Фінансова грамотність: основи та правила поводження з грошима

За даними Інституту демографії та соцдосліджень ім. Птухи, близько 67% українців наразі стикаються з фінансовими труднощами, а тобто мають кошти лише для закриття своїх базових потреб. Щоб вийти з такого становища, необхідно не просто більше заробляти, а й правильно розподіляти та використовувати гроші.
Сьогодні розповімо, що таке фінансова грамотність та як відкладати кошти, а також поділимось правилами розподілу та управління бюджетом.

 

Що таке фінансова грамотність: визначення

Фінансова грамотність — це сукупність практик, методів і правил, які дозволяють ефективно управляти капіталом, примножувати заощадження та досягати різних фінансових цілей. Пояснимо на простому прикладі: фінансово неосвічена людина може заробляти 50 тисяч гривень на місяць, але витрачати все за 3 тижні та позичати гроші у знайомих, а ось грамотна — витрачати частину зарплатні, відкладати кошти та інвестувати їх задля створення власного капіталу.

Для початку роботи над собою та своїм бюджетом достатньо лише мотивації та бажання: сума стартового доходу не важлива, адже фінансове планування можливе й навіть без постійного джерела грошових надходжень.

 

Основи фінансової грамотності: покроковий гайд

Якщо рішення прийнято, а бажання змін лише посилюється, час починати «підковувати» себе фінансово. Основи фінансової грамотності — не чіткий перелік дій, а методи й рекомендації, які, з досвіду мільйонів людей, дійсно працюють. Почнемо по черзі:

Крок 1. Створення бюджету

Основа основ. Задача — чітко порахувати та розписати, скільки доходу отримуєте на місяць та з яких джерел надходять кошти, а також відстежити та прописати основні статті витрат (комунальні платежі, покупка продуктів, оплата послуг зв'язку тощо). Радимо занести ці всі дані в таблицю Excel, виписати їх на папері або скористатись застосунками-планерами бюджету.

Крок 2. Аналіз доходів і витрат

Необхідно подумати та проаналізувати, які статті витрат можна скоротити чи прибрати, а без яких неможливо обійтись: наприклад, при зарплаті в 30 тисяч гривень на місяць можна орендувати житло за 8-10 тисяч гривень, а не за 15+ тисяч гривень. Живіть за доходами та не поспішайте робити покупки, які сильно «б'ють» по бюджету.

Крок 3. Повернення боргів

Перший крок до фінансової свободи — закриття всіх кредитів і повернення боргів. Лише після цього зможете скоротити щомісячні витрати та не боятись ризикувати. Продайте речі, які не носите, та дорогі прикраси, які не відповідають доходам, щоб швидше закрити борги. Виняток — кредити, які були запланованими та вигідними (покупка житла, відкриття бізнесу тощо).

Крок 4. Створення фінансової подушки

Війна показала, що варто завжди мати гроші «на чорний день». Цікавить фінансова грамотність: як відкладати гроші та скільки? Правила фінансової грамотності свідчать, що необхідно тримати «про запас» суму, яка дорівнює як мінімум 6-місячному середньому доходу (при зарплаті в 10 тисяч грн/міс — 60 тисяч гривень подушки). Щоб створити таку подушку, потрібно почати відкладати від 10% щомісячного доходу. Так, буде важко, але результат того вартий.

Крок 5. Інвестування

Коли подушка сформована, а резерви ростуть, настає час їх залучати, а саме примножувати: для інвестицій можна обрати депозит, криптовалюту, акції компаній чи інші цінні папери. Серед інших варіантів — відкриття власної справи та кредитування чинного бізнесу. Обирайте, спираючись на доступну суму, ризики, на які готові піти, та планову дохідність.

Відкрити депозит можна в Ідея Банк: це швидко, просто та вигідно. Пропонуємо до 20% річних з інвестицій вже від 100 гривень. Це найпростіший спосіб, адже він не потребує витрати часу, наявності знань та великого капіталу. Повернення коштів і відсотків гарантує Фонд гарантування вкладів. 

