Що таке індекс БігМака та як він повязаний з курсом гривні?

Куди б ми не йшли та що б не робили, нас всюди оточують числа та цифри: дата на календарі, час на годиннику, відлік секунд на світлофорі та, наприклад, кількість листків на дереві. Щоб ще краще розуміти та працювати з цими величинами, були створені різні індекси та показники, які дозволяють аналізувати дані та робити певні висновки. Сьогодні розповідаємо, що таке індекс БігМака, як він визначається та як цей показник пов'язаний з курсом гривні.

 

Що таке індекс Біг Мака: визначення

Індекс Біг Мака — це економічний показник, створений редакцією видання The Economist. Індекс розраховується з 1986 року щорічно та демонструє теорію паритету купівельної спроможності між двома валютами, однією з яких завжди є долар США. Простіше кажучи, показник вказує на те, наскільки валюта країни є недооціненою чи переоціненою порівняно з американським доларом.

 

Як розраховується індекс Біг Мака та який індекс присвоїли Україні?

Індекс розраховується наступним чином: спеціалісти видання порівнюють ціни на Біг Мак, популярний бургер в мережі McDonald's, в США та в інших країнах, після конвертують вартість страв в долари та порівнюють їх. Згідно з дослідженням 2024 року, українська гривня була визнана недооціненою на 49,5%, і ось чому:
В січні 2024 року, Біг Мак в Україні коштував 110 грн, тоді як в США — $5,69. 110 гривень, за курсом НБУ (37,44 грн за 1 долар) на момент проведення дослідження, дорівнювали $2,94, що на 49,5% дешевше, ніж в США (2,94/5,69*100% = 51,6%; 100% - 51,6% = 48,4%). Враховуючи різницю у ВВП на одну людину, Біг Мак повинен коштувати на 20,8% менше.
Актуальний курс валют доступний в Ідея Банк: тут знайдете банківські (готівкові та карткові) курси, конвертер валют, який за кілька секунд допоможе розрахувати потрібні значення, а також інструкцію з відкриття валютного рахунку в банку для купівлі іноземних валют безготівково.
Згідно з індексом, поточний курс гривні до долара мав би становити 19,33 грн за 1 долар: 110 грн/$5,69 = 19,33 грн. Таким чином, сама гривня як валюта є недооціненою щодо долара на 34,8%. Крім України, яка посіла 8 місце в рейтингу, найбільш недооціненими валютами світу є тайванський долар, індонезійська рупія, індійська рупія, південноафриканський ранд, єгипетський фунт, малайзійський рингіт та філіппінське песо. Переоціненими були визнані валюти Швейцарії, Норвегії, Уругваю, Швеції, Британії, Данії та Коста-Рики.
Щодо інших фактів і розрахунків:

  • у 2022 році The Economist вперше не оцінював курс гривні, оскільки заклади McDonald's в той період зачинилися в Україні через початок повномасштабної війни;
  • McDonald's припинив працювати у РФ після 24.02.22, а тому індекс Біг Мака для російського рубля відтоді не розраховується;
  • у 2018 році гривня була визнана найбільш недооціненою валютою у світі (на 65%), а курс валют в країні, згідно з висновками експертів, мав становити 9,68 грн за 1 долар США.

Хоч індекс не є офіційним, його розрахунок дозволяє на наочному прикладі продемонструвати, як працює теорія паритету купівельної спроможності та як змінюються ціни на продукти та страви протягом років.

 

Чому «БігМак» обрали для розрахунків?

Експерти видання The Economist обрали саме цю страву, оскільки McDonald's — друга за кількістю ресторанів мережа закладів швидкого харчування, яка представлена в понад 120 країнах світу. Біг Мак, своєю чергою, є одним із найпопулярніших продуктів мережі. На вибір цієї страви вплинули й наступні фактори:

  • Біг Мак є своєрідним аналогом продуктового кошика, адже містить хліб, овочі та м'ясо;
  • вартість страви, порівняно з іншими ресторанами та закладами харчування, доволі низька, а отже більше людей можуть дозволити собі харчуватись в McDonald's;
  • отриманий індекс коригується на ВВП, щоб уникнути впливу на отримані значення економічного становища країни (бідніша країна — нижчі ціни на бургери);
  • Біг Мак в різних країнах, при правильному курсі валют, коштує приблизно однаково;
  • Біг Мак і розрахунок за ним дозволяють відобразити ситуацію на споживчому ринку, оскільки бургер є узагальненим результатом діяльності народного господарства країни.

Вже понад 30 років видання розраховує значення індексу для багатьох країн світу, який вказує на довгострокову тенденцію в коливанні валютних курсів.

 

Зв'язок курсу гривні та індексу Біг Мака

Індекс Біг Мака є неофіційним, однак попри це методика видання The Economist встигла стати глобальним стандартом: індекс та його спосіб розрахунку додали до кількох економічних підручників, а науковці навіть розпочали десятки досліджень задля подальшого вивчення показника.
Водночас інша частина експертів вважає методику необ’єктивною, адже розрахунки індексу не враховують вартість продуктів в країнах, ціни на оренду, рівень оплати праці та інші ціноутворювальні фактори. Крім цього, індекс не відображає ситуацію в економіці країни загалом, а тому є більш довідковим, ніж аналітичним. Самі ж винахідники індексу зазначали, що «бургерономіка» мала на меті зробити теорію курсів валют зрозумілішою та простішою, а не точно вимірювати валютні невідповідності.
Як же впливає індекс БігМака на гривню та її курс до долара США? Насправді цей індекс майже ніяк не впливає на курс нашої валюти до долара, адже дозволяє лише провести аналіз поточної ситуації, а не створити стратегію для її зміни. Вплив методики полягає лише в тому, що, дізнавшись результати розрахунків, влада України, Нацбанк та інші органи можуть почати змінювати свою політику задля покращення економіки країни: наприклад, у 2018 році гривня була найбільш недооціненою у світі, а у 2024 році вона посіла вже 8 місце в рейтингу, що свідчить про покращення ситуації.
 

Рекомендованi статтi
Що таке депозит: які є види депозитів?Що таке депозит: які є види депозитів?
Ми підготували цей матеріал про депозити, щоб ви змогли більше дізнатися про таке: Що таке депозит і процентна ставка? Який обрати депозит? Що перевіряти у депозитному договорі? Роль депозитів у фінансовій системі Практичні поради   Що таке депозит і процентна ставка?   Депозит - це…