Фінансова грамотність для дітей

Яких би зусиль батьки не докладали, вони не зможуть захистити свою дитину від всіх життєвих труднощів. А от підготувати до викликів дорослого життя – не лише реальна можливість, а й прямий обов’язок. Одним із елементів такої підготовки мають стати уроки фінансової грамотності для дітей. Розуміння ролі та функції грошей в повсякденному житті сформує раціональне ставлення до статків, витрат, бажань та потреб, сформує свідому та відповідальну, успішну особистість.

Що таке фінансова грамотність і чому вона важлива для дітей?

Фінансова грамотність охоплює знання про доходи, витрати, заощадження та інвестування. Це навичка, яку варто опанувати якомога раніше. Фінансова грамотність для дорослих необхідна для ефективного управління своїми доходами та витратами, успішного планування та бюджетування, досягнення життєвих цілей. Чим раніше особа опанує основи економіки, тим швидше у неї розвинеться свідоме ставлення до грошей та сформуються навички заробляння і поміркованого витрачання коштів.
Фінансова грамотність для дітей допоможе:

  • зрозуміти причинно-наслідкові зв’язки між працею та появою грошей;
  • оцінити цінність грошей;
  • зрозуміти наслідки неправильного поводження із грошима;
  • розвинути критичне мислення щодо способів отримання грошей для уникання шахраїв;сформувати розуміння взаємозв’язку між раціональним управлінням грошима, їх накопиченням та задоволенням своїх потреб.

Долучитися до світу грошей рано чи пізно доведеться кожній дитині. Краще, якщо адаптація проходитиме під пильним контролем батьків та під їх досвідченим керівництвом.

Основи фінансової грамотності для дітей різного віку

Для чого потрібна фінансова грамотність та що це таке, дитина може дізнатися від батьків або у школі. Найефективніше, якщо батьки закладуть основи економічного виховання ще у дошкільному віці, а під час шкільного навчання долучаться до поглибленого дослідження теми.

Дошкільний вік: перші поняття про гроші та обмін

Фінансова грамотність для дошкільнят повинна зосереджувати увагу на принципах отримання доходу. У цьому віці малюк фокусується на власних бажаннях, йому важко усвідомити, що їх задоволення не завжди можливе з об’єктивної точки зору. Важливо пояснити, що гроші мама й тато отримують за роботу, а їх обмежену кількість потрібно розподілити між потребами та бажаннями всіх членів родини.
В навчанні можна використати такі рекомендації:

  1. Ознайомити дитину із своєю роботою. Його можна взяти з собою та показати, чим займаєтеся протягом робочого дня, або ж вдома регулярно розповідати про зміст праці, умови, обов’язки. Варто наголосити, що метою праці є не лише отримання грошей, а й важливі соціальні результати. Це сформує у дитини правильне ставлення до праці та стосунків, виключивши суто меркантильний інтерес взаємодії із рідними та оточуючими.
  2. Застосовувати фінансові ігри для дітей. Найпростіше розповідати дошкільнятам про гроші на реальних прикладах. Можна пограти у магазин, кафе, у якому розраховуватися справжніми грошима різного номіналу. Це підвищить інтерес малюка до арифметики, допоможе розвинути візуальну пам'ять та розуміння причинно-наслідкових зв’язків між оплатою і отриманням благ.
  3. Дивитися розвивальні відео. Серії сучасних мультфільмів містять добірки, присвячені фінансовій грамотності. Герої улюблених мультиків легко та невимушено розповідають малюкам про гроші, їх появу та розвиток, кредити, накопичення, інвестиції, правила поведінки у магазині.

У дошкільному віці діти швидко запам’ятовують інформацію та легко навчаються. Якщо додати ігровий елемент, фінансова освіта засвоюватиметься без жодних перешкод та підготує малюка до перших дорослих кроків у школі під час соціалізації з однолітками, розрахунку у буфеті тощо.

