Що таке єОселя та як це працює?

Державна програма кредитування купівлі житла єОселя функціонує з жовтня 2022 року та вже допомогла отримати омріяне житло тисячам громадян. Від початку вона була розроблена для працівників критичної сфери — військових, медиків та педагогів, проте з огляду на значний інтерес та гостру потребу у вирішенні житлового питання перелік учасників програми було розширено. У цій статті ми пояснимо, що таке єОселя та як нею скористатися.

 

Що таке єОселя?

Головна особливість цієї програми полягає у побудові тристоронніх довірчих відносин між позичальником, кредитором, тобто банком, та державою. Остання виступає не лише гарантом іпотечного кредиту, а й компенсатором відсоткової ставки. Це ринковий спосіб фінансування банків з метою поширення їх послуг для пільгових категорій користувачів.
Програма передбачає кредити на житло за зниженою відсотковою ставкою для пільгових позичальників на рівні 3% річних та 7% для решти учасників.

 

Для кого підходить?

З метою спрощення процедури подачі заявки на іпотечне кредитування в межах програми єОселя до визначення статусу потенційних позичальників долучено сервіс «Дія». У ньому можна створити автоматичну заявку, на основі якої буде проаналізовано статус особи за сферою працевлаштування, рівнем доходів та визначено її можливості для участі.
Загальні підстави для участі у програмі іпотечного кредитування передбачають такі вимоги:

  • громадянство України;
  • вік від 18 років на момент оформлення кредиту та до 70 років на момент повного погашення;
  • платоспроможність відповідно до даних офіційного працевлаштування;
  • відсутність власного житла або наявність житла у зоні бойових дій чи на тимчасово окупованих територіях, або площею до 52,5 м² + 21 м² на кожного члена родини, які проживають разом;
  • відсутність санкційних обмежень;
  • відсутність інших відкритих іпотечних кредитних ліній.

До пільгових категорій позичальників, які можуть розраховувати на 3% річних належать: кадрові військові, працівники силових структур, правоохоронних органів, медичні працівники, педагоги, науковці та освітяни, а також їхні родичі. У розширену версію переліку також додані детективи та представники керівного складу Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, Бюро економічної безпеки.
Іпотеку під 7% річних зможуть взяти також:

  • ветерани війни та їхні рідні;
  • особи зі статусом учасника бойових дій;
  • особи з інвалідністю, отриманою внаслідок війни;
  • сім’ї загиблих ветеранів війни та захисників Україні;
  • громадяни, які не мають власного житла, або його площа менша за 52,5 м² + 21 м² на кожного члена родини, які проживають разом.

Для участі у програмі претенденти мають зібрати пакет документів, що підтверджують їх пільговий статус, платоспроможність та правоздатність.

 

Основні умови кредитування за програмою єОселя

Іпотечний кредит надається на таких умовах:

  • термін кредитування — до 20 років;
  • кредитна ставка — 3 або 7%, залежно від статусу позичальника;
  • обов’язковий мінімальний власний внесок позичальника — 20% вартості об’єкта нерухомості.

Термін користування кредитними коштами може бути зменшений за бажанням клієнта. Розмір власного внеску позичальника коригується банком-кредитором залежно від типу та вартості житлової нерухомості, рівня платоспроможності клієнта. Сплата стартового внеску підтверджується документально платіжним документом, нотаріально посвідченою заявою та зазначається у договорі купівлі-продажу.
Невиконання чи порушення умов користування кредитом супроводжується застосуванням штрафних санкцій. Дострокове погашення позики порушенням не вважається.
Предметом іпотечного кредитування за програмою «єОселя» може бути:

  • квартира на первинному чи вторинному ринку;
  • інвестування у будівництво житла у новобудові;
  • земельна ділянка для житлового будівництва;
  • приватний будинок.

Розмір кредиту не може перевищувати вартість житла чи майнових прав на нього. Під час розгляду заявки на іпотеку за програмою банк здійснює самостійну перевірку юридичної чистоти об’єкта нерухомості з метою уникнення шахрайства чи порушень умов програми.

 

Обмеження

Програма передбачає жорсткі умови участі. Перше обмеження стосується віку позичальника. Якщо з нижньою межею все зрозуміло — 18 років на момент укладання кредитного договору, то верхню межу доведеться прораховувати. Відповідно до умов програми, кредит на 20 років може взяти особа, не старша за 50 років.
Перешкодою на шляху отримання іпотечного кредиту може бути рівень платоспроможності позичальника. Він визначається на основі довідки про доходи з фактичного місця роботи за останні 6 місяців. Також увага кредитора приділяється фінансовій поведінці позичальника — його кредитній історії, особливостям користування різноманітними кредитними продуктами.
Платоспроможність визначається, як фінансова здатність сплачувати регулярні кредитні платежі без шкоди для прожиткового мінімуму особи.
Обмеження стосуються не лише позичальника, а й об’єкта нерухомості. Не можна придбати в іпотеку, якщо це єОселя, таке житло:

  • приміщення житлового фонду для тимчасового проживання — кімнати в гуртожитках, готелях;
  • квартири у багатоквартирних будинках, розташованих у Києві та обласних центрах, які прийняті в експлуатації раніше за 10 років до дати укладання кредитної угоди для програми під 3% річних, та не раніше за 3 роки до дати укладання договору для програми під 7% річних.

Постанова Кабінету Міністрів України № 856 також регламентує граничну вартість предмета іпотеки. Вона не повинна перевищувати середню ціну житла за регіонами, збільшену на відповідний коефіцієнт:

  • 2,5 — для Києва, Дніпра, Одеси, Львова, Харкова;
  • 2 — для міст з чисельністю населення понад 300 000 осіб, обласних центрів та населених пунктів, що розташовані на відстані менше ніж 15 км від них;
  • 1,75 — для міст із чисельністю населення від 100 до 300 000 осіб.

У разі перевищення нормативної житлової площі або вартості об’єкта нерухомості різницю покриває позичальник за рахунок першого внеску.
Програма єОселя — дієвий інструмент вирішення житлового питання з мінімальним фінансовим тиском та гарантіями безпеки, які надаються банком та державою. В умовах мінливої соціально-економічної ситуації в країні програма іпотечного кредитування надає відчуття стабільності та впевненості у прийдешньому.
Якщо потрібний універсальний кредит, який можна витратити на будь-які потреби, зокрема придбання житла, авто, ремонт оселі, оновлення побутової техніки, варто розглянути кредит від Ідея Банк
 

 


 

Рекомендованi статтi
Що таке депозит: які є види депозитів?Що таке депозит: які є види депозитів?
Ми підготували цей матеріал про депозити, щоб ви змогли більше дізнатися про таке: Що таке депозит і процентна ставка? Який обрати депозит? Що перевіряти у депозитному договорі? Роль депозитів у фінансовій системі Практичні поради   Що таке депозит і процентна ставка?   Депозит - це…