

Зміст:
Що таке ОВДП простими словами?
Як працює механізм інвестування в ОВДП?
Яка дохідність ОВДП?
Як купити ОВДП?
Ризики та переваги інвестицій
Податки: скільки заплатить інвестор?
Інвестування надає можливість ефективно використовувати заощадження, захищаючи їх від несприятливих економічних процесів та сприяючи їх пасивному примноженню. Найпростішим способом інвестування, доступним фізичним та юридичним особам, є депозитний вклад. Просте, швидке оформлення та перспективні умови банківського зберігання здатні забезпечити високу прибутковість заощаджень.
Проте існує не менш цікава альтернатива депозитам, що не поступається їм у ефективності та безпечності, а саме облігації внутрішньої державної позики або ОВДП. Цей різновид цінних паперів доступний для вільного придбання та має низку переваг над іншими напрямами вкладення коштів.
ОВДП — це цінні папери, що емітуються виключно офіційним державним представником, а саме Міністерством фінансів України. По суті це заставні документи, які держава надає вкладникам, що купують її облігації, гарантуючи повернення коштів із відсотками після завершення строку їх дії.
Для держави облігацій внутрішніх державних позик — це джерело залучення коштів до бюджету за рахунок вкладень громадян та юридичних осіб. Обіг ОВДП проходить дві стадії: на першій їх купують включно первинні дилери, а саме акредитовані банки та сертифіковані фондові брокери, а на другій вони стають доступними приватним інвесторам. Така схема забезпечує гарантовану ліквідність облігацій, а відтак і ефективність для покриття дефіциту бюджету за пріоритетними напрямами державних видатків.
Державні облігації, як різновид цінних паперів, підпадають під регулювання Законом України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», у якому зокрема визначено їх ключові параметри та різновиди.
За терміном дії ОВДП можуть бути:
Детальну інформацію щодо кожного виду ОВДП, що перебуває у обігу, а саме: дати випуску, сплати відсотків та погашення, номінальна дохідність, обсяг випуску, розміщують на офіційному веб-порталі Міністерства фінансів України. Це забезпечує прозорість умов взаємодії держави, як емітента та гаранта безпечності інвестицій, із вкладниками.
Залежно від ринку розміщення, тобто напрямку пошуку інвесторів, облігації України бувають трьох типів:
Валюта емісії ОЗДП визначається умовами міжнародних фінансових ринків. Купити облігації внутрішньої державної позики можна у національній та іноземній валюті, зокрема у євро та доларах США. При цьому придбання валютних державних облігацій пов’язане із додатковими умовами, зокрема продаж, виплата відсотків та погашення здійснюється виключно у валюті номінальної вартості.
З точки зору доцільності вибору валюти для придбання ОВДП, гривневі облігації безпечніші та ефективніші. Дохідність ОВДП у гривні вища через вищу процентну ставку. Про гривневі облігації можна знайти більше інформації, процес їх продажу та погашення значно простіший. При цьому валютні облігації краще захищають від девальвації національної валюти. Відповідно, обирати потрібно на основі ретельного аналізу економічної ситуації в країні та власних фінансових цілей.
Для довгострокових вкладень, що пов’язані із складнощами економічного прогнозу на 5 і більше років, найкраще диверсифікувати інвестиції, придбавши частину державних облігацій у гривні, а іншу — у іноземній валюті. Це знизить ризики негативного впливу валютних коливань та зниження вартості національної грошової одиниці.
Військові облігації — це різновид цільових ОВДП, призначений для залучення коштів саме у оборонну галузь економіки країни. Зважаючи на актуальну військово-політичну ситуацію в Україні, військові облігації є пріоритетним напрямом інвестування, і така тенденція утримуватиметься наступні 5-10 років після завершення гарячої фази війни. Військово-промисловий комплекс потребуватиме активного вкладення коштів для нарощування оборонного потенціалу країни, а отже видатки за цим напрямом перебуватимуть на стабільно високому рівні.
Військові ОВДП залишатимуться важливим джерелом залучення коштів, а отже, для забезпечення їх інвестиційної привабливості, пропонуватимуться конкурентні процентні ставки та диференційовані терміни вкладення, зручні для приватних та комерційних вкладників. Крім того, для придбання доступні військові облігації в доларах, євро та гривні.
Такі прогнози спонукають інвесторів вже сьогодні розібратися, що таке військові облігації, як придбати військові облігації, а також, що краще: обрати їх чи звичні депозити для юридичних осіб. Результати аналізу поточної фінансової політики держави свідчать на користь військових облігацій, їх безпечність та високу прибутковість. Це спонукає до урізноманітнення свого інвестиційного портфелю за їх рахунок з метою захисту та примноження накопичень.
ОВДП в обігу — це спосіб збільшити надходження коштів до державного бюджету за рахунок інвестицій приватних і юридичних вкладників. Механізм інвестування полягає у тому, що інвестор купує цінні папери України, тим самим надаючи їй позику на визначений час. Держава зобов’язується повернути вкладені кошти разом із відсотками після завершення терміну дії облігації.
Процес інвестування в ОВДП можна поділити на такі етапи:
Інвестиції в ОВДП мають свої відмінні риси. Зокрема залежність від посередника, що купує цінні папери на первинному ринку та розповсюджує їх для масового покупця.
