Зміст:
Що таке депозит і як він працює?
Що таке накопичувальний рахунок?
Ключові відмінності між депозитом і накопичувальним рахунком
Переваги депозитів
Переваги накопичувальних рахунків
Як обрати між депозитом і накопичувальним рахунком?
Буремне економічне середовище спонукає формувати фінансові резерви та шукати способи ефективного, безпечного інвестування. Кожна гривня накопичень потенційно може забезпечити стабільний пасивний дохід, якщо її правильно спрямувати. Серед найпростіших способів управління тимчасово вільними коштами – банківські депозити та накопичувальні рахунки. Розуміння їх суті та відмінностей допоможе обрати для себе оптимальне фінансове рішення.
Депозит – це рахунок у банку у гривні чи іноземній валюті, що відкривається на визначений термін під певні відсотки. Для довгострокових вкладів (понад 12 місяців) банки зазвичай пропонують найвищі процентні ставки, оскільки на цей період вони можуть вільно користуватися депозитними вкладами для розвитку інших напрямів своєї діяльності.
Короткострокові депозити, що розміщуються на період від 1 до 12 місяців зручні для вкладників, оскільки залишають відносно швидкий доступ до коштів у разі потреби.
За допомогою депозиту можна примножити кошти без жодних зусиль. Такий спосіб інвестування не вимагає фінансової освіти, ґрунтовного аналізу ринку та поточних зусиль щодо забезпечення їх ліквідності – схема працює самостійно, а вкладник отримує прибуток.
Накопичувальний рахунок – це рахунок, що відкривається для цільового збору коштів. По суті це банківська скарбничка, у яку вкладник може час від часу додавати частину суми. Для накопичувальних рахунків, як і для депозитів, передбачені відсотки річних. Вони переважно нижчі, ніж для депозитів. Перевага такого типу вкладень полягає у постійній можливості поповнення суми вкладу або виведення її частини без втрати відсотків.
Депозит та накопичувальний рахунок мають багато спільного. Обидва види вкладів дозволяють безпечно зберігати та примножувати кошти, а умови деяких депозитних програм настільки лояльні, що дуже нагадують правила користування саме накопичувальним рахунком. Проте є істотні відмінності, які варто враховувати при виборі способу вкладення своїх коштів.
Депозити – основне джерело обігових коштів банків, тому вони активно створюють цікаві та вигідні програми під будь-які потреби і фінансові можливості. Серед переваг такого різновиду банківських вкладів:
Щоб відкрити депозит, необов’язково їхати до відділення банку – багато програм доступні онлайн. Замовити відкриття депозиту можна через мобільний додаток та переказати на нього кошти з основного рахунку.
На користь накопичувального рахунку говорять такі аргументи:
Такий тип вкладу якнайкраще підходить для примноження коштів на перспективу. Можна відкрити накопичувальний рахунок для дитини при народженні, поступово поповнювати та зняти всю суму із відсотками при настанні повноліття або для оплати навчання у вищому навчальному закладі. Інший варіант – відкрити такий рахунок одразу на ім’я дитини та надати право користування ним із настанням певного віку, при одруженні тощо.
Його можна використати у якості власного пенсійного фонду, що особливо доречно для ФОП. Регулярне поповнення вкладу забезпечить накопичення достатньої суми коштів для комфортного трудового відпочинку.
Розпочати пошук вигідного вкладення варто із вибору надійного банку. Успішна багаторічна робота на українському ринку, широкий пакет послуг, позитивні відгуки клієнтів допоможуть визначитися. Аналізуючи його пропозиції щодо вкладення коштів, варто звернути увагу на такі критерії:
Також варто оцінити зручність управління вкладенням, зокрема його доступність у мобільному банківському додатку. Деякі рахунки можна відкрити та керувати ними онлайн, для доступу до інших знадобиться особиста присутність у відділенні банку.
Накопичувальний рахунок і депозит надають можливість створити безпечний фінансовий резерв, що поступово зростатиме у часі. У випадку з депозитами від вкладника залежатиме лише стартовий внесок – все інше зроблять відсотки, що нараховуватимуться на нього. Накопичувальний рахунок доречно відкривати, якщо у найближчій перспективі залишатиметься стабільна фінансова змога його поповнення.