

Соціально-економічні та політичні процеси останніх років створюють безліч перешкод для бізнес-активності. Проте це лише зміцнює підприємницький дух українців. Свідченням цього є тенденція до зростання кількості зареєстрованих ФОП, що за попередніми даними значно перевищила показник 2022 року.
У розвитку малого та середнього бізнесу зацікавлені всі – громадяни, самі підприємці, банківський сектор та держава. Спільні тристоронні програми між фінансовими установами, державою та підприємцями сприяють нарощенню економічної потужності країни, стимулюють конкуренцію та розвиток продовольчих ринків.
Кожен охочий підприємець може масштабувати свою справу, навіть маючи обмежений капітал. Завдяки широкому вибору банківських кредитних продуктів, зокрема від Ідея Банку, отримати позику на розвиток бізнесу стало просто. Варто лише обрати напрям розширення, а решта — це питання, яке можна вирішити за допомогою фінансування. Пропонуємо ТОП бізнес-ідей, які можуть надихнути на новий етап зростання.
Власникам фермерських господарств або лише приватної садиби у сільській місцевості можна використати потенціал села на максимум, створивши туристичний осередок. Інтерес до сільського туризму, що передбачає відпочинок на природі, ознайомлення із сільськогосподарською діяльністю, контакти із свійськими тваринами, риболовлю, полювання та інші розваги, зародився давно. Обмеження пандемії коронавірусу створили новий поштовх для розвитку, коли відпочинок у селі став чи не єдиною доступною розвагою.
Навіть зараз, під час повномасштабної воєнної агресії, коли закриті державні кордони та постійно існуюча небезпека обстрілів, є багато охочих на кілька днів змінити оточення та побути на природі. Зелений туризм, як бізнес ідея, за відгуками практиків, окупається вже на 2-3 сезон, що підкреслює його перспективність у сучасних реаліях.
Надзвичайно широка галузь, що потребує, як високопрофесійних фахівців, так і штат віддалених менеджерів з продажу, авторів коментарів у соцмережах тощо. Можна започаткувати кол-центр для продажу товарів онлайн, надавати послуги з інтернет-маркетингу. Перевагою такої бізнес ідеї є мобільність та відсутність прив’язки до офісу: всі працівники можуть виконувати свої обов’язки з дому. За умови наполегливості та професійного підходу вже за кілька місяців можна сформувати якісне портфоліо та налагодити взаємини із постійними клієнтами.
Професіоналізм українських майстринь зі SPA, перукарської справи, манікюру, епіляції чи масажу високо цінуються в усьому світі. Із розвитком еміграції після повномасштабного вторгнення наші спеціалісти з краси повністю змінили погляд на цю галузь у Європі, неабияк піднявши планку конкуренції. Проте відкрити свій салон за кордоном досить складно із юридичних та організаційних причин. Натомість в Україні для цього знадобиться лише орендувати невелике приміщення та закупити обладнання. Завдяки «сарафанному радіо» через знайомих та подруг можна швидко набрати клієнтську базу, а рекламуючись в соцмережах – закріпити та розвинути успіх.
Творчим особистостям, зокрема художникам і дизайнерам, що шукають своєї аудиторії, за допомогою NFT – невзаємозамінного токену можна монетизувати свої цифрові роботи, створюючи NFT та продаючи їх на платформах. NFT підтверджує право володіння цифровим активом, проте авторські права на твір зазвичай залишаються за творцем.
Ягідництво – одна з найбільш прибуткових галузей сільського господарства. Як ідея власного бізнесу вона має багато переваг, зокрема мінімальні початкові вкладення з умови наявності земельного наділу. Ягоди містять велику кількість вітамінів та корисних мікроелементів, тому цінуються прихильниками здорового способу життя. Вирощувати можна ожину, малину, лохину, порічки, полуницю та смородину, як на експорт, так і для внутрішнього ринку. Єдиною складністю є тривалий час окупності, тому що на розвиток ягідника знадобиться від кількох місяців до кількох років, потрібних для розвитку, дозрівання кущів та отримання першого врожаю.
Приватні броварні та винокурні – звичне явище для старої Європи, Ірландії та Шотландії. В Україні цей тренд лише набирає оберти. Попитом користуються домашнє вино із винограду та ягід, пиво, а також різноманітні лікери та настоянки. Для їх просування знадобиться патентування унікальної рецептури або придбання ліцензованої франшизи.
Ідеї для малого бізнесу на період післявоєнної відбудови варто шукати у галузі будівництва, облаштування інтер’єру та декору. Вже зараз можна запускати перші виробничі лінії: орендувати цехи, закуповувати інструменти та матеріали, наймати майстрів та створювати перші ескізи. Розпочати справу можна, як із з моделями масового виробництва, так і з унікальним дизайнерським каталогом. Особливу увагу варто звернути на креативні вироби, зокрема столи з епоксидної смоли, меблі з цільного масиву деревини, плетені крісла для дому та саду.
