Хто такий фінансовий консультант і для чого він потрібен?

Чи задавались ви колись питанням стосовно того, як правильно інвестувати кошти та куди їх краще вкласти? Можливо, потребували допомоги, адже не могли розібратись з накопичувальним страхуванням? В цих та інших випадках на допомогу приходить фінансовий консультант, який допоможе визначити фінансові цілі та порадить інструменти для їх досягнення. Розповідаємо, що це за професія, в яких випадках варто звертатись до ФК і як вибрати досвідченого спеціаліста.

Хто такий фінансовий консультант?

Фінансовий консультант — це фізична або юридична особа (людина або компанія), яка консультує клієнтів з питань фінансів, грошей та інвестицій. Зазвичай, консультантами стають брокери, аудитори, адвокати, банкіри та інші спеціалісти, що мають досвід роботи в галузі фінансів. Послуги фінансових консультантів платні, але їх консультації, як правило, окуповуються, адже дозволяють підвищити рівень життя та покращити матеріальне становище.
Відповідаючи на питання «фінансовий консультант — хто це?», додамо, що ці спеціалісти можуть допомогти з розв'язанням таких питань:

  • страхування життя, майна, здоров'я та працездатності;
  • вибір, отримання та виплата кредиту;
  • створення сімейного бюджету;
  • створення плану для досягнення певних фінансових цілей (покупка авто, оплата відпустки тощо);
  • вибір, вкладення коштів та отримання прибутку з інвестиційних інструментів;
  • вибір банківських продуктів;
  • аналіз ринків (нерухомості, фондовому ринку, наприклад);
  • збільшення доходу та зменшення витрат.

Це — лише кілька прикладів проблем, з якими звертаються до ФК як мільйонери та селебріті, так і звичайні люди. Наразі ця професія популярна здебільшого в США, Європі та Канаді, адже рівень життя там значно вищий, а отже й населення має змогу закривати свої базові потреби та фокусуватись на більших цілях.
В Україні ця професія менш популярна, проте дуже потрібна. За результатами опитування USAID та НБУ 2021 року, українці зайняли 17 місце серед 30-ти країн ОЕСР за рівнем фінансової освіченості. Так, лише 38% опитуваних розуміють, що таке складний відсоток, й лише половина здатна розрахувати прості відсотки за кредитами чи депозитами. Серед інших результатів — тільки 23% людей записують свої витрати, 6% використовують автоматичні платежі, 35% обізнані про криптовалюту, а 9% людей ледве зводять кінці з кінцями.
Що це означає? Що рівень фінансової грамотності українців досить низький, а отже додаткова допомога та консультації людям точно не завадять. Досвідчені спеціалісти допоможуть налаштувати пенсійний план накопичень, розкажуть, скільки коштуватиме кредит і чи потрібен він в тій чи іншій ситуації, підберуть інвестиційний інструмент для примноження заощаджень та поділяться лайфхаками з накопичення коштів. До речі, ФК — це не лише окремі компанії чи фізособи: фінансові консультації нерідко є додатковими послугами в банках. Наприклад, експерти Ідея Банк часто публікують статі, де простою мовою пояснюють, як працюють фінанси. Також банки пропонують скористатись готовими інвестиційними рішеннями чи отримати консультацію юриста, фінансиста, бухгалтера або іншого спеціаліста.

Фінансовий консультант: завдання та обов'язки

Ми розповіли, хто такий фінансовий консультант, а отже час поговорити про завдання цього спеціаліста:

  1. Визначення цілей клієнта.
  2. Складання фінансового плану.
  3. Консультування та допомога у виборі фінансових продуктів.
  4. Оптимізація витрат і збільшення накопичень користувача.
  5. Пояснення та донесення інформації до клієнта.

Цей перелік є дуже узагальненим, адже завдання ФК залежать від мети, яку переслідує замовник послуг: наприклад, якщо людина хоче придбати авто, завдання консультанта — створити бюджет, оптимізувати витрати, визначити частоту накопичень, скласти план накопичень та представити готовий план з покупки автівки клієнту. А тепер, ознайоммося з обов'язками фінансового радника:

  • моніторинг та оцінка стану фінансового ринку в Україні та світі;
  • контактування та спілкування з клієнтами;
  • аналіз цілей та фінансового стану замовників;
  • проведення фінансових консультацій;
  • продаж фінансових послуг;
  • моніторинг і контроль за виконанням клієнтом плану;
  • ведення необхідної документації;
  • підготовка звітів для податкової та клієнтів.