Молодший шкільний вік: базові поняття доходів, витрат і заощаджень

Фінансова грамотність в початковій школі надасть впевненості під час вливання у новий колектив, розподілу соціальних ролей. Добре, якщо вже у першому класі дитина знатиме основи товарно-грошового обміну, розумітиме, що таке решта, вмітиме користуватися банківською карткою. Особиста скарбничка також стане в нагоді, адже вбереже від імпульсивної розтрати кишенькових коштів.
На цьому етапі фінансової підготовки можна використовувати прийоми:

  1. Спільного шопінгу, під час якого слід пояснити дитині ціну речей, як порахувати загальну вартість покупок, сутність та призначення чека. Можна акцентувати, як вплине витрата грошей на забаганку на загальний бюджет, тобто залишок грошей у гаманці, та разом визначити, чи варто купувати все за миттєвим бажанням.
  2. Гри у «Монополію», яка використовується для фінансової підготовки школярів у багатьох країнах світу. З її допомогою малюк швидко засвоїть економічні принципи, натренує арифметичні здібності, уважність, критичне мислення, цілеспрямованість.
  3. Читання тематичних книжок. Дитячі книжки про економіку прості для сприйняття, сповнені яскравими ілюстраціями, що унаочнюють інформацію та сприяють її засвоєнню.
  4. Встановленням фінансових додатків у смартфон. Сучасні діти змалку користуються смартфонами та засвоюють їх значно легше, ніж дорослі. До розваг та ігор у дитячому гаджеті варто додати корисні застосунки, що допоможуть рахувати гроші, розібратися у роботі банкомата та змоделюють реальні життєві ситуації в ігровій формі.

Учні молодших класів прагнуть до самостійності, тому фінансова підготовка їм стане в нагоді. Батькам варто поступово привчати дітей до користування кишеньковими грошима, як у паперовій, так і у віртуальній формі. Перша закріпить навички поводження із грошима, друга — безпечніша, оскільки знижує ризик крадіжки та дозволяє відстежувати витрати за допомогою мобільних застосунків.

Підлітковий вік: управління власними коштами та фінансові цілі

Фінансова грамотність для підлітків покликана сформувати відповідальне, доросле ставлення до грошей. На противагу характерного для підліткового віку бажання надмірного споживання, важливо напрацювати навички грамотного розподілу грошей, ведення обліку кишенькових та заощадження на важливі чи омріяні придбання.
Для цього необхідно:

  1. Розповісти про постійні й змінні витрати. У підлітка може скластися хибне враження про статки батьків на фоні власних скромних заощаджень. Слід пояснити усі напрями, за якими щомісяця витрачаються кошти з сімейного бюджету: вартість продуктів, проїзду, одягу, подорожей, оплати житла, сплати податків. Це заземлить ставлення дитини до бюджету, фінансового стану родини та власних можливостей.
  2. Довірити значну суму грошей. Починаючи із початкової школи можна збільшувати суму та період, на який видаються кишенькові. Підліткам доречно давати гроші раз на місяць, пояснюючи важливість розподілу та заощадження. Якщо першого разу дитина завчасно витратить всю суму, можна видати додаткову та акцентувати увагу на відповідальності. При повторі прикрого випадку варто позбавити кишенькових до наступного місяця.
  3. Тренуватися за допомогою фінансових настільних ігор. Після «Монополії» варто перейти до складніших розваг, що включають податкову систему, розвиток бізнесу, побудову фінансової імперії. В нагоді стануть «Мільйонер» чи «Антимонополія».
  4. Видати іменну банківську картку. Дитячі та підліткові картки пропонують різні банки на вигідних умовах. Із нею підліток почуватиметься впевненіше не лише у компанії однолітків, а й під час вирішення повсякденних побутових справ, адже проїзд у транспорті, оплату в маркетах зручніше здійснювати безготівкою.

У програмі підготовки старших класів або в якості позашкільного гуртка може бути передбачена фінансова грамотність у школі. Підлітку варто відвідувати такі заняття, щоб закріпити знання, отримані від батьків. Предмет з основ економіки та фінансів може видатися заскладним для сприйняття, проте сприятиме розвитку критичного мислення та ознайомленню із економічними категоріями, що зустрічатимуться у дорослому житті.

