За допомогою мережі SWIFT щодня здійснюється понад 35 мільйонів транзакцій по всьому світу. Це найпопулярніша система віртуальних грошових переказів, якою користуються на всіх населених континентах. Пропонуємо разом проаналізувати, чому система SWIFT являється найбільш безпечним способом грошових переказів, та як нею користуватися.
Назва SWIFT — це абревіатура від англійського «Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication» – Товариство всесвітніх міжбанківських фінансових телекомунікацій. Вона чітко відображає сутність системи, а саме міжнародні міжбанківські платежі та передачу інформації. До неї входять понад 11 000 фінансових організацій, серед яких банки, біржі, клірингові палати.
Вже понад 50 років система дозволяє здійснювати надійні, безпечні грошові перекази між банками, розташованими в різних країнах світу. SWIFT переказ — це міжбанківський віртуальний переказ коштів, захищений технологічними системами перевірки транзакцій для запобігання зловживань та фінансових махінацій.
Найліпше зрозуміти, що таке платіжна система SWIFT, можна, розібравшись у механізмі її роботи. Вона функціонує за принципом мережі обміну повідомленнями. У ній банки обмінюються платіжними інструкціями та замовленнями на певні суми коштів, проте фактичні гроші не доставляються. SWIFT-повідомлення – це запит одного банку до іншого на зарахування певної суми коштів на рахунок у конкретній валюті.
Платіжні доручення передаються за допомогою SWIFT-кодів – стандартизованих записів, що містять специфічну зашифровану інформацію про платника та отримувача переказу.
SWIFT-код — це 8-ми або 11-значний номер, за яким прихована така інформація:
При оформленні переказу, йому присвоюється унікальний SWIFT-код, що супроводжує повідомлення від банку-емітента до банку-одержувача. Паралельно буде здійснено конвертацію валюти у грошову одиницю країни-призначення. В деяких ситуаціях буде автоматично підключено подвійну конвертацію.
SWIFT-переказ активно використовується вже майже пів століття та вважається стандартом безпечних міжнародних міжбанківських відносин. З його допомогою можна здійснити переказ коштів за кордон у більшості країн світу швидко та безпечно. Головна перевага системи полягає у передачі лише платіжних доручень без фактичного переміщення коштів, що унеможливлює фінансове шахрайство. Також систему цінують за такі риси:
Хоч система і охоплює тисячі фінансових установ, вона не передбачає формування єдиної інформаційної бази переказів. Кожну транзакцію контролюють лише два банки – відправника та отримувача, що забезпечує конфіденційність інформації та захист від шахрайства.
При цьому SWIFT платіжна система має й певні обмеження:
На відміну від традиційних карткових переказів, для здійснення операції через SWIFT потрібно знати точні реквізити отримувача та його банку, зокрема ВІС або SWIFT-код, IBAN отримувача. Великий обсяг інформації для оформлення переказу збільшує ризик помилки. Це змушує не поспішати та перевіряти внесені дані кілька разів.
Недоліком системи є висока SWIFT-комісія, яка робить перекази одними з найдорожчими серед конкурентів. Вона включає такі платежі:
В системі відсутній стабільний курс валют, він змінюється щоденно, відповідно до коливань на міжнародній валютній біржі. Перед оформленням переказу варто проаналізувати тенденції зміни курсів валют, щоб обрати найбільш вигідний час здійснення транзакції.
Перекази SWIFT можуть тривати від одного до п’яти робочих днів. Якщо гроші потрібно переказати терміново, варто заздалегідь уточнити у менеджера сервісу, скільки часу йде SWIFT-переказ між конкретними банками. Тривалість залежить від країн та внутрішньої політики банків, а також їх технологічної оснащеності.
Зокрема, гальмує переказ посилена перевірка для запобігання шахрайству, відмиванню коштів. Алгоритм перевірки у кожного банку особливий, через неузгодженість дій між різними фінансовими структурами, платіж може суттєво затримуватися.
Якщо між банками немає прямої угоди для співпраці, їм доводиться залучати банк-посередник, що також сповільнює переказ. Також на те, скільки часу триватиме SWIFT-переказ, впливають державні свята, вихідні дні та внутрішній розпорядок роботи банків.
Щоб здійснити SWIFT-переказ за кордон, потрібно підготувати таку інформацію:
Оформлення переказу розпочинається із підтвердження особистості відправника. Для цього йому потрібно авторизуватися в системі банку. Перед початком операції варто переконатися, що на рахунку достатньо коштів не лише на сам переказ, а я сплату банківської комісії та покриття валютної різниці. Якщо коштів виявиться замало, банк відхилить операцію.
Заздалегідь варто перевірити поточний обмінний курс, щоб правильно розрахувати вартість операції та за можливості уникнути подвійної конвертації. Якщо курс влаштовує, можна вносити реквізити платежу та підтверджувати його.
За відсутності досвіду міжнародних грошових переказів справедливо виникає питання у адресата транзакції, як отримати SWIFT переказ. Основна задача одержувача – надати точну та вичерпну інформацію відправнику, для того, щоб він зміг ініціювати та успішно оформити переказ.
Серед потрібних даних питання може викликати лише код SWIFT або BIC вашого банку. Його можна дізнатися у менеджера або на офіційному сайті банку. Після оформлення операції, переказ можна відстежувати за допомогою GPS-трекера SWIFT – унікального посилання на транзакцію в системі міжбанківської взаємодії. Із його допомогою відправник може пересвідчитись, що гроші були зараховані на рахунок отримувача, а той, у свою чергу, спланувати свої кроки до моменту отримання коштів.
Наприкінці минулого сторіччя чітко знали, що таке SWIFT, лише одиниці. Сьогодні – це основна система міжбанківських грошових переказів, поширена в понад 200 країнах світу. За пів століття існування вона еволюціонувала та вдосконалилася, сформувавши чіткі алгоритми, жорстку систему контролю безпеки. SWIFT стала переломним моментом у розвитку міжнародних економічних відносинах та довела свою ефективність на практиці.
Водночас ця система надихнула розробників на створення аналогів, що поступово набирають популярності. При їх створенні були враховані обмеження переказ за кордон SWIFT, зокрема явище подвійної конвертації валюти, швидкості зарахування коштів на рахунок отримувача, можливість розподілу вартості комісії між обома контрагентами. Зокрема, фінтех застосунок Fin.do миттєво перераховує кошти напряму з картки на картку, при цьому не вимагає додаткової реєстрації чи внесення специфічних кодів, як SWIFT код банку одержувача, який потребує додаткового запиту.
Також мають попит:
Кожна платіжна система має свої особливості, переваги та обмеження, про які варто дізнатися до початку користування. Попри збільшувану конкуренцію на ринку міжбанківських економічних відносин, система SWIFT утримує перші позиції. Вона залишається основним ресурсом для розрахунків фінансових установ, бірж, бізнесу. Потужний контроль якості забезпечує саме той рівень безпеки, що потрібний для реалізації корпоративних угод. Фізичні користувачі також найбільше довіряють SWIFT, неохоче пробуючи інші фінтех рішення. Надійність та відмінна репутація, закріплена роками успішної роботи, гарантують SWIFT перспективне майбутнє, незважаючи на високу конкуренцію у галузі віртуальних грошових переказів.