 

Фінансова грамотність для дорослих, або які якості варто набути

Фінансова грамотність для дорослих — це не лише про математику, точні розрахунки та слідування плану, а й про самомотивацію, завзятість та вміння чекати. Щоб гроші накопичувались, а витрати не зростали до небес, потрібно:

  • уникати боргів і кредитів;
  • реально дивитись на речі та розуміти, що варто придбати, а що буде зайвим;
  • вміти планувати та не боятись робити великі покупки (техніка, авто, нерухомість тощо);
  • бути з числами на «ти» та постійно оглядати свої щомісячні витрати; 
  • уникати спонтанних покупок;
  • знати, що багатство не приходить за один день;
  • бути впевненим користувачем ПК та інтернету: знати, як діють шахраї в мережі та як їх уникати;
  • вивчати та цікавитись доступними методами інвестування;
  • ознайомитись з інвестиціями та оцінювати ризики під час інвестування.

Навчайтесь, розвивайтесь та самодисциплінуйтесь, щоб досягти фінансової мети.

 

Основні правила фінансової грамотності та планування бюджету

Щоб ще краще зрозуміти, як працюють фінанси та як управляти грошима так, щоб їх ставало ще більше, радимо прочитати та засвоїти правила фінансової грамотності, які наводимо нижче.

Починайте вже зараз

Не чекайте зарплатні, літа чи наступного року: починайте планувати бюджет, закривати кредити та відкладати гроші вже зараз. Чим швидше почнете, тим швидше досягнете цілі. Наприклад, якщо з 25 років щомісяця відкладати по 4.000 гривень на депозит під 18% річних, то вже в 60 років при виході на пенсію матимете понад 5.307.252 гривні, що за теперішнім курсом становить $132.385.

Сподівайтесь лише на себе

Не радимо сподіватись, що бос підвищить зарплатню, бо побачить, що ви перепрацьовуєте, що хтось подарує на свято дорогий подарунок чи що ваш партнер візьме на себе більшу частину спільних витрат. Щоб досягти успіху, потрібно сподіватись лише на себе, свої доходи та свої рішення, а також завжди мати «план Б». Так уникнете невиправданих очікувань, суперечок і розчарувань.

Мінімізуйте ризики

Вкладати гроші в популярну криптовалюту — погана ідея, якщо ви не знаєтесь на цьому та не маєте досвіду роботи на ринку. Оцінюйте свої знання чесно та мінімізуйте ризики: вкладайте кошти в банки, які гарантуватиме Фонд гарантування вкладів, обирайте акції компаній, які вже давно працюють на ринку, а також не зберігайте все в готівці, яка може бути поцуплена, знищена чи зіпсована.

Диверсифікуйте доходи

З роботи можуть звільнити без попередження, а тому сподіватись лише на зарплатню не варто. Не потрібно чекати накопичення кількох тисяч доларів: почати можна з, наприклад, підробітки таксистом, автором текстів чи фотографом, а після — з продажу фотографій на фотостоках, монетизації блогу в соцмережах і продажу автотоварів. Чим більше джерел доходу, тим краще, адже так при втраті одного з них ви зможете й далі покривати свої витрати. 

Збільшуйте зарплатню

Якщо працюєте на роботі, час від часу робіть щось для збільшення своєї зарплатні. Наприклад, можна просто просити підвищення у керівництва, а можна й взагалі раз на рік викладати резюме та шукати вакансії з вищим окладом. Головне — не сидіти на місці, враховувати інфляцію та не боятись змін.

 

Висновки

Фінансова грамотність — навичка, яка допоможе поділити життя на «до» та «після», вийти на новий рівень доходу та досягти фінансової свободи. Щоб почати, варто закрити всі борги, планувати свій бюджет, накопичувати кошти та інвестувати їх. Пробуйте, навчайтесь, робіть помилки, але головне — не зупиняйтесь!

Рекомендованi статтi
Як планувати сімейний бюджет: варіанти ведення сімейного бюджетуЯк планувати сімейний бюджет: варіанти ведення сімейного бюджету
«Гроші люблять рахунок» — так звучить відома приказка, яка залишається актуальною в усі часи. Особливе значення ведення обліку витрат і доходів має для родин, оскільки тут важливо не залишитися без коштів і даху над головою. Підготували матеріал, де розповідаємо, що таке бюджет сім'ї, як планувати…
Як уберегтися від шахрайських схем у воєнний час? + поради по захисту конфіденційної інформаціїЯк уберегтися від шахрайських схем у воєнний час? + поради по захисту конфіденційної інформації
Чи з’явились нові шахрайські схеми в умовах дії воєнного стану?  Чи є жертви нових шахрайських сценаріїв серед клієнтів Ідея Банку? Куди може звернутися громадянин, з яким стався шахрайський випадок? Які є способи  захисту конфіденційної інформації? Час читання: 3 хвилини З даної статті Ви…