Як навчити дітей правильно поводитися з грошима?

Батьки можуть навчити дитину раціонально ставитися до грошей за допомогою ігор, пояснень та обговорень теми фінансів. Найкраще діти навчаються поводитися з грошима на практиці, тому видавати кишенькові можна змалку.
Як це робити правильно:

  1. Пояснити, звідки беруться гроші. Ним може стати сумлінне виконання своїх обов’язків дитиною – відвідування садочка чи школи, підготовка домашніх завдань або допомога батькам по дому. Це призвичаїть малюка до того, що гроші не з’являються самі по собі, їх потрібно заробити.
  2. Скласти дитячий бюджет, розподіливши кишенькові на розваги, смаколики, заощадження тощо. Це привчить уникати імпульсивних витрат та думати про наслідки.
  3. Подарувати скарбничку та навчити дитину заощаджувати, відкладаючи у неї частину кишенькових. Так малюк навчиться планувати свої фінанси та збирати їх на серйозні покупки.
  4. Пояснити дитині сутність фінансових цілей для того, щоб вона вчилася розставляти пріоритети у витратах, прагнути заробити для отримання омріяного предмета чи події.

Окрім змісту, важливим також є, як говорити з дітьми про гроші. Варто уникати довгих лекцій та складної термінології, приводити реальні приклади, близькі дитині. Потрібно зберігати баланс між серйозністю та невимушеністю, щоб не викликати у малюка почуття остраху стосовно помилки у поводженні з грошима.

Роль батьків у формуванні фінансової грамотності дітей

Особистий приклад батьків — основне джерело інформації для дитини під час опанування фінансової грамотності. Розсудливість у сімейному бюджетуванні, економність продемонструють дитині ефективність постулатів, озвучених батьками. Дитину середнього та старшого шкільного віку варто залучати до планування місячного бюджету, навчати розраховувати вартість комунальних послуг та розподіляти кошти між основними статтями витрат. Беріть дитину з собою на господарські закупи, щоб разом аналізувати ціни та продукти, складати план покупок.

Поширені помилки у фінансовому вихованні дітей та як їх уникнути

Найбільша помилка, якої можуть припуститися батьки щодо фінансового виховання дитини, полягає у ігноруванні цієї теми. Дорослішаючи малюк розбереться з грошима й самотужки, проте без допомоги дорослих може сформувати хибне ставлення до них, що завадить досягти йому успіху у самостійному житті.
Щоб цього не сталося, батькам не варто:

  • уникати розмови про гроші;
  • відмовляти у покупці забаганок без пояснень;
  • приховувати сімейний бюджет від дитини;
  • позбавляти кишенькових;
  • не контролювати зовсім, або ж надмірно перевіряти всі дитячі витрати;
  • доплачувати за гарні оцінки чи допомогу по дому;
  • забороняти заробляти самотужки.

Користуватися грошима дитині доведеться протягом усього дорослого життя, тому важливо, щоб перші кроки були здійснені впевнено, спираючись на досвід та гарний приклад батьків.

Висновок

Фінансова грамотність для дитини — запорука успішності у дорослому житті. Своєчасне інформування, навчання та призвичаювання малюка до користування грошима дуже швидко надасть позитивні результати у формуванні свідомої, відповідальної та ерудованої особистості.
Фінансову підготовку варто починати з малечку, поступово змінюючи ігровий формат на реальну практику поводження з грошима. Для запобігання розвитку меркантильного мислення, важливо на кожному етапі фінансового виховання акцентувати соціальне значення грошей, праці, їх взаємозв’язок.

Рекомендованi статтi
Що таке депозит: які є види депозитів?Що таке депозит: які є види депозитів?
Ми підготували цей матеріал про депозити, щоб ви змогли більше дізнатися про таке: Що таке депозит і процентна ставка? Який обрати депозит? Що перевіряти у депозитному договорі? Роль депозитів у фінансовій системі Практичні поради   Що таке депозит і процентна ставка?   Депозит - це…