Accessibility
Режим ЧБ:
Розмір шрифта:
A
A
A
Notifications

Як створити пасивний дохід: поради, варіанти та ідеї

Зміст:
Що таке пасивний дохід?
5 ключових принципів створення пасивного доходу
Види пасивного доходу: реальні способи заробітку
Як обрати правильний варіант для себе
Як почати створювати пасивний дохід?
Поширені помилки при створенні пасивного доходу
Висновки

Фінансовий добробут досягається систематичними діями. Це постійний процес, що включає заробіток, заощадження, захист накопичень, сприяння їх примноженню. Суттєву допомогу надають пасивні доходи, для яких потрібно докласти зусилля лише на етапі впровадження. Завдяки їм значно простіше пережити тимчасову фінансову скруту, а також можна суттєво збільшити свої фінансові можливості. Пропонуємо кілька корисних порад, як обрати оптимальний напрям фінансування, як створити пасивний дохід та інтегрувати його у свій бюджет.

Що таке пасивний дохід?

Основним видом заробітку є активний дохід у вигляді оплати праці, наданих послуг. На основі рівня заробітної плати протягом років роботи у працездатному віці в результаті формується розмір пенсійних нарахувань. Активний дохід напряму залежить від здібностей, кваліфікації та фізичних можливостей особи. Саме це визначає ризики, пов’язані із повною або тимчасовою втратою доходу у випадку погіршення стану здоров’я, структурних змін на ринку праці. Натомість активний і пасивний дохід разом формують стійку систему забезпечення фінансами, достатніми для підтримки належного рівня життя, саморозвитку та реалізації свого творчого потенціалу.
Пасивний дохід – це специфічний спосіб заробітку, що не вимагає докладання зусиль чи поточних інвестицій часу, капіталу для подальшого зростання. По суті це результат вигідної початкової інвестиції коштів, вмінь або часу, що продовжує окуповуватися без додаткових дії інвестора.
Пасивний прибуток може бути основним джерелом фінансів для існування, проте частіше застосовується як додатковий або резервний капітал. Ознакою вдало створеного пасивного доходу є його стабільність та стійкість до зовнішніх чинників.

5 ключових принципів створення пасивного доходу

Зрозуміти, як започаткувати джерело пасивного заробітку можна, відштовхуючись від змісту цього поняття. Адже що таке пасивний дохід – це джерело стабільного надходження коштів, для отримання яких не потрібно докладати зусиль. З цього твердження випливають основні принципи створення свого резервного джерела доходів, зокрема:

  1. Мінімальності ризиків – з-поміж різноманітних варіантів пасивного доходу потрібно обирати найменш ризикові напрями, щоб підвищити шанси на успіх.
  2. Обізнаності – вкладати гроші для отримання пасивного доходу варто лише у добре відому та зрозумілу галузь економіки, у особливостях функціонування якої ви розбираєтеся. Це спростить організацію та поточне управління напрямом інвестування, роблячи його дійсно пасивним, без додаткових клопотів.
  3. Диверсифікації – розподілу інвестицій між кількома напрямами для зниження ризику збитків та втрат у випадку невдачі в одному з них та збереження пасивного доходу як такого.
  4. Збереження енергії – вибору напрямів інвестування, що вимагають мінімум зусиль та втручань в процесі пасивного заробітку.
  5. Регулярності моніторингу – періодичного перегляду свого інвестиційного портфеля з метою виключення малоефективних напрямів та активізації найбільш перспективних.

Пасивний заробіток дійсно не передбачає значних поточних втручань. Проте його ефективність залежить від якості моніторингу ринку та швидкості реагування на економічні зміни, адже не кожне джерело пасивного доходу здатне самостійно адаптуватися до нових умов функціонування.

Види пасивного доходу: реальні способи заробітку

Організувати надійний заробіток допоможуть приклади пасивного доходу, апробовані на практиці. За умови вдало підібраного часу, контрагентів, належної підготовки до інвестування, кожен з них має шанси на успіх у довготривалій перспективі.