Номінальна вартість та відсотки, нараховані за час обігу ОВДП можуть виплачуватися за трьома схемами:
Перш ніж купити ОВДП, доречно ретельно вивчити умови обігу та погашення. Корисно порадитися безпосередньо зі своїм посередником — банком чи брокером, з метою вибору оптимального типу вкладення, який допоможе реалізувати поставлені фінансові цілі.
Інформація, як продати військові облігації чи ОВДП загального характеру, вказується в описі до цінних паперів. Достроково пред’явити державні облігації для погашення можна лише такі, для яких це передбачено умовами емісії та лише після перебування в обігу протягом 15 місяців.
Отримати кошти за державні облігації, що не передбачають дострокового погашення, можна шляхом перепродажу на вторинному ринку через ліцензованого брокера.
Дохідність ОВДП можна розрахувати різними способами, проте робити це кожному інвестору не потрібно. За вимогою Міністерств фінансів всі ліцензовані учасники ринку цінних паперів зобов’язані показувати котирування та дохідність за стандартизованими правилами. Щоб обрати найбільш вигідного дилера, достатньо перевірити дохідність потрібного цінного паперу, ідентифікувавши його за міжнародним ідентифікаційним кодом ISIN, на його сайті.
При цьому сутність дохідності облігацій базується на трьох категоріях:
На дохідність державних цінних паперів у першу чергу впливає ставка ОВДП. Вона постійно змінюється відповідно до економічних коливань. Дохідність ОВДП у 2025 році станом на березень становила: 16,4% для гривневих облігацій, 4,5% для цінних паперів у доларах США та 3,2% у євро. Дохідність військових облігацій фіксувалася на рівні 13,8%.
Якщо скористатися середніми значеннями дохідності ОВДП у березні 2025 року, можна визначити прогнозований прибуток від купівлі облігацій. Якщо придбати ОВДП на суму 100 000 грн на рік під 16% річних, то дохід за рік складе близько 16 000 грн. При цьому реальна дохідність залежатиме від рівня інфляції (для гривневих облігацій) та валютних (для ОВДП у іноземній валюті) коливань.
Купити ОВДП можна через ліцензовані банки та фондових брокерів. Брокери можуть стягувати комісію у розмірі до 0,05 % від вартості цінного паперу. У деяких банках також може передбачатися незначна комісія. Фізичні особи можуть також скористатися послугами сервісу «Дія» без жодних додаткових платежів.
Придбати ОВДП будь-якого типу (гривневі, валютні, військові чи інші цільові) можуть, як фізичні особи, так і ФОП та юридичні особи. Проте жоден із них не має доступу до державних облігацій при їх первинному розміщенні. На цьому етапі вони доступні лише дилерам — банкам та брокерам. Саме тому важливо кожному бажаючому інвестувати у ОВДП обрати надійного посередника із вигідними пропозиціями — конкурентною дохідністю та мінімальною комісією за придбання облігацій.
Фізичним особам найпростіше купувати військові облігації через сервіс «Дія». Для цього потрібно відкрити рахунок у цінних паперах, сформувати заявку на угоду купівлі та переказати кошти. Щоб придбати ОВДП інших типів фізичним особам потрібно звернутися до акредитованого банку або стати клієнтом брокера, що працює на фондовому ринку.
Процедура купівлі ОВДП юридичними особами аналогічна до дій фізичних інвесторів за виключенням обслуговування через сервіс «Дія». Більшість посередників, що працюють із державними облігаціями, одночасно надають послуги купівлі-продажу цінних паперів та обслуговують рахунки, тому всі етапи інвестування у ОВДП можна виконати за допомогою єдиного контрагента.
Номінальна вартість однією ОВДП становить 1000 грн або їх еквівалент у іноземній валюті. Мінімальну суму інвестицій кожен первинний дилер встановлює самостійно, відповідно до особливостей своєї інвестиційної політики. Міністерство фінансів, як емітент державних облігацій, задовольняє будь-які замовлення на купівлю, починаючи від однієї державної облігації.
Для придбання за рахунок коштів, отриманих в межах державної програми «єПідтримка» доступні всі види ОВДП. Зокрема військова облігація у будь-якому обсязі може бути сплачена таким чином при замовленні через застосунок «Дія».
Систематизувати інформацію про те, що таке ОВДП, та особливості інвестування у них, допоможе огляд переваг та ризиків, що супроводжують такий спосіб вкладення коштів.
До переваг державних облігацій належать:
ОВДП випускаються із різним терміном інвестування, що дозволяє обрати оптимальні умови під свою фінансову ситуацію та мету вкладення коштів. При цьому всі інвестори, фізичні та юридичні особи, отримують уніфіковані рівні умови інвестування та мають доступ до всіх видів державних облігацій.
Обираючи ОВДП у якості напряму інвестування, варто враховувати такі обмеження та ризики:
На привабливість державних облігацій також впливає політична ситуація в країні, її стабільність на міжнародній арені, що відображається на економічному стані, обсязі міжнародних інвестицій та інтенсивності наповнення державного бюджету.
Дохід від ОВДП для юридичних осіб оподатковується, відповідно до системи оподаткування, на якій перебуває компанія. Проте, відповідно до змін до Податкового кодексу від 23 травня 2020 року інвестиційний дохід та купонний дохід від державних облігацій не належить до бази нарахування податку з доходів фізичних та юридичних осіб. Зокрема, з цієї суми не стягується військовий збір, а також не вираховується ПДВ у юридичних осіб та ФОП.