Accessibility
Режим ЧБ:
Розмір шрифта:
A
A
A
Notifications

Податок на депозит у 2025 році

Зміст:
Що таке податок на депозит і навіщо його сплачувати?
Який податок на депозит діє у 2025 році?
Як розрахувати податок на депозит?
Хто сплачує податок з депозиту?
Як і коли сплачувати податок на депозит?
Чи потрібно декларувати депозит у 2025 році?
Як оподатковуються депозити юридичних осіб?

Депозити забезпечують найпростіший механізм примноження заощаджень. На гроші, розміщені на депозитному рахунку, банк протягом періоду дії договору нараховує відсотки. Відповідно до обраного способу, вкладник може отримувати відсотки щомісяця, забрати їх авансом на початку співпраці або в кінці разом із сумою основного вкладу. Проте у будь-якому випадку розмір нарахувань буде скоригований на податок на депозит – суму обов’язкових державних платежів, що стягуються з усіх видів доходів фізичних осіб.
У 2024 році відбулися зміни, що призвели до зростання податкового навантаження на вкладників, які слід враховувати, плануючи відкрити рахунок у банку. Збільшена ставка оподаткування, разом із рівнем інфляції, зменшують суму потенційного доходу від депозиту. Відповідно ощадливим вкладникам, які розраховують отримати конкретну суму наприкінці дії депозитного договору, варто ретельно обирати банківську програму, що забезпечить бажаний фінансовий результат.

Що таке податок на депозит і навіщо його сплачувати?

Податок з депозиту включає два види державних платежів:

  • податок на доходи фізичних осіб;
  • військовий збір.

Перший з них передбачає обов’язкові відрахування до фонду соціального страхування з метою створення резервного фонду підтримки громадян у випадку соціальних чи медичних складнощів. Зібрані кошти направляються на виплату соціального забезпечення при тимчасовій втраті працездатності у випадку хвороби, травмування, вагітності та інших ситуаціях.
Військовий збір – це відрахування безпосередньо до оборонного сектору економіки, направлені на фінансування пріоритетних статей витрат щодо озброєння, утримання війська. Він формує механізм взаємозв’язку розвитку економіки та оборонного сектору, сприяючи підвищенню економічної та фізичної безпеки країни.
В сукупності податок на доходи з депозитів спрямований на врегулювання міжкласової економічної нерівності та підтримку пріоритетних галузей і найменш захищених громадян.

Який податок на депозит діє у 2025 році?

Плануючи створити депозитний вклад у 2025 році, варто заздалегідь врахувати, який податок на депозит доведеться сплатити. Це допоможе обрати банківську депозитну програму з оптимальними параметрами по тривалості та процентній ставці. Загальний розмір податку з депозитів у 2025 році становить 23%, з яких: 18% – податок на доходи фізичних осіб; 5% – військовий збір, що був збільшений із 1,5% у 2024 році.

Як розрахувати податок на депозит?

Податок на банківські вклади розраховується із суми нарахованих відсотків. Для наочності проілюструємо розрахунок суми податку та кінцевого доходу на прикладі вкладу у розмірі 100 000 грн, розміщеному на 12 місяців під ставку 16% річних:

  • Нараховані відсотки (дохід): 100 000 * 16% = 16 000 грн;
  • Податок з депозиту: 16 000 * 23% = 3 680 грн;
  • Дохід до сплати вкладнику: 16 000 – 3 680 = 12 320 грн.

Поданий розрахунок є приблизним, кінцева сума залежить від обраного способу нарахування відсотків. Проте механізм виплати податкових відрахувань є універсальним для будь-якого виду банківських вкладів.

Хто сплачує податок з депозиту?

Оподаткування вкладів фізичних осіб не обмежується депозитами, а також розповсюджується на такі напрями інвестування:

  • депозитні сертифікати;
  • нарахування на залишки на поточних та карткових рахунках;
  • вклади у кредитних спілках;
  • облігації, крім державних військових;
  • роялті та інші інвестиційні доходи.

При цьому вкладникам самостійно не потрібно комунікувати з податковою службою, щоб сплатити податки на депозити. За них це робить банк, що виступає податковим агентом.

Як і коли сплачувати податок на депозит?

Банк, у якому розміщено депозит, має регулярно звітувати до податкової служби за всіма активними податковими рахунками та щомісяця проводити відповідні відрахування, звітуючи перед вкладниками щодо руху коштів та кінцевої суми їх доходу після оподаткування. Нарахування та списання податків відбувається у строгій конфіденційності з метою захисту вкладників та фінансової системи в цілому від шахрайства та зловживань. Податкова служба прискіпливо контролює діяльність банків та відслідковує, чи оподатковуються відсотки за депозитами належним чином, відповідно до діючого законодавства.

Чи потрібно декларувати депозит у 2025 році?

Оподаткування депозитів передбачає нарахування податку саме на суму відсотків, отриманих протягом дії депозитного договору. Проте є нюанси. Щоб розібратися, як декларувати депозит, потрібно уточнити сутність банківського вкладу та обраний спосіб нарахування відсотків, адже від цього залежатиме період включення податку з депозиту до декларації та сам розрахунок суми відрахувань.
Депозит передбачає тимчасове розміщення власних коштів у готівковій чи безготівковій формі, в національній чи іноземній валюті на іменному рахунку у банку на договірних засадах. По завершенню дії такого договору кошти підлягають виплаті (поверненню) вкладнику відповідно до Закону України «Про банки і банківську діяльність».
Оскільки розміщення коштів на банківському рахунку не припиняє права власності на них вкладником, повернення тіла депозиту не вважається доходом. Проте, якщо вклад відкрито на умовах щомісячної капіталізації відсотків та доступності для вкладника, нараховані відсотки мають відображатися у статті податкової декларації «Доходи, у тому числі подарунки» станом на кінець звітного періоду.
Якщо депозитні проценти капіталізуються протягом дії договору без права поточного отримання вкладником, тобто додаються до тіла вкладу, вони заносяться до податкової декларації у якості доходу лише після фактичного отримання депозиту вкладником. Аналогічно відбувається оподаткування депозиту у разі відшкодування гарантованої суми за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Тому, на питання «чи потрібно декларувати депозит», можемо ствердно відповісти – «так», проте важливо враховувати особливості умов обслуговування вкладу, щоб внести податок на депозит до декларації у правильний момент.

 

депозити в банку

Як оподатковуються депозити юридичних осіб?

Оподаткування депозитів юридичних осіб суттєво відрізняється від умов для вкладників – фізичних осіб. Підприємства, що мають депозитні рахунки у банках, самостійно виступають податковими агентами, тому й сплачують податкові депозитні відрахування самостійно без участі банку. Відсотки за депозитами для них вважаються пасивним доходом, що входять до загальної маси податку на прибуток. Окремого податкового платежу за депозитами юридичні особи не сплачують. Натомість вони формують єдиний платіж податку на прибуток, до якого включаються всі джерела отримання доходів за звітний період.

Рекомендованi статтi

Як відкрити ФОП онлайн у 2025 році: покрокова інструкціяЯк відкрити ФОП онлайн у 2025 році: покрокова інструкція
Зміст:Що потрібно для відкриття ФОП онлайнЯк відкрити ФОП через Дію у 2025 році — покроковоОбрання КВЕДів для ФОП: як не помилитисьЯк обрати групу ФОП та систему оподаткування у 2025 роціЩо робити після реєстрації ФОПмРеєстрація ФОП не за місцем прописки — чи можливо це?Скільки коштує відкрити ФОП…
Кому потрібен РРО у 2025 році: пояснення для малого бізнесуКому потрібен РРО у 2025 році: пояснення для малого бізнесу
Зміст:Що таке РРО / ПРРО / касові апарати простими словамиХто зобов’язаний використовувати РРО у 2025 роціКому не потрібен РРО у 2025 роціЩо буде за відсутність РРО у 2025 роціЯк обрати РРО?Як зареєструвати РРО у 2025 році Податкова служба постійно вдосконалює свою роботу та вимоги до звітності…
Як рахувати маржинальність бізнесу: формули, пояснення, прикладиЯк рахувати маржинальність бізнесу: формули, пояснення, приклади
Зміст:Що таке маржинальність бізнесу простими словамиФормули для розрахунку маржинальностіЯк рахувати маржинальність у торговому бізнесіЯк використовувати маржинальність у фінансовому плануванніТипові помилки при розрахунку маржинальностіЯк підвищити маржинальність бізнесу В системі показників…