Банківський депозит

Депозити – це найпростіший пасивний дохід в Україні та й в усьому світі. З них варто починати новачкам у інвестиційній сфері, оскільки це не потребує вкладень часу, наявності фінансової освіти чи докладання будь-яких супутніх зусиль. Все, що потрібно зробити – обрати надійний банк із гарною репутацією та протекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Вибрати депозитну програму допоможе банківський фахівець або онлайн-калькулятор, у якому можна самостійно розрахувати вигоду від вкладення коштів за різних умов – тривалості, суми вкладення, способу нарахування відсотків.
Депозити корисні для досягнення різноманітних фінансових цілей. Проте у якості джерела пасивного доходу варто звертати увагу саме на довгострокові програми (на рік і більше), для яких передбачаються найвищі процентні ставки. Щоб збільшити свій місячний дохід підійдуть програми із щомісячним нарахуванням відсотків. Вони надходитимуть на основний рахунок користувача та будуть доступні для користування.
Якщо на меті формування резервного фонду на перспективу, найкраще вибрати програму із капіталізацією відсотків та виплатою у кінці терміну. За такою схемою відсотки нараховуватимуться на тіло депозиту, збільшуючи його у кожному періоді, що забезпечить максимальну прибутковість. 

Формування пенсійного фонду

Якщо ви хочете попіклуватися про належне фінансове забезпечення після виходу на трудовий відпочинок, можна заздалегідь вкласти кошти у недержавні пенсійні фонди. Вони займаються інвестуванням з метою примноження заощаджень вкладників та гарантуються високу прибутковість.
Створюючи подібний пасивний дохід на перспективу, важливо враховувати, що кошти будуть доступні лише після досягнення пенсійного віку. Це створює додаткові поточні фінансові ризики, які доведеться перекривати за рахунок інших джерел.

Нерухомість

Здавання житла або комерційних приміщень в оренду – традиційні види пасивного доходу. Якщо у власності є вільна нерухомість, її легко перетворити на джерело стабільного пасивного заробітку. Залежно від її стану та призначення навіть можуть не знадобитися початкові вкладення на ремонт чи оснащення для підвищення ціни оренди.
Здача нерухомості в оренду – один із оптимальних за співвідношенням ризиків та дохідності варіантів пасивного доходу. Вона передбачає підготовку приміщень до здачі, моніторинг ринку для встановлення конкурентної вартості, а також поточний контроль за експлуатацією. Головна складність полягає у пошуці відповідальних та доброчесних орендарів, орієнтованих на довготривалі ділові відносини. Нерухомість належить до низьколіквідних активів, що визначає складнощі із відчуженням у разі необхідності. Саме тому важливо контролювати процес оренди, щоб тимчасові клієнти не пошкодили майно та не знизили його вартість.

Корпоративні цінні папери

Інвестиції у акції перспективних та потужних компаній можуть забезпечити стабільний пасивний дохід на тривалу перспективу. Кожен власник акцій має право на отримання дивідендів, розмір яких залежить від прибутку компанії, зростання ринкової вартості її активів. При цьому варто пам’ятати, що при виплаті дивідендів враховується черговість акціонерів, залежно від обсягу їх акцій. Знайти відкрите акціонерне товариство, що справно виплачує дивіденди досить складно, а інвестування у малоприбутковий бізнес не має сенсу та пов’язане із високими ризиками банкрутства.

Державні облігації

Облігації внутрішньої державної позики – це фінансові зобов’язання держави повернути отримані у якості кредиту вкладення громадян із відсотками. Такий варіант пасивного доходу відрізняється високою надійністю та організаційною простотою. 
Державні облігації мають високу ліквідність на фондовому ринку та протекцію гарантованого повернення. Такий вид пасивного доходу не обкладається податком на доходи фізичних осіб, на відміну від переважної більшості інших джерел, зокрема депозитів. На весь термін дії облігацій встановлюється фіксована процентна ставка, завдяки чому легко розрахувати свою вигоду та об’єктивно оцінити перспективність такої інвестиції.

Пайові інвестиційні фонди

Інвесторам-початківцям, яким складно самостійно розібратися на фондовому ринку, варто звернутися до ПІФ – пайових інвестиційних фондів. Такі організації займаються інвестуванням за рахунок та за дорученням своїх вкладників. Вони моніторять ринок та шукають найбільш перспективні напрями вкладення коштів для їх примноження. В результаті вкладники отримують очікувані прибутки, а фахівці фондів – комісію від кожної вдалої угоди.
Головна складність полягає у пошуці надійної організації із прозорою звітністю та сумлінним ставленням. Високий ступінь ризику такого способу створення пасивного доходу полягає у цілковитій залежності від професіоналізму та доброчесності свого фінансового агента.