Культура споживання кави в Україні досить розвинена, чому свідчить статистика. В середньому кожен дорослий випиває близько 15 чашок кави на тиждень. Відкриття свого закладу у густо населеній місцевості – варіант перспективної міні бізнес ідеї. Вона може бути у форматі пересувної кав’ярні на колесах, МАФ або повноцінного кафе – все залежить від бюджету та підприємницького бачення. Щоб досягти успіху, потрібно дотриматися двох основних правил: якісного продукту та унікального, впізнаваного брендингу, щоб вирізнитися із сотень конкурентів.
Специфічна ніша у сфері краси, популярність якої зростає в Україні з кожним роком. Барбершопи призначені переважно для надання перукарських та SPA-послуг саме чоловікам. У них наймають професійних майстрів, що спеціалізуються на догляді за чоловічим волоссям (зачіскою, бородою та вусами) та красою в цілому, створюють особливу атмосферу за рахунок оздоблення інтер’єру, його стилізації. В середньому послуги барбера прирівнюються або й перевищують у вартості до послуг жіночих майстрів, проте цінуються за унікальність та елітність.
В епоху тотальної цифровізації фахівці галузі інформаційних технологій цінуються найбільше. Послуги з створення та підтримки сайтів, розробки програмного забезпечення, цифрового контенту, інтернет-зв’язку потрібні у кожній галузі. Це перспективна бізнес ідея з нуля для спеціаліста з відповідною освітою. Він може надавати послуги самостійно на фрилансі, напрацьовуючи портфоліо та клієнтську базу, а згодом зібрати команду однодумців та розвивати самостійну ІТ-компанію.
Популярний сучасний тренд, що може перетворитися у бізнес для початківців, – це створення контенту. Протягом останнього десятиліття блогерство із хобі переросло у повноцінну професію, яка потребує креативності, маркетингових знань та ІТ-навичок. Сфера інтересів у ній надзвичайно широка: від розваг, інформаційних оглядів до навчання та творчості у всіх відомих напрямах. Кожен з них потенційно може приносити монетизацію на платформі та зростання аудиторії. Успішні блогери тісно співпрацюють із різноманітними брендами, додатково заробляти на рекламі, просуванні, колабораціях.
Ще один варіант цікаві ідеї для бізнесу зі сфери сільського господарства. На відміну від рослинництва, садівництва чи квітникарства, для грибництва не потрібний великий земельний наділ. За новими технологіями вирощувати печериці чи гливи, що користуються великим попитом на українському ринку, можна у невеликих господарських спорудах або й у підвалах. Старт виробництва не потребує великих інвестицій, а перший врожай можна отримати вже за місяць після висадки.
Інтерес до української культурної спадщини спонукає громадян подорожувати містами та селищами країни у пошуках цікавинок. Підтримати тенденцію можна, влаштовуючи екскурсійні тури вихідного дня. Наразі достатньо прокласти кілька насичених маршрутів до старовинних замків та палаців центральної та західної України із ночівлею у затишних бутік-готелях, щоб сформувати стабільний дохід. Після завершення війни простір для розширення напрямів та тривалості турів буде безмежний, тому підвалини міцного, впізнаваного бізнесу краще закладати вже зараз.
Сфера торгівлі була і залишається однією із пріоритетних бізнес-ідей через широке поле інтересів та можливостей, мінімальні початкові інвестиції. Переважна більшість онлайн-магазинів пропонує товари із китайських та корейських маркетплейсів. Якщо правильно обрати майданчик та налагодити безперебійну логістику, можна швидко досягти успіху та вирізнитися серед конкурентів завдяки розумній ціновій політиці та унікальній пропозиції.
Підтримка чистоти вдома й на роботі цікава абсолютно всім. Малим фірмам не вигідно тримати у своєму штаті прибиральників. Значно простіше раз на місяць запросити професійних клінерів, які виконають увесь спектр робіт протягом кількох годин. Такі послуги замовляють при переїзді, придбанні житла на вторинному ринку, для обслуговування магазинів, закладів харчування, офісів, торгових центрів.
Виготовлення тортів, зефіру, фігурного шоколаду, фруктової пастили та інших солодких смаколиків на замовлення користується шаленим попитом. Майстрині, що жваво нарощують клієнтську базу поступово доходять до висновку про потребу розширення, наймання помічників та оренду окремого приміщення для виробництва. В процесі можна впроваджувати креативні бізнес-ідеї, проте варто підготуватися до великої завантаженості, напруженості роботи та суттєвих інвестицій.
Урочисті заходи час від часу трапляються у кожного, а відповідного одягу у шафі зазвичай немає. Щоб не витрачати гроші на придбання речі на один раз, ощадливі громадяни обирають орендувати їх у спеціалізованих компаніях на вечір. Перевага такої бізнес-ідеї полягає у відносній простоті організації та управління. Складність – початкові інвестиції на придбання одягу та потреба у приміщенні для зберігання, бажано мати шоу-рум для примірок. При цьому шукати вбрання можна і на китайських маркетплейсах, і на секонд-хендах, що дозволить суттєво заощадити.
