми фальсифікації

Ще за часів Громадянської війни третину загального обсягу грошових коштів США підробляли, і на протидію шахраям було створено Секретну службу США, метою якої і донині є боротьба з фальшивомонетниками. Зараз долар — валюта, яку складно підробити, і все це можливо завдяки таким розробкам і рішенням:

  • папір для банкнот виробляє одна компанія, яка має право продавати цей папір тільки владі США;
  • формула фарби засекречена Бюро США з гравіювання та друку;
  • для виробництва доларів використовують захисні нитки, мікродруки, водяні знаки і тривимірну захисну стрічку;
  • у планах США — змінювати дизайн 100-доларової купюри кожні 7-10 років;
  • на кожній купюрі розміщують серійний номер, а на банкноті додатково проставляють числове і буквене позначення одного з 12 федеральних банків, який випустив долар.

Сам знак долара, $, вперше представив бізнесмен із Нью-Орлеана Олівер Поллок. Початковий сенс знака пов'язаний з іспанськими піастрами: піастри скорочувалися як PS, і саме ці дві літери при накладанні одна на одну давали щось схоже на сучасний символ долара $.

 

Чим підкріплений долар?

Усвідомлюючи важливість і популярність валюти, виникає питання: а чим забезпечений долар? Без належного забезпечення економіка країни може завалитися, що призведе не тільки до колапсу США, а й до краху всієї світової економіки. Отже, відповідаємо на запитання: зараз долар не забезпечений жодним товаром, чи то золото, чи то срібло. Водночас баланс ФРС США складається здебільшого з казначейських облігацій та іпотечних цінних паперів, а також з інших активів, наприклад виданих кредитів, інвестицій та іншого.
Ці активи, якими забезпечений долар, користуються попитом, мають високу ліквідність і навіть використовуються як платіжний засіб. Крім цього забезпечення, долар підкріплений і «зовнішньою» підтримкою, а саме світовим визнанням, номінацією чверті світового виробництва, а також володінням США понад половини всіх патентів і технологій у світі. Так чи інакше, долар був, є і залишається найнадійнішою, найпопулярнішою і найзатребуванішою валютою світу.

 

Чому долари називають баксами?

Багато хто чув таке слово як «бакс». Чому долари називають баксами? Слово «buck» перекладається як «самець (оленя)», а «buckskin» — як «оленяча шкіра». Цей матеріал мисливці називали просто «bucks», і саме ці бакси раніше відігравали роль грошей. Як це пов'язано з доларом? У 1861 році було випущено 10-доларову купюру із зображенням великої цифри X. Через це десятку прозвали «sawbuck» або просто «buck», а самі долари пізніше — «bucks» або бакси.
 

Рекомендованi статтi
Як планувати сімейний бюджет: варіанти ведення сімейного бюджетуЯк планувати сімейний бюджет: варіанти ведення сімейного бюджету
«Гроші люблять рахунок» — так звучить відома приказка, яка залишається актуальною в усі часи. Особливе значення ведення обліку витрат і доходів має для родин, оскільки тут важливо не залишитися без коштів і даху над головою. Підготували матеріал, де розповідаємо, що таке бюджет сім'ї, як планувати…
Як уберегтися від шахрайських схем у воєнний час? + поради по захисту конфіденційної інформаціїЯк уберегтися від шахрайських схем у воєнний час? + поради по захисту конфіденційної інформації
Чи з’явились нові шахрайські схеми в умовах дії воєнного стану?  Чи є жертви нових шахрайських сценаріїв серед клієнтів Ідея Банку? Куди може звернутися громадянин, з яким стався шахрайський випадок? Які є способи  захисту конфіденційної інформації? Час читання: 3 хвилини З даної статті Ви…