Прагнення до швидкого збагачення без зайвих зусиль є природним. Лише з досвідом людина усвідомлює істинність приказки «безплатний сир буває лише у мишоловці». Схеми отримання легких грошей приваблюють шаленими перспективами, простими та, на перший погляд, прозорими умовами. Проте більшість з них побудована на основі шахрайства та обману. Саме за такими принципами працює фінансова піраміда — це наймасштабніший вид фінансового шахрайства, що вже понад 100 років призводить до банкрутства тисяч довірливих інвесторів в усьому світі.
Перші фінансові піраміди з’явилися у 20-х роках минулого століття, поступово набираючи обертів в часи економічної турбулентності та фінансової кризи. По суті, це ідеї інвестування для легкого збагачення, що обіцяють величезні прибутки за короткий проміжок часу без додаткових зусиль зі сторони вкладника. Творці фінансових пірамід створюють яскраву легенду, якою приваблюють довірливих інвесторів, надихаючи їх також запрошувати нових учасників до проєкту. Чутки про виграшну справу швидко розлітаються, заманюючи нових жертв, які охоче вкладають свої гроші у примару та приводять нових клієнтів.
Кожен попередній вкладник отримує дивіденди внаслідок внесків тих осіб, яких він залучив до проєкту. Таким чином постійне розширення аудиторії стає пріоритетним та надважливим для підтримки пірамідальної схеми. Через нарощення кількості учасників розмір премії зменшується зверху до низу, відповідно поступово міліє й потік нових учасників. Ті, хто долучився до справи в останню чергу, перестають отримувати будь-які прибутки, втрачають інтерес та виходять з проєкту. Піраміда руйнується. Дійсно, заробити у ній може лише верхівка, яка протягом усього часу її існування стабільно отримувала найбільший відсоток від нових вкладень.
Фінансова піраміда — це інвестиційна афера, добре прихована за «обгорткою» надійного та безпрограшного проєкту. Її творці ретельно продумують легенду, враховуючи актуальні соціально-економічні настрої, натискаючи на больові точки потенційних інвесторів, що прагнуть збагатитися. Переважно до неї долучаються представники середнього та нижчого класу, що мріють покращити своє фінансове становище. Перші не занадто переймаються перевіркою вірогідності, а сліпо вірять у свій «щасливий білет» та «обмежену пропозицію для обраних», другі — занадто втомилися від несправедливості, тяжкої праці та не хочуть втрачати можливість виправити все швидко і безболісно.
Проте розпізнати брехню можна досить легко, якщо вчасно проаналізувати ознаки фінансової піраміди:
Фінансову піраміду можна переплутати із мережевим маркетингом. На його основі працюють популярні косметичні компанії, виробники побутової хімії та господарських товарів. Прибуток учасників там залежить від обсягу проданої продукції, а також від залучення нових членів: від їх продажів наставник отримує певний відсоток. При цьому у компаній, побудованих на принципах мережевого маркетингу, на відміну від порожніх фінансових пірамід, в наявності:
Відрізнити піраміду від справжнього бізнесу можна за цими ключовими ознаками, доклавши мінімум зусиль для пошуку інформації або ґрунтовної співбесіди з їх представником.
Люди дізналися, що таке фінансова піраміда понад 100 років тому, але й досі опиняються у скруті через сумнівні інвестиції. Для того, щоб не втратити кошти дарма, потрібно ретельно перевірити потенційне джерело заробітку. Тим, хто бажає розпочати отримувати пасивний дохід, краще одразу розглянути більш надійні способи, зокрема депозити. Вони захищені ліцензією банку та протекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, не обіцяють шалених прибутків, проте дають впевненість у безпечному зберіганні грошей, чітко прописаній процедурі примноження вкладу та виплати накопиченої суми після завершення дії договору.
Якщо ж пропозиція якогось стартапу видається перспективною, не варто поспішати вкладати гроші. Краще провести ґрунтовне дослідження на предмет відповідності ознакам фінансової піраміди, зазначеним у цій статті. Ключові маркери ідентифікації:
Додатково варто перевірити інформацію щодо компанії в інтернеті: вона має значитись у відкритих базах даних, мати сайт чи сторінку у соціальній мережі з підписниками, відгуками, дописами. Доречно обговорити проєкт з фінансовим консультантом, рідними та друзями — вони можуть щось знати про компанію, або розпізнати ризиковану схему з власного досвіду.
Не слід докоряти собі у невпевненості, надмірній обережності. Коли мова йде про гроші, зайвих питань не існує. Кожен вкладник має бути на 100% впевненим у напрямі інвестування, довіряти партнерам та мати змогу чітко розрахувати свої прибутки, термін їх отримання. Представник проєкту не повинен жодним чином квапити у прийнятті рішення щодо вкладення коштів. Навпаки, поява висловів «остання пропозиція», «тільки сьогодні й тільки для вас» — яскраві «червоні прапорці», що свідчать про сумнівність фінансової схеми.
Фінансові піраміди час від часу з'являлися в США, Європі та Україні. Серед найбільших афер, які запам’яталися крахом тисяч вкладників на мільйони доларів, варто виділити:
Поява фінансових пірамід завдячує винахідливому американцю італійського походження Чарльзу Понці, який ще у 1920-х років розпочав шахрайський бізнес з виманювання коштів без реальної мети. Заробивши тисячі доларів, його було викрито, але приклад легкого збагачення надихнув інших до розробки власних фінансових афер. Через це уважність та прискіпливість до вибору напряму інвестування актуальна в усі часи.