Які купюри євро краще купувати: купюри євро в обігу

Євро — офіційна валюта 19 країн ЄС і ще 9 держав поза Євросоюзом, а також одна зі світових резервних валют. В Україні євро використовують для зберігання готівки та її захисту від інфляції, для розрахунків за кордоном під час відпустки або відрядження, а також для купівлі автомобілів і нерухомості. Якою б не була мета купівлі євро, важливо знати, які купюри євро краще купувати, які з них ще в обігу, і як зберігати купюри, про що і розповімо сьогодні.

Які купюри євро в обігу зараз?

Уперше євро побачили світ 2002 року: Європейський центральний банк тоді випустив купюри номіналом у 5, 10, 20, 50, 100, 200 і 500 євро. 1 і 2 євро, зі свого боку, були представлені у вигляді монет. Кожна купюра мала свій колір — наприклад, 200 євро були жовтими, а 100 — зеленими. Дизайн банкнот був продуманий Робертом Каліною: завдяки йому на кожній банкноті присутнє зображення різних будівель епох готики, античності, модернізму та інших.
У 2013 році почалася емісія купюр нового зразка: збереглися всі номінали, окрім купюри в 500 євро. Причиною випуску став вступ до ЄС нових країн і зміна дизайну купюр. Нові банкноти стали яскравішими й безпечнішими, оскільки було додано голограми, водяні знаки, підписи чинного глави ЄЦБ, рельєфний друк, мікродрук, захисні стрічки, а також малюнки фарбою з оптичним ефектом.
Чому ж ЄЦБ перестав друкувати 500 євро? Річ у тім, що цю купюру використовували вкрай рідко, і через високий номінал банкноту постійно підробляли. У 2019 році 500 євро почали виводити з обігу, оскільки гроші стали відомими як «купюри наркоторговців»: їх часто використовували злочинці, оскільки той самий мільйон євро готівкою займав менше місця, ніж мільйон купюрами по 200 євро. Зараз зустріти цей номінал можна вкрай рідко, але якщо вам раптом в обміннику запропонують цю купюру, радимо її не брати: так, це все ще законний платіжний засіб, але в Нідерландах, наприклад, їх не приймуть, а банки в Україні ставитимуть запитання про походження коштів. Щоб уникнути проблем, рекомендуємо використовувати номінали до 200 євро.
Отже, які купюри євро в обігу зараз?

  • 5, 10, 20, 50, 100 і 200 євро випуску 2002 року;
  • 5, 10, 20, 50, 100 і 200 євро випуску 2013-2017 років.

Що старі, що нові банкноти продовжують бути законним платіжним засобом, приймаються в країнах ЄС та інших державах, а також мають однакову цінність. Наступний випуск купюр нового зразка заплановано на 2026 рік: на думку ЄЦБ, це зменшить кількість підробок і випадки шахрайства.

Які купюри євро краще купувати?

Ми дізналися, які купюри євро в обігу, але які з них варто купувати та в яких випадках? Ділимося порадами нижче:

Маленькі номінали: 5, 10 і 20 євро

Ці купюри рекомендуємо брати для розрахунків за кордоном: ними зручно розплачуватися, і приймають їх скрізь без проблем. Пріоритет радимо віддавати купюрам нового, 2013 року зразка, оскільки деякі обмінники й банки приймають старі купюри за зниженим курсом або з комісією. Що стосується використання грошей в Україні, то варто пам'ятати, що дрібні номінали (до 50 євро) нерідко купують за заниженим курсом, тоді як для великих купюр і сум обмінники можуть запропонувати гуртовий, більш вигідний курс обміну.

Середні номінали: 50 і 100 євро

Ці банкноти можна використовувати як для розрахунків за кордоном, так і для використання на території України (особливо 100 євро). Пам'ятайте, що і тут варто обирати нові купюри, якщо ваша мета — зберігання грошей у євро, оскільки такі банкноти обмінюють без проблем і за звичайним курсом. Якщо ж гроші потрібні для подорожі, підійде будь-яка готівка.

Великі номінали: 200 і 500 євро

Тут уже ситуація дещо інша: 200 євро підійде для будь-яких цілей, і їх часто обирають ті, хто збирається купити авто або житло, відкладає гроші на відпустку або відкриває валютний депозит. Щоб уникнути втрати коштів, просіть співробітників банків або обмінних пунктів видавати нові банкноти. Що стосується купюри в 500 євро, то її краще не брати: по-перше, її приймають далеко не скрізь, по-друге, це може бути підробка, і по-третє, банки можуть ставити запитання щодо походження цих коштів.

Поради щодо зберігання та використання купюр євро

Все ще думаєте, чи потрібні вам євро? Можливо, розглядаєте долари або іншу валюту? Роблячи вибір, пам'ятайте, що євро стабільніше і дорожче, ніж долар, а ось долар популярніший. Якщо придбали все ж таки євро, то ось кілька способів, як можна використати готівкові кошти:

  • витратити на подорож чи поїздку до країн, де приймають євро (ЄС);
  • придбати автомобіль або житло;
  • оплатити послуги, якщо їхня вартість виражається у валюті;
  • відкласти та створити фінансову подушку або заощадження «на чорний день»;
  • придбати товар з ЄС;
  • відкрити валютний депозит.

Варіантів використання євро безліч, але ось що робити з валютою, якщо до моменту Х, коли гроші будуть витрачені, ще багато часу? Головне тут — зберегти купюри, і ось як можна це зробити:

  1. Захистіть гроші від вологи. Зберігання у вологому місці може призвести до появи цвілі на банкнотах. Волога руйнує структуру паперу, а тому ваші євро з часом можуть стати непридатними до використання.
  2. Уникайте високих температур і яскравого світла. Прямі сонячні промені, сильний нагрів та штучне яскраве освітлення можуть пересушити купюри, зробити їх вигорілими й зруйнувати верхній шар паперу.
  3. Не кладіть гроші в книжки. Згодом фарба, якою надруковані літери в книжках, газетах чи журналах, може «перебитися» на євро. Якщо пофарбована буде більша частина купюри, її можуть відмовитися приймати навіть обмінники й банки.
  4. Оптимальним рішенням буде придбання спеціальних вакуумних упаковок, які захистять гроші від вологи та сонця, але якщо таких немає, використовувати можна пластикові контейнери й скляні банки. Це вбереже від зовнішніх чинників, але гроші все ж зможуть поцупити, порвати, спалити або знищити.

Як ще краще захистити заощадження? Банківська комірка, доступна в IdeaBank, дасть вам змогу надійно зберігати євро, не хвилюючись за їхнє збереження: банк несе відповідальність за це, а тому навіть у разі пограбування компенсує ваші збитки. Повна конфіденційність, спеціально облаштовані приміщення, резервування комірок та доступ, який маєте лише ви — головні переваги послуги!
 

Рекомендованi статтi
Що таке депозит: які є види депозитів?Що таке депозит: які є види депозитів?
Ми підготували цей матеріал про депозити, щоб ви змогли більше дізнатися про таке: Що таке депозит і процентна ставка? Який обрати депозит? Що перевіряти у депозитному договорі? Роль депозитів у фінансовій системі Практичні поради   Що таке депозит і процентна ставка?   Депозит - це…