Зверніть увагу, що серед обов'язків ФК — надання послуг, але не досягнення вами цілей. Річ у тім, що консультант не несе відповідальності за можливі збитки та не надає саме інвестиційних рішень: це означає, що якщо, наприклад, ФК порадить придбати певну криптовалюту, ви це зробите, а вона впаде у ціні на 70%, втрачені гроші вам консультант не поверне, і за законом, робити цього він не зобов'язаний. Прислухайтесь до порад, але аналізуйте почуте самостійно.

Для чого та коли потрібен фінансовий консультант?

  1. Коли доходу та заощаджень немає. У цьому випадку можна звернутись до ФК, щоб отримати консультацію з приводу закриття кредитів (якщо є), визначити розмір доходу, комфортний саме для вашого рівня життя (для пошуку роботи з таким доходом), та отримати готовий план щодо досягнення поставленої цілі з плановим рівнем доходу.
  2. Коли дохід є, але заощаджень немає. Тут фінансовий консультант допоможе оптимізувати ваш бюджет, порадить, які статті витрат скоротити, а також налаштує план накопичення коштів. Крім цього, звернутись до ФК можна і з питань доцільності отримання кредиту та вибору страхової програми.
  3. Коли дохід та заощадження є. Саме таких клієнтів у ФК найбільше: люди звертаються до радників задля консультації щодо інвестування коштів і примноження заощаджень. Консультант створює фінансовий план, радить певні інструменти та розраховує майбутній дохід клієнта.
  4. Коли заощадження є, але доходу немає. Як правило, це актуально для пенсіонерів, які хочуть розпланувати все так, щоб накопичених коштів вистачило на все життя. ФК допоможе правильно розпорядитись грошима, сформувати спадщину, створити бюджет і підвищити щомісячну ренту на пенсії.

Як не помилитися при виборі фінансового консультанта?

Вирішили звернутись до фінансового консультанта? Щоб не натрапити на шахрая та не пожалкувати про свій вибір, зверніть увагу на наступні поради:

  • перевіряйте ліцензію та сертифікати ФК, а також його реєстрацію;
  • читайте та аналізуйте відгуки про радника в мережі;
  • звертайтесь до ФК, що мають великий досвід роботи, а не до тих, що почали діяльність буквально вчора чи місяць тому;
  • не вірте обіцянкам високого доходу за короткий період часу (наприклад, 30% в місяць);
  • будьте пильними, якщо консультант радить трейдинг і скальпінг, а також фокусується на криптовалюті або інших ризикових інструментах;
  • не розпочинайте роботу з ФК, які просять гроші задля ніби-то їх передачі в інші компанії (наприклад, для оплати поліса, створення рахунку в банку тощо), адже консультанти напряму не взаємодіють з вашими грошима;
  • не віддавайте гроші в управління консультанту, адже його задача — дати пораду, а не інвестувати;
  • перевіряйте минуле ФК: в ідеалі, це має бути людина, у якої не було проблем з фінансами, а також яка має відповідну освіту та досвід в інвестуванні;
  • уважно читайте договір перед тим, як підписувати його.

Головне тут — пам'ятати, що фінансовий консультант є радником, а тому НЕ бере кошти в управління, НЕ несе відповідальності за збитки та НЕ продає сторонніх продуктів. Консультуйтесь, отримуйте відповіді та впевнено йдіть до своєї мети!

Рекомендованi статтi
Як планувати сімейний бюджет: варіанти ведення сімейного бюджетуЯк планувати сімейний бюджет: варіанти ведення сімейного бюджету
«Гроші люблять рахунок» — так звучить відома приказка, яка залишається актуальною в усі часи. Особливе значення ведення обліку витрат і доходів має для родин, оскільки тут важливо не залишитися без коштів і даху над головою. Підготували матеріал, де розповідаємо, що таке бюджет сім'ї, як планувати…
Як уберегтися від шахрайських схем у воєнний час? + поради по захисту конфіденційної інформаціїЯк уберегтися від шахрайських схем у воєнний час? + поради по захисту конфіденційної інформації
Чи з’явились нові шахрайські схеми в умовах дії воєнного стану?  Чи є жертви нових шахрайських сценаріїв серед клієнтів Ідея Банку? Куди може звернутися громадянин, з яким стався шахрайський випадок? Які є способи  захисту конфіденційної інформації? Час читання: 3 хвилини З даної статті Ви…