Розпочати справу майстер може на дому, а в процесі збільшення попиту поступово наймати працівників чи шукати партнера для розширення. За наявності вільної житлової нерухомості можна легко організувати невеликий швейний цех та працювати у ньому одночасно або позмінно. Для широкого асортименту робіт знадобиться закупити різноманітні швейні станки для роботи з різними матеріалами. Проте, зважаючи на вартість одягу у масмаркетах, можливість створення унікальних моделей або перешиття якісних речей по розміру неодмінно зацікавить споживачів.
Персональні гаджети, комп’ютері, дрібна і велика побутова техніка, офісна оргтехніка присутні у житті кожного, а отже періодично потребує ремонту чи оновлення. Спеціалістам із технологічною освітою не обов’язково працевлаштовуватися до мережевих ремонтних компаній. Послуги приватного майстра здебільшого якісніші та доступніші, а отже мають попит. Також можна скооперуватися з іншими фахівцями та розподілити сфери роботи між собою, щоб осягнути якомога більшу аудиторію клієнтів.
Не нові ідеї для бізнесу, проте перевірені на практиці – це миловаріння, виготовлення домашніх доглядових засобів та свічок. Завдяки простим технологіям, розібратися у цьому напрямі можна без спеціальної освіти, а за умови наявності художнього бачення та хисту, можна створювати вироби унікального дизайну та якостей. Необхідні сировину, матеріали та інструменти можна закуповувати у оптових постачальників за вигідними цінами, регулюючи ціновий діапазон так, щоб привернути увагу покупців на етапі своєї ринкової презентації, при цьому одразу отримувати невеликий прибуток.
Дитяче захоплення бісероплетінням може легко перетворитися на прибутковий бізнес. Прикраси ручної роботи, особливо у етнічних мотивах, мають шалену популярність не лише в межах України, а й за кордоном. Те саме стосується і авторських іграшок – тряпчаних, плетених чи фарфорових ляльок. Такі вироби купують на подарунок дітям, а також збирають колекціонери, погоджуючись на ціни будь-якого рівня. У процесі накопичення досвіду та практики, робота з виготовлення стане простішою та не займатиме багато часу, забезпечуючи стабільно високий прибуток.
Жителям історичної місцевості, до якої приїздить багато туристів, варто спробувати свої сили у ролі гіда. Справа не потребує великих початкових фінансових інвестицій – лише наполегливої самоосвіти та реклами у соціальних мережах. Крім цікавої пішохідної програми, варто налагодити контакти із кафе та ресторанами для забезпечення комфорту клієнтів.
Букет із мисливських ковбасок чи цукерок – чудовий небанальний подарунок для рідних, друзів, колег. Вітальні кошики з фруктами, оригінальні асорті набори з горіхами, солодощами чи пивними тарілками мають великий попит. Для запуску справи потрібно знайти постачальників якісної продукції та створити кілька концептів для каталогу.
Футболки з принтами, барвисті чашки, ручки та шопери із корпоративною символікою – асортимент поліграфічних сувенірних послуг дуже великий, як і попит на такі товари. Перевага такої ідеї бізнесу – постійний інтерес і безмежні простори креативу. Проте для її реалізації знадобляться суттєві фінансові вкладення в обладнання, оренду приміщення та просування в інтернеті.
Новітня техніка дозволяє виготовляти унікальні брелки, прикраси, сувенірні фігурки, іграшки та інші корисні або цікаві речі. Принтер можна розташувати навіть вдома, не витрачаючи кошти на оренду спеціального приміщення.
Послуги з організації свят та урочистих заходів корисні приватним замовникам та компаніям. Щоб розпочати справу, не потрібні вкладення у матеріальні ресурси. Головне – розуміння сфери, комунікабельність для пошуку підрядників та організації складних процесів.
Сезонна заготівля маринованих овочів, компотів, виготовлення ягідних джемів та варення можна позиціонувати як унікальне авторське виробництво, або працювати на замовлення їдалень, ресторанів та інших закладів харчування. Цікава ідея для такого бізнесу, наприклад, виготовлення варення із шишок або джему з рідкісних ягід – калини, агрусу чи бузини.
Власникам рідкісних тварин і домашніх рибок часто бракує часу чи знань для забезпечення належного стану штучної водойми або спеціального тераріуму. Послуги спеціаліста за викликом мають великий попит.
Обізнаність у обробці різноманітних матеріалів, вміння роботи із ювелірними виробами, живописом, меблями, предметами декору можна перетворити на джерело доходу. Послуги реставратора є дефіцитними, а тому високо цінуються.
Маєте глибокі знання у певній галузі знань? Можна давати приватні уроки або створити навчальний відеокурс. Навчання іноземним мовам, програмуванню, творчим процесам (живопису, вокалу, грі на музичних інструментах, скульптурі, гончарству тощо), або й підготовка школярів з окремих предметів завжди знайде свого клієнта.
Розмірковуючи, який відкрити бізнес, головне не забувати про власні інтереси в гонитві за прибутковістю. Адже управління власною справою – надто ризикова річ, щоб позбавляти її задоволення.