Як відкладати гроші: схеми відкладання та накопичення

Перший крок до фінансової свободи — не відкриття власної справи, а формування грошових накопичень, що допоможе й дисциплінувати себе, і навчитись правильно розподіляти будь-який бюджет, й не залежати від зовнішніх обставин. Цей крок для багатьох є найважчим, адже з низькою зарплатою та далеко не низькими цінами заощаджувати вдається не завжди. Розповідаємо, як правильно економити і відкладати гроші в цьому матеріалі.

 

Як правильно відкладати гроші та з чого почати?

Хороший початок — це вже половина справи. Перш ніж дізнатись більше про методи накопичення, радимо ознайомитись з покроковою інструкцією щодо того, як почати відкладати гроші:

Крок 1. Аналіз бюджету

Чітко підрахуйте, скільки коштів отримуєте щомісяця та скільки в середньому витрачаєте. Створіть таблицю в Excel або скористайтесь застосунками, які допоможуть вести облік доходів і витрат. Так зрозумієте, чи вистачає вам доходу та наскільки багато ви витрачаєте.

Крок 2. Визначення цілі

Гроші можна накопичувати для створення фінансової подушки (на випадок звільнення з роботи чи інших форс-мажорів), купівлі авто чи житла, інвестування тощо. Проаналізуйте, навіщо та в якій сумі потрібні кошти, й поставте собі чітку мету.

Крок 3. Скорочення витрат

Як навчитися відкладати гроші? Спробуйте мінімізувати певні статті витрат: наприклад, купувати одяг можна не в брендових бутиках, а у маловідомих українських виробників, пити каву достатньо раз на день, а не двічі-тричі на добу, а замість таксі обирати варто громадський транспорт. Так зменшите свої видатки та зможете накопичити більше.

 

Як навчитися відкладати гроші: важливі поради

Рішення прийнято, ціль встановлена, а бюджет сформований. Наступний крок — виконання конкретних дій. Як правильно відкладати гроші? Ділимось важливими порадами:

  • відмовтесь від імпульсивних покупок. Складайте список продуктів завчасно, плануйте покупки та не купуйте спонтанно;
  • заощаджуйте. Акції, кешбек, знижки та інші вигідні пропозиції мають стати вашими кращими друзями;
  • не витрачайте більше, ніж планували. Якщо вирішили не витрачати щомісяця понад 15 000 гривень, наприклад, намагайтеся не перетинати цю межу;
  • спершу — відкладайте, потім — витрачайте. Щойно отримали зарплатню чи дохід, одразу відкладайте потрібну суму, й лише потім витрачайте решту;
  • зберігайте кошти правильно. Рахунок в банку, депозит, готівка під подушкою чи інвестиції в цінні папери — вид зберігання обирати вам, проте пам'ятайте, що гроші повинні бути захищеними від можливих крадіжок і шахраїв, а також від НС (стихійні лиха, пожежі, ненавмисне псування купюр тощо);
  • не користуйтесь накопиченнями. Щоб уникнути спокуси, обміняйте гривні на долари або відкрийте депозит без можливості дострокового його закриття.

Тож як почати відкладати гроші? Головне: зробити так, щоб витрати були меншими за доходи, а частина коштів, яка не використовується, спрямовувалась на формування накопичень.

 

Методи та схеми відкладання грошей 

Третій крок на шляху до фінансової свободи — вибір схеми, за якою відбуватиметься накопичення коштів. Існують різні методики, однак для початку достатньо застосувати одну із перелічених нижче.

Схема 1. Правило «20 на 80»

Перша схема відкладання грошей полягає в тому, що 20% від доходу має йти на формування накопичень, а інші 80% — на щоденні витрати. Цей спосіб підходить й для людей з невисоким доходом, адже не передбачає відкладання занадто великої частини зарплати. Вже за 5 місяців накопичення сягнуть розміру вашого місячного доходу, що дозволить почати формувати «фінансову подушку». 

Схема 2. Правило «50/30/20» 

Як відкладати гроші за цим принципом? Тут 50% доходу мають покривати основні потреби (житло, їжа, одяг тощо), 30% — бажання та спонтанні витрати (розваги, ресторани, подарунки й так далі), а 20% — формування накопичень. Цей метод краще попереднього, оскільки дозволяє чіткіше розподілити бюджет, контролювати витрати та мінімізувати непотрібні видатки.

Схема 3. Правило «70/20/10» 

Найлегший спосіб, адже на заощадження тут спрямовується всього 10% доходу. На відміну від попереднього методу, за цією схемою більше коштів йде на фінансування основних витрат, й менше — на особисті потреби. З огляду на сьогодення, ця схема є легшою в застосуванні, адже тут більше грошей спрямовується на необхідні видатки (покупка харчових продуктів, оренда житла, сплата комунальних платежів тощо).

 

Як банк допоможе заощадити кошти та зберегти їх?

Банківські послуги є настільки популярними, що в Україні загальна кількість випущених карток перевищила позначку в 115 млн штук. Банки не лише допомагають швидко витратити гроші, а й накопичити їх, і ось чому:

  1. Депозити. В установах можна відкрити депозит і розмістити свої заощадження на рахунку. Це — гарантія повернення коштів, захист накопичень та нарахування до 18% річних винагороди.
  2. Економія. Банки пропонують кешбек, проводять різноманітні акції та допомагають розраховуватись з точністю до копійок.
  3. Захист коштів. Безготівкові накопичення можна покласти на депозит, а готівку, дорогоцінні метали та інші цінності — в банківський сейф.

Банківська комірка доступна в оренду в Ідея Банк. Установа пропонує тарифи від 11,5 грн за добу, повну конфіденційність та цілодобову охорону. Доступ до комірки та її вмісту матимете лише ви, тому ні працівники банку, ні треті особи не зможуть відкрити сейф без вас.
 

Рекомендованi статтi
Що таке депозит: які є види депозитів?Що таке депозит: які є види депозитів?
Ми підготували цей матеріал про депозити, щоб ви змогли більше дізнатися про таке: Що таке депозит і процентна ставка? Який обрати депозит? Що перевіряти у депозитному договорі? Роль депозитів у фінансовій системі Практичні поради   Що таке депозит і процентна ставка?   Депозит - це…