Криптовалюта

Світова фінансова система поступово переходить на віртуальні гроші, важливу роль серед яких відіграють різноманітні криптовалюти. Їх ринок характеризується високою волатильністю – нестабільністю, динамічністю, що одночасно формує безліч можливостей для виграшу та ризиків для збитків. Інвестиції у криптовалюту, що зможе закріпитися на ринку та увійти до лідируючого переліку, забезпечить надприбутки у довготривалій перспективі. Зручно, що інвестувати можна у кілька монет одночасно, диверсифікуючи свої ризики, та мати доступ до рахунків з будь-якого куточка планети. Проте варто бути готовим до високої спекулятивності, непередбачуваності ринку та необхідності дослідження цієї галузі.

Інтелектуальна власність

Автори художніх та наукових творів музичного, образотворчого, літературного характеру за їх повторне використання отримують премію у вигляді роялті. За умови популярності твору, він може приносити стабільний пасивний заробіток роками. Отримувати дохід у цій галузі можна й за рахунок розміщення на фотостоках авторських зображень, графічного дизайну.
Фахівці у популярних напрямах діяльності можуть створювати освітній контент – різноманітні відео уроки, майстер-класи, лекції та розміщувати їх у соціальних мережах, на тематичних форумах у платному доступі. Цікавий та корисний контент отримає монетизацію та забезпечуватиме регулярні фінансові надходження. Проте важливо враховувати специфіку твору, цільову аудиторію, високу конкуренцію та ризик плагіату.

Створення веб-порталу

Самостійно або на замовлення можна створити веб-портал із якісним наповненням для приваблення відвідувачів та наданням послуг розміщення контекстної реклами товарів та послуг, продажем посилань на товари замовників. Пасивний дохід в інтернеті має багато форм і способів, більшість із яких передбачає володіння навичками інтернет-маркетингу, програмування. Якщо докласти зусиль та інвестувати кошти на початковому етапі, можна створити перспективний сайт, що швидко окупиться та розвиватиметься для вашої вигоди.

Стартапи

Різновид інвестування у бізнес, що спрямований на підтримку молодих перспективних кріейторів – розробників унікальних продуктів, які шукають фінансування для запуску виробництва своєї інновації. Передбачити успіх таких проєктів досить складно. Для цього потрібно провести ґрунтовне маркетингове дослідження, розробити бізнес-план та організувати весь виробничий процес. Проте у разі успіху, вкладення може принести великий прибуток. Користуватися таким видом пасивного доходу доречно потужним інвесторам, що диверсифікують свої ризики та шукають цікавий новий напрям діяльності. При цьому частка таких інвестицій у їх портфелі не повинна перевищувати 20%, інакше ризик невдачі не буде виправданим.

Як обрати правильний варіант для себе

Обирайте, куди вкласти гроші для пасивного доходу відповідно до своїх інтересів, знань, вмінь та очікувань від проєкту. Відповідно до вищезазначених принципів створення пасивного доходу, інвестувати потрібно у галузь, яку ви добре знаєте. Це підвищить шанси на започаткування стійкої та надійної справи, з урахуванням всіх можливих «підводних каменів». Досить складно швидко досягти успіху на фондовому ринку, якщо ви ніколи не займалися фінансами. Так само легко втратити кошти, вкладені у стартап у галузі, перспективність якої попередньо не дослідили.
Оцінити наявні варіанти пасивного доходу можна за такими критеріями:

  1. Вхідний поріг, тобто мінімальний розмір вкладень для започаткування справи.
  2. Ступінь ризикованості, тобто чутливості до ринкових та економічних змін.
  3. Термін окупності інвестицій, тобто повного повернення початкових вкладень, після якого розпочнеться отримання прибутку.
  4. Ліквідність – можливість швидкої продажі активу, що приносить пасивний дохід у разі несприятливих економічних умов.
  5. Цінність та життєвий цикл активу – джерела пасивного доходу.

Важливо оцінити, скільки уваги доведеться приділяти джерелу пасивного доходу в процесі, та чи готові ви до цього. Інвестуючи у житло під оренду доведеться контролювати регулярність надходження орендної плати, сплати комунальних послуг дбайливого користування приміщенням орендарями. Інвестиція у криптовалюту передбачає періодичний моніторинг крипторинку та коригування свого портфеля. Аналогічним чином варто проаналізувати специфіку кожного потенційного джерела вкладення коштів та визначити, чи цікаво вам буде цим займатися.

