
Зміст:
Що таке податок на нерухомість?
Хто сплачує податок на нерухомість?
Хто може не платити податок на нерухомість у 2025 році
Як розраховується податок на нерухомість?
Як і коли сплачувати податок?
Що буде за несплату податку?
Висновки
Щороку власники житлової нерухомості зобов’язані сплачувати податок на нерухоме майно. Це один із обов’язкових видів оподаткування, який важливо враховувати при купівлі житла у багатоповерховій новобудові, приватного будинку, дачі. Якщо ви мрієте про просторі апартаменти, важливо враховувати також вартість їх утримання, обсяги платежів за комунальні послуги, а також податки на квартиру чи садибу. Пропонуємо разом розібратися в особливостях стягнення податку на нерухомість, правилах його сплати та пільгах, передбачених чинним законодавством.
Податок на нерухоме майно у 2025 році, незважаючи на продовження воєнного стану, все одно підлягає сплаті власниками нерухомості, площа яких перевищує граничні нормативи. Такий вид податкових зобов’язань існує у понад 130 країнах світу, та слугує для наповнення місцевих бюджетів та розвитку громад.
Розмір податкового платежу залежить від площі, що підлягає стягненню, а також ставки податку на нерухоме майно. Вона переглядається щороку, проте на державному рівні встановлюється лише її граничне значення. Фактичне ж, у визначених межах, обирає кожна місцева влада, відповідно до можливостей своїх мешканців та фінансових потреб.
Обов’язковий державний платіж розповсюджується на всі форми житлової нерухомості, тому передбачає податок на будинок і на квартиру. Про даний платіж потрібно пам’ятати всім власникам нерухомості, а також тим, хто планує оформити кредит на житло. Протягом виплати кредитного платежу, поки нерухомість перебуватиме під заставою, податок доведеться сплачувати на загальних підставах.
Податок на житлову нерухомість сплачують всі громадяни, які володіють:
податок нараховується за кожен метр квадратний понад граничну площу, звільнену від оподаткування. Власники квартир, площею понад 300 кв. м та будинків – понад 600 кв. м мають сплачувати податок, збільшений на 25 тис. грн.
Законодавчо визначені категорії осіб, що можуть не сплачувати податок на житло:
Якщо громадянин належить до однієї із названих пільговий категорій, йому варто дізнатися, як не платити податок на нерухомість, тобто підтвердити своє пільгове право на скасування такого податкового навантаження. Для цього можна звернутися безпосередньо у податкову службу за місцем податкової реєстрації із заявою та документами, що підтверджують пільговий статус.
Для того, щоб своєчасно та правильно сплачувати обов’язкові державні відрахування та захистити себе від неправомірних стягнень, варто знати, як розраховується податок на нерухомість. Базою нарахування податку є загальна площа житлового та нежитлового нерухомого майна, в тому числі його часток. Її потрібно збільшити на процентну ставку, визначену місцевою владою. Важливо пам’ятати, що, згідно з діючим законодавством, ставка податку не може перевищувати 1,5% від мінімальної заробітної плати, актуальної на 1 січня звітного року. Рекомендується уточнювати не лише актуальний розмір ставки оподаткування, а також перелік пільгових категорій та інші особливості, затверджені конкретною місцевою громадою, оскільки вони можуть суттєво відрізнятися.
Продемонструємо, як розраховується податок на житлову площу на простому прикладі для квартири, загальною площею 110 кв. м при максимальній ставці податку 1,5%.
Для розрахунку скористаємося формулою:
Сума податку на житлову нерухомість = (загальна площа – неоподатковувана площа) * ставка податку
Станом на 1 січня 2025 року мінімальна заробітна плата становить 8000 грн. Відповідно ставка податку розраховуватиметься так: 8000 * 1,5% = 120 грн за кожен квадратний метр площі, понад неоподатковувану. Для нашого прикладу площа становитиме: 110 – 60 = 50 кв. м.
Сума податку становитиме: 50 кв. м * 120 грн = 6000 грн.
При цьому, якби квартира була розділена між кількома членами родини, хоча б навпіл, тобто по 55 кв. м., то вона б не підлягала оподаткуванню.
Термін сплати податку на нерухомість для приватних власників становить 60 днів із моменту вручення податкового повідомлення. Юридичні особи зобов’язані сплачувати податок авансовими внесками кожного кварталу не пізніше 30 числа місяця, що слідує за звітним періодом.
Повідомлення надходить щороку до 1 липня в електронний кабінет платника податків або рекомендованим листом на поштову адресу прописки громадянина.
Несвоєчасна сплата податку на нерухомість, прострочена до 30 календарних днів, передбачає стягнення штрафу у розмірі до 5% суми боргу. Якщо погашення буде затримано на період понад 30 днів, розмір штрафу збільшується до 10%.
Платник податку зобов'язаний спершу сплатити податок у встановленому законодавством розмірі, а після цього сплатити сам штраф. При цьому розрахунок і стягнення останнього покладається на податкову службу. Вона накладає його за результатом перевірки, шляхом надсилання повідомлення-рішення до електронного кабінету платника або листом на поштову адресу.
Крім штрафу також нараховується пеня за кожен день прострочення податкового платежу. Для фізичних осіб вона нараховується в першого робочого дня після 60-денного періоду, передбаченого для сплати податку. Для юридичних осіб пеня нараховується через 90 днів після завершення граничного терміну сплати податку.
Якщо платник не погоджується із нарахованою сумою податку на нерухомість або вбачає помилку у повідомленні рішенні щодо об’єкту нерухомості, право власності чи визначеної площі, він може оскаржити рішення податкової служби.
Для цього йому потрібно звернутися до місцевої податкової служби (за своєю податковою адресою) із відповідною заявою для проведення звірки інформації. До заяви потрібно докласти оригінали документів (право власності на нерухомість, заключення БТІ тощо), які підтверджують аргументи, застосовані платником для оскарження. У разі позитивного рішення за результатами перегляду звернення, податкова надішле нове податкове повідомлення із перерахованою сумою податку.
Розмір податку на нерухомість встановлюється на доступному для громадян рівні та передбачає просту схему виплати. Власники житлової нерухомості, площа якої перевищує встановлені нормативи, має раз на рік сплатити податок на нерухомість. Юридичні особи також звітують у податкову, проте платежі вносять авансовим методом щоквартально.
Оподаткування нерухомості – одне з основних джерел наповнення місцевих бюджетів для фінансування соціальної інфраструктури, підтримки комунальної власності.