З проблемою блокування рахунків стикаються, як фізичні особи, ФОП, так і підприємці. Це може статися у випадку фінансових порушень, на період розгляду судових справ або навіть помилково. Дізнавшись про обмеження доступу до свого рахунку головне не панікувати. Ми розповімо, що робити якщо виконавча служба заблокувала рахунки, та дамо кілька корисних порад, щоб взагалі не потрапити у таку прикру ситуацію.
Арешт рахунку найчастіше стає наслідком простроченої заборгованості. У більшості випадків власник рахунку отримує попереджувальні повідомлення від кредитора або відповідального регулювального органу про необхідність термінової сплати заборгованості. У разі ігнорування таких звернень справу можуть передати до виконавчої служби, яка й заблокує кошти на рахунку.
Арешт рахунків виконавчою службою відбувається у випадку відповідного звернення установи, що не отримала своєчасну сплату від власника рахунку за надані послуги, товари, у межах укладених договорів або за офіційно призначеними обов’язковими виплатами. Також підставою для початку роботи виконавчої служби може бути звернення прокурора, якщо він представляє інтереси позивача, або рішення суду.
У випадку заборгованості перед банком, він може здійснити арешт коштів боржника самостійно без звернень до державної виконавчої служби. До таких дій фінансові установи переходять у крайньому разі, заздалегідь пропонуючи своїм клієнтам цивілізовані та взаємовигідні шляхи виходу із фінансової кризи. Ними можуть бути рефінансування боргу, кредитні канікули.
Штрафи за порушення правил дорожнього руху, військового обліку, здійснення обов’язкових державних відрахувань у разі тривалого ігнорування та накопичення критичних сум також можуть призвести до повного блокування рахунків та примусового стягнення компенсації.
Відповідно до норм законодавства, може бути арештовано будь-який рахунок окрім переліку виключень з метою компенсації, спеціальної конфіскації, у якості збереження доказів для судових проваджень тощо. Також рахунки можуть бути заблоковані у результаті технічної помилки або шахрайства.
Першим кроком при встановленні факту блокування рахунку має стати з’ясування причини. Для цього потрібно звернутися до свого банку, який, або надасть вичерпні пояснення, або номер виконавчого провадження, за яким можна буде самостійно дізнатися подробиці у Єдиному реєстрі боржників.
Інформація про арешт рахунку стане відомою при першій спробі розрахуватися з картки. Після цього можна перейти до мобільного додатку та розібратися у проблемі у особистому кабінеті. Інший варіант – зателефонувати на гарячу лінію банку та поспілкуватися з менеджером, або скористатися чат-ботом у месенджері.
Щоб дізнатися, ким саме та й з яких причин було накладено арешт рахунку, потрібно звернутися до Єдиного реєстру боржників, доступ до якого відкрито на сайті Міністерства юстиції України. Міністерство також надає номери телефонів гарячих ліній для оперативного розгляду звернення.
Ще один простий спосіб дізнатися про наявність відкритих виконавчих проваджень та їх подробиці через застосунок «Дія», перейшовши до відповідного пункту у розділі «Сервіси».
Для роз’яснень щодо виконавчого провадження знадобиться його реєстраційний номер. За ним можна дізнатися подробиці через чат-бот виконавчої служби, юридичні сервіси. Для цього достатньо заповнити коротке онлайн-звернення або слідувати за вказівками бота.
Помилки із блокуванням рахунку виникають рідко, тому наявність виконавчого провадження – найімовірніша причина такої ситуації. Для зняття арешту з карткового рахунку під час війни достатньо лише у повному обсязі сплатити прострочені борги, щоб банку надійшов дозвіл про розблокування коштів. Головне, періодично перевіряти графіки внесення обов’язкових платежів та відсутність виконавчих проваджень.
Законодавчо визначений перелік, на які рахунки заборонено накладати арешт:
Арешт рахунків виконавчою службою під час війни або у мирний час, якщо вони належать до вказаного переліку, не може бути здійсненим за жодних умов. При встановленні факту накладення арешту на соціальний рахунок з переліку, визначеного у законі, можна одразу подавати апеляцію до суду через неправомірні дії виконавчої служби.
Арешт пенсійного рахунку або стипендіальної картки студента чи зарплатної картки фізичної особи не заборонений. Тому на питання, чи може виконавча служба заблокувати зарплатну або пенсійну картку можна відповісти ствердно. Проте, стягнення компенсації з них здійснюється лише в межах 20-50% від суми заборгованості. На рахунок надходить сума коштів, з якої позивач вже утримав певну частку для погашення боргу.
Щоб уникнути блокування, потрібно уважно ставитися до своїх фінансових зобов’язань. Своєчасна сплата заборгованостей фізичним та державним кредиторам допоможе уникнути проблем із блокуванням рахунку.
Невелику заборгованість, утворену випадкову, можна якнайшвидше усунути, і рахунок буде розблоковано автоматично. У разі серйозного порушення має бути подана заява до виконавчої служби про зняття арешту з рахунків. До неї слід прикласти квитанції на оплату заборгованості, судове рішення про скасування арешту за наявності.
Як тільки заява на зняття арешту з рахунку з підтвердними документами надійде до виконавчої служби, буде розглянутою, остання передасть дозвіл до фінансової установи на відкриття доступу до рахунку. Організаційні моменти можуть займати від 3 до 14 днів.
Арешт рахунку може бути скасований лише у випадку задоволення вимог позивача та завершення дії виконавчого провадження або доведення його неправомірності, помилковості. Протягом дії блокування фізичні особи під час війни можуть користуватися рахунком для здійснення обов’язкових виплат, якщо сума боргу не перевищує 100 000 грн. Юридичні особи можуть користуватися коштами лише для виплати заробітної плати з певним лімітом.
Як зняти арешт з рахунку у випадку помилки:
Обидва документи потрібно аргументувати відповідними довідками, банківськими виписками.
Заблокований рахунок в банку – неприємність, що має просте вирішення. Найкраще до неї не доводити, своєчасно виконуючи свої фінансові зобов’язання. За фактом провадження слід якомога швидше погасити борг, зібрати пакет документів та подати звернення зняти арешт з рахунків.