Як почати створювати пасивний дохід?

Щоб обрати напрям інвестування, потрібно оцінити варіанти пасивного доходу за параметрами прибутковості, зручності, перспективності та іншими, що мають значення для вас. Також варто зважити свою готовність до початкових вкладень. За відсутності навіть мінімальної суми, проте за наявності негрошових активів (авторських прав, приміщення під оренду тощо) потрібно розглядати пасивний дохід без вкладень.
Визначившись із напрямом діяльності, потрібно обрати фінансового партнера або посередника, залежно від виду пасивного доходу. Наприклад, якщо вирішили відкрити депозит, слід знайти надійний банк з вигідною програмою; якщо хочете вкласти кошти у бізнес – перспективну компанію. Починати можна із малих кроків, навчаючись в процесі та поступово збільшуючи свою участь у формуванні ефективного джерела пасивного доходу.

Поширені помилки при створенні пасивного доходу

На етапі пошуку своєї ніші, всі ідеї пасивного доходу варті уваги. Проте створення дійсно вигідного джерела додаткового заробітку вимагає дотримання основних принципів, щоб уникнути таких помилок:

  1. Поспіху та імпульсивності – якщо друг порадив вкластися у криптовалюту, не варто одразу відкривати електронний гаманець, а ретельно проаналізувати інформацію та сформувати власне враження про перспективність проєкту.
  2. Переоцінки власних можливостей – неправильної оцінки складності напряму інвестування та власної обізнаності у даній галузі, що призведе до надмірних витрат часу, прикрих помилок та фінансових втрат.
  3. Концентрації інвестицій в одному напрямі, оскільки це підвищує ризик збитків.
  4. Ставлення до створення пасивного доходу як до разової акції без належної уваги в процесі його розвитку.

Головна помилка при створенні пасивного доходу полягає лише у зволіканні із його започаткуванням. Часто причиною відсутності надійного пасивного джерела фінансових надходжень є острах перед невідомим, невпевненість у власних силах та знаннях, а також відсутність мотивації змінювати ситуацію на краще. Проте сама сутність пасивного доходу відображає його доступність та простоту формування. Спробувати себе у перспективній справі, що може перетворитися на постійний пасивний заробіток варто кожному.

депозити в банку

Висновки

Світ сповнений можливостей, а успіх любить сміливих та азартних. У випадку із пасивним доходом ця закономірність також спрацьовує. Різноманітні способи пасивного доходу напевне містять щось цікаве саме вам, що лише чекає на перший крок. Нерухомість чи фонди, депозити чи бізнес, інтелектуальна власність чи оригінальні стартапи – обирайте об’єктивно, відповідно до своїх інтересів, можливостей, сподівань. Трохи наполегливості на початку, і спроба має всі шанси перетворитися на стабільне та ефективне джерело пасивного прибутку.

Рекомендованi статтi
Що таке ММ/РР при оплаті карткою: розшифровка та практичне значенняЩо таке ММ/РР при оплаті карткою: розшифровка та практичне значення
Зміст:Розшифровка ММ/РР на банківській картціЗначення терміну дії карткиВикористання ММ/РР у процесі оплатиПеревірка та поновлення терміну дії картки Обережне користування своєю платіжною карткою – це обов’язкова умова її захисту від шахрайства. Важливо знати та розуміти сутність її реквізитів,…
P2P-перекази у 2025 році: які ліміти та обмеження діють?P2P-перекази у 2025 році: які ліміти та обмеження діють?
Зміст:P2P-перекази: що це таке та як вони працюють?Причини обмежень на видаткові операціїОбмеження на P2P-перекази: кого вони стосуються?Як уникнути блокування карткових переказів? У 2025 році обмеження НБУ на обсяги карткових переказів продовжують діяти. Розглянемо, яку суму можна перерахувати з…
Чи можуть шахраї оформити кредит без вашого відома та як захиститися?Чи можуть шахраї оформити кредит без вашого відома та як захиститися?
Зміст:Як працює кредитне шахрайство?Ознаки того, що на вас оформили кредитЯк перевірити, чи є на вас кредит?Як захиститися від незаконного оформлення кредиту?Що робити, якщо шахраї вже оформили кредит на вас? Ви ще не почали регулярно перевіряти кредитну історію та змінювати паролі доступу до…