Змогли відкласти кошти та створити накопичення? Гроші, які просто лежать під подушкою, знецінюються під впливом інфляції, а тому їх варто інвестувати. Серед популярних інструментів для вкладень — банківські депозити, акції, криптовалюта та облігації. Сьогодні розповідаємо, що таке облігації та як вони працюють, а також які переваги та недоліки має інвестування в облігації.
Облігації (бонди) — це цінні папери, які засвідчують факт внесення коштів держальником облігацій та підтверджують зобов'язання відшкодувати вартість цінних паперів і виплатити дохід їх емітентом. Звучить досить складно, так? Що таке облігація, якщо говорити простими словами? За своєю сутністю, це боргова розписка: купуючи бонд, ви ніби даєте його власнику гроші в кредит, і після продажу цієї облігації або її погашення власником отримуєте назад свої кошти + прибуток.
Щоб ще краще ознайомитись з інструментом, зверніть увагу на такі параметри облігацій:
Бонди бувають різними: наприклад, у Великобританії випускались цінні папери без дати погашення, дохід за якими держальники облігацій отримують й нині. В Україні зараз емітуються спеціальні військові облігації, гроші з яких йдуть на підтримку армії та економіки країни.
Класифікація облігацій досить широка, й залежить вона від параметра, за яким відбувається розподіл:
За способом отримання прибутку:
За терміном погашення боргу:
За валютою випуску:
За емітентом облігацій:
Найпопулярнішими та найпростішими є купонні державні облігації, адже тут відсоток прибутку фіксований, а ризики — майже відсутні, оскільки дефолт всієї країни досить малоймовірний. Купувати облігації можна як українських емітентів, так й іноземних (наприклад, бонди американських компаній).
Працює це так: спершу емітент (компанія чи орган влади) випускає свої облігації на первинному ринку. Доступ до цього ринку мають лише ліцензовані його учасники, наприклад банки та брокери. Ці «великі гравці» викупають цінні папери, а після перепродають їх всім охочим, в тому числі й фізособам, які до первинного ринку доступу не мають. Посередники (банки та брокери, наприклад) додають свою націнку до облігацій та продають їх на вторинному ринку, передаючи тим самим право держальникам на отримання виплат в дату погашення бондів. Після покупки облігацій фізична або юридична особа, кінцевий держальник, може або дочекатись дати погашення для отримання номіналу + доходу, або достроково продати папери, однак в такому випадку відбуватиметься це з дисконтом або з втратою частини/всього накопиченого прибутку. Завдяки первинному та вторинному ринкам, ліквідність облігацій зберігається, а тому продати їх за потреби можна за 1, максимум за 2-3 дні.
Випуск облігацій суворо регламентується законодавством, а рішення щодо випуску цих цінних паперів в Україні приймає Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Втім, у світі трапляються й випадки шахрайства, коли погашення не відбувається, як і виплата купонного доходу. Саме тому головним при інвестуванні в облігації є вибір емітента, адже від нього залежить, отримають гроші позикодавці, чи ні.
В Україні наразі популярні ОВДП, або облігації внутрішніх державних позик, завдяки яким покривається дефіцит бюджету країни. Номінальна вартість кожної такої облігації — 1000 грн. Якщо з доходу з корпоративних і муніципальних бондів стягується 18% ПДФО та ще 1,5% військового збору, то з ОВДП — лише військовий збір (якщо позикодавець юридична особа, податки стягуватимуться відповідно до обраної нею системи оподаткування). Окремим видом ОВДП є військові облігації, з яких й взагалі не стягуються ніякі податки та збори. Всі ОВДП мають фіксований відсоток прибутку, який становить 13-15% річних, а для військових облігацій — до 19% річних.
Як і будь-який інший інвестиційний інструмент, облігації мають свої плюси та мінуси. Основними перевагами бондів є:
Які ж тоді недоліки має цей інструмент? По-перше, дохідність бондів низька (до 19% річних для ОВДП) порівняно з акціями та криптовалютою, але й компенсується вона майже повною відсутністю ризиків. По-друге, при інвестуванні коштів в корпоративні облігації існує ризик банкрутства компанії, а тобто втрати всіх вкладень, однак це можливо лише при купівлі бондів в юрособи з низьким рейтингом і сумнівною репутацією. Попри це, облігації продовжують мати попит серед населення через свою безпечність та стабільність.
Інвестиції в облігації — досить простий процес завдяки цифровізації та інтернету. Пропонуємо покрокову інструкцію:
Крок 1. Зверніться до брокера або банку (фізично чи шляхом переходу на сайт або в застосунок установи).
Крок 2. Відкрийте рахунок в цінних паперах, де зберігатимуться придбані облігації (робить брокер або банк на місці).
Крок 3. Виберіть доступні облігації та суму, яку хочете інвестувати.
Крок 4. Сформуйте заявку на відкриття угоди.
Крок 5. Підпишіть угоду та отримайте облігації на ваш рахунок.
Далі залишається лише очікувати дати погашення: тоді, впродовж трьох днів після настання дати (з практики — в той же день), Мінфін переказує відповідну суму номіналу та доходу на банківський рахунок позикодавця або на картку єПідтримка, якщо облігації були придбані в Дії. Так, купити бонди можна й в Дії, однак там доступні лише військові облігації. Купуйте ОВДП, заробляйте та паралельно підтримуйте державу та армію!