Зміст:
Що таке овердрафт?
Як працює овердрафт?
Які бувають види овердрафту?
Переваги овердрафту
Недоліки овердрафту
Як підключити або відключити послугу?
Овердрафт для фізичних та юридичних осіб: різниця
Як уникнути проблем із овердрафтом?
Функціонал сучасних дебетових карток може доповнюватися зручною послугою автоматичного кредиту. При перевищенні ліміту балансу по картці виникає overdraft – перевикористання коштів. Саме його може покривати банк, для того щоб полегшити користувачу фінансування до нових надходжень на картку.
Овердрафтом можна користуватися цілеспрямовано, проте він може виникнути й автоматично, створюючи боргове зобов’язання. Щоб цього не сталося варто заздалегідь дослідити зміст та принцип дії цього фінансового явища.
Овердрафт – це короткострокова позика, що виникає в межах встановленого ліміту, яка надає можливість власнику дебетової картки розраховуватися нею, коли на рахунку не залишається власних коштів. Всі умови такого кредиту сформовані заздалегідь, тому під час підключення овердрафту клієнт точно знає граничну суму позикових коштів, відсоткову ставку, наявність пільгового періоду та розмір штрафних санкцій у разі прострочення сплати.
Овердрафт розповсюджуються на дебетові платіжні картки, на які регулярно надходять кошти. Це переважно зарплатні картки, на які разово чи двічі на місяць зараховується певна сума коштів, що і визначає ліміт овердрафту в межах 40-60 % від розміру заробітної плати. Вона виступає гарантією своєчасного погашення кредиту, адже кошти на користь овердрафту списуються автоматично.
Овердрафт можна назвати кредитом за дебетовою карткою, що перебуває у сплячому режимі. Якщо власних коштів постійно достатньо для здійснення розрахунків, кредит не підключається. Проте, як тільки власний ліміт вичерпано, а йде запит на нову оплату, овердрафт активується, задовольняючи такий запит. Надалі власник картки може розраховуватися банківськими коштами до моменту вичерпування встановленого ліміту. Заборгованість погашається автоматично, як тільки на картку зараховуються кошти.
Овердрафт має спільні риси із кредитним лімітом, проте є зручнішим. Кредитний ліміт призначений виключно для кредитних карток та його розмір є сталим. Розмір овердрафту залежить від обсягу грошей, що перебувають в обігу на картковому рахунку. Із його збільшенням, зросте й доступний ліміт овердрафту.
Кредитний овердрафт буває двох типів – дозволений та несанкціонований. В першому випадку клієнт свідомо залучає банківські кошти, орієнтуючись в умовах користування позикою. Несанкціонований овердрафт – це борг, у який потрапляє користувач картки без попереднього погодження кредиту при нульовому ліміті.
За специфікою фінансових операцій дозволений овердрафт може бути таких видів:
Вид та розмір овердрафту клієнт може обрати самостійно під час оформлення платіжної картки, або у будь-який момент її використання за умови, що банк-емітент підтримує таку послугу.
Овердрафт належить до спеціальних видів кредиту, тому має більше обмежень. Проте серед його характеристик є кілька беззаперечних переваг:
Якщо банк має фірмовий мобільний застосунок, відстежувати умови та стан розрахунку за овердрафтом зручно у ньому. Це додає контролю та впевненості у власному фінансовому стані.
Специфіка овердрафту формує певні недоліки послуги:
В цілому овердрафт можна вважати простішим та безпечнішим за переважну більшість класичних банківських кредитів чи кредитних карток. Головне – уважно вивчити його умови та не забувати, що ця послуга активована на картці.
Функція овердрафту може бути активованою на картці автоматично при її відкритті. Якщо вона не потрібна, потрібно звернутися до менеджера банку або самостійно деактивувати її у мобільному застосунку в налаштуваннях картки.
Підключити овердрафт можна так само – через мобільний додаток або звернувшись до банківського працівника. Найпростіше оформити послугу у своєму банку-емітенті, що опікується зарплатним проєктом. Проте замовити овердрафт можна і в іншому банку. Разом із заявою потрібно буде підготувати довідку про доходи з місця роботи за останні 6 місяців та інші документи для оцінки платоспроможності.
Послуга овердрафту корисна для фізичних та юридичних користувачів, її зміст та призначення для них майже не відрізняються. Власники дебетових карток за рахунок позикового ліміту на рахунку можуть подолати тимчасові фінансові труднощі, якщо потреби чи несподівані витрати перевищують наявні у розпорядженні власні кошти. овердрафт для підприємств – резерв обігових коштів для своєчасного поповнення матеріальних ресурсів, погашення поточних заборгованостей перед кредиторами у випадку тривалого касового розриву.
Різниця в оформленні послуги для юридичних та фізичних користувачів проявляється у таких аспектах:
Зважаючи на нестабільність економічних процесів, розібратися у тому, що таке овердрафт, та які переваги несе його використання, доречно всім активним учасникам ринкових відносин. Адже він може стати джерелом додаткових коштів з мінімальними організаційними клопотами та фінансовими ризиками.
Овердрафт – зручна банківська послуга, яка, на відміну від класичного кредиту, потребує значно менше уваги та контролю для уникнення перевитрат. Головне завчасно розібратися в умовах, що пропонує банк та налаштуватися на використання залучених коштів.
Уникнути проблем з овердрафтом можна, якщо дотримуватися таких рекомендацій:
Завжди доступний резерв на платіжній картці дозволяє впевнено почуватися у будь-якій ситуації, тому якщо банк пропонує підключити овердрафт, варто спробувати. Важливо ставитися до такої послуги із усією серйозністю, як до будь-якого іншого кредитного зобов'язання та використовувати помірковано, щоб отримувати лише вигоду.