Вибір валюти: у якій валюті краще зберігати гроші?

Кожен, хто коли-небудь відкладав кошти та накопичував певну суму, замислювався, як зберегти гроші та вберегти їх від непередбачуваних обставин: готівка «під матрацом», наприклад, може порватися або загубитися, а самі гроші можуть знецінитися під впливом інфляції та девальвації. Як тоді не втратити заощадження? Розповідаємо, в якій валюті краще тримати гроші, де і як зберігати накопичення, а також як ці накопичення створювати.

 

У якій валюті краще зберігати гроші?

Якщо накопичена сума вже є, наступний етап — вибір валюти для її зберігання. Будь-яка валюта світу схильна до двох чинників:

  • девальвація — зниження курсу валюти щодо іншої валюти (у 2020 році 1 долар коштував 27 гривень, а у 2024-му — вже 41 гривню);
  • інфляція — зниження купівельної спроможності валюти (за 100 гривень у 2017-му можна було купити 1,4 кг курячого філе, а у 2024-му — 600 грамів).

Що сильніша валюта й економіка країни-емітента, то нижчий рівень інфляції та девальвації, що згубно впливають на вартість грошової одиниці: долар втрачає по 1-3% своєї вартості на рік, а гривня - по 5-10% (за офіційними даними). У якій валюті краще зберігати гроші в такому разі? Експерти радять долар і євро, оскільки вони є найпопулярнішими резервними валютами у світі, найчастіше використовуються в міжнародних розрахунках і схильні до низького рівня інфляції.
Що стосується більш рідкісних, але сильних валют, наприклад японської єни, фунта стерлінгів і швейцарського франка, то тут варто розуміти, що вони хоч і знецінюються повільно, але мало де приймаються до обміну, та й депозит у таких валютах в Україні не відкрити.
Вирішуючи, в якій валюті краще зберігати заощадження, спирайтеся на свою мету:

  • Фінансова подушка. Гроші «про запас» у розмірі 3-6 місячної зарплати варто зберігати в гривні, оскільки цю валюту можна буде швидко і без обміну використовувати на території країни. З огляду на темп інфляції гривні, експерти радять 60% заощаджень тримати в гривнях, а 40% — у євро або доларах. Якщо витрачати плануєте мінімум, можна всього 20% залишити в гривні, 40% обміняти на долари, і ще 40% — на євро.
  • Відпустка. Зберігаєте гроші для оплати відпочинку за кордоном? У такому разі варто обміняти гривню на валюту тієї країни, до якої плануєте їхати: якщо це Європа, придбайте євро, якщо США — долари, а якщо країни Сходу — дирхами, єни чи ліри.
  • Купівля авто або нерухомості. Оскільки майже всі розрахунки за нерухоме та рухоме майно в Україні здійснюються в доларах, зберігати гроші варто саме в цій валюті. Аналогічна ситуація і з накопиченням коштів для започаткування бізнесу, однак у цьому випадку радимо все ж таки тримати 20-30% капіталу в гривні.
  • Покупки в Україні. Якщо накопичені гроші плануєте витрачати на шопінг, відпочинок чи купівлю техніки, рекомендуємо тримати від 80% у гривні, і, для спокою, до 20% у доларах/євро.

Якою б не була мета, пам'ятайте про важливість диверсифікації — розподілу коштів за різними активами для зниження ризиків. Наприклад, можна зберігати 20% заощаджень у гривні, 30% — у доларах, 30% — у євро, і ще 20% — у фунтах стерлінгів.
А де і як зберігати накопичені кошти? Пропонуємо розглянути такі варіанти:

  • готівка. Швидкий доступ до грошей, але й високий ризик крадіжки/псування коштів, а також їх знецінення з часом;
  • депозит. Дозволить «перекрити» інфляцію і заробити з мінімальними ризиками, але при терміновому знятті грошей до кінця періоду накопичені відсотки можуть згоріти;
  • облігації. Наприклад, військові облігації, ідентичні депозитам, проте не передбачають дострокового зняття коштів;
  • рахунок у банку. Валютний або гривневий; як правило, без доходу: гроші також знецінюються, як і готівка, але ризики втрати коштів тут мінімальні;
  • криптовалюта. Може принести як величезний дохід, так і збиток у розмірі 100%.

Якщо не готові ризикувати, розгляньте депозити в доларах від Idea Bank зі ставкою в 0,5% річних. Відкрити вклад можна на термін від 3 місяців, вибравши виплату відсотків або раз на рік, або раз на місяць.

 

Як вибрати гроші для заощаджень?

Ми розібралися, в якій валюті зберігати накопичені кошти, але що робити, якщо заощаджень поки що немає? Ділимося порадами, які допоможуть відкласти потрібну суму:

  1. Ведіть облік. У таблиці Excel або мобільному додатку, наприклад. Аналізуйте, скільки витрачаєте і заробляєте.
  2. Розподіляйте доходи. Наприклад, виділіть 50% на обов'язкові витрати, 30% — на відпочинок і розваги, і 20% — на накопичення. Допоможуть і методи 5 і 7 конвертів, а також формула 60 на 40.
  3. Зменшуйте витрати. Пийте каву раз на день, а не тричі, наприклад, і користуйтеся громадським транспортом, а не таксі. Витрачайте менше так, щоб не сильно погіршувати якість свого життя.
  4. Живіть за доходами. Не варто брати авто в кредит, як і купувати останній айфон, коли його вартість дорівнює більш ніж 3 вашим зарплатам.
  5. Відкладайте. Стабільно в день отримання зарплати одразу відкладайте 10-20% від доходу і не чіпайте ці гроші (тільки в разі форс-мажору).

Головне тут — дисципліна, адже навіть якщо відкласти щось та вийде, без дисципліни ці гроші дуже скоро будуть витрачені спонтанно і необдумано. Налаштовуйте автоматичне списання коштів з рахунку в банку, одразу обмінюйте накопичення на іноземну валюту, щоб уникнути спокуси витрат, або починайте з відкладання 1-3% від доходу — обирайте будь-який метод, що допоможе швидше досягнути мети.

 

У якій валюті краще зберігати гроші під час війни?

24 лютого 2022 року змінило життя мільйонів українців. Війна внесла свої корективи і в економіку країни, значно послабивши гривню. Виникає питання — в якій валюті краще зберігати гроші під час війни? Гривня, хоч і поступово стабілізується, все ж таки надто залежить від обставин усередині та ззовні країни: активізація бойових дій, затримка іноземного фінансування чи зменшення експорту можуть призвести до різкого зниження курсу та купівельної спроможності нашої валюти.
З огляду на поточну ситуацію економісти радять тримати більшу частину своїх заощаджень у доларах або євро, оскільки в разі вимушеного переїзду за кордон ви одразу матимете гроші, які можна використати, а самі кошти не так швидко знеціняться, як гривня, та й візьмуть їх до обміну практично в будь-якій країні світу.
 

Рекомендованi статтi
Що таке депозит: які є види депозитів?Що таке депозит: які є види депозитів?
Ми підготували цей матеріал про депозити, щоб ви змогли більше дізнатися про таке: Що таке депозит і процентна ставка? Який обрати депозит? Що перевіряти у депозитному договорі? Роль депозитів у фінансовій системі Практичні поради   Що таке депозит і процентна ставка?   Депозит - це…