Кожен, хто коли-небудь відкладав кошти та накопичував певну суму, замислювався, як зберегти гроші та вберегти їх від непередбачуваних обставин: готівка «під матрацом», наприклад, може порватися або загубитися, а самі гроші можуть знецінитися під впливом інфляції та девальвації. Як тоді не втратити заощадження? Розповідаємо, в якій валюті краще тримати гроші, де і як зберігати накопичення, а також як ці накопичення створювати.
Якщо накопичена сума вже є, наступний етап — вибір валюти для її зберігання. Будь-яка валюта світу схильна до двох чинників:
Що сильніша валюта й економіка країни-емітента, то нижчий рівень інфляції та девальвації, що згубно впливають на вартість грошової одиниці: долар втрачає по 1-3% своєї вартості на рік, а гривня - по 5-10% (за офіційними даними). У якій валюті краще зберігати гроші в такому разі? Експерти радять долар і євро, оскільки вони є найпопулярнішими резервними валютами у світі, найчастіше використовуються в міжнародних розрахунках і схильні до низького рівня інфляції.
Що стосується більш рідкісних, але сильних валют, наприклад японської єни, фунта стерлінгів і швейцарського франка, то тут варто розуміти, що вони хоч і знецінюються повільно, але мало де приймаються до обміну, та й депозит у таких валютах в Україні не відкрити.
Вирішуючи, в якій валюті краще зберігати заощадження, спирайтеся на свою мету:
Якою б не була мета, пам'ятайте про важливість диверсифікації — розподілу коштів за різними активами для зниження ризиків. Наприклад, можна зберігати 20% заощаджень у гривні, 30% — у доларах, 30% — у євро, і ще 20% — у фунтах стерлінгів.
А де і як зберігати накопичені кошти? Пропонуємо розглянути такі варіанти:
Якщо не готові ризикувати, розгляньте депозити в доларах від Idea Bank зі ставкою в 0,5% річних. Відкрити вклад можна на термін від 3 місяців, вибравши виплату відсотків або раз на рік, або раз на місяць.
Ми розібралися, в якій валюті зберігати накопичені кошти, але що робити, якщо заощаджень поки що немає? Ділимося порадами, які допоможуть відкласти потрібну суму:
Головне тут — дисципліна, адже навіть якщо відкласти щось та вийде, без дисципліни ці гроші дуже скоро будуть витрачені спонтанно і необдумано. Налаштовуйте автоматичне списання коштів з рахунку в банку, одразу обмінюйте накопичення на іноземну валюту, щоб уникнути спокуси витрат, або починайте з відкладання 1-3% від доходу — обирайте будь-який метод, що допоможе швидше досягнути мети.
24 лютого 2022 року змінило життя мільйонів українців. Війна внесла свої корективи і в економіку країни, значно послабивши гривню. Виникає питання — в якій валюті краще зберігати гроші під час війни? Гривня, хоч і поступово стабілізується, все ж таки надто залежить від обставин усередині та ззовні країни: активізація бойових дій, затримка іноземного фінансування чи зменшення експорту можуть призвести до різкого зниження курсу та купівельної спроможності нашої валюти.
З огляду на поточну ситуацію економісти радять тримати більшу частину своїх заощаджень у доларах або євро, оскільки в разі вимушеного переїзду за кордон ви одразу матимете гроші, які можна використати, а самі кошти не так швидко знеціняться, як гривня, та й візьмуть їх до обміну практично в будь-